V uplynulém týdnu jsme sledovali návštěvu šéfa americké diplomacie Mikea Pompea.
„Mohli jsme slyšet mnohá krásná slova o zájmu Spojených států ochránit ČR před hrozbami z Čínské lidové republiky a Ruské federace. Naopak v Senátu se dostalo jeho předsedovi pochvaly za odvahu, se kterou jede hájit naše společné hodnoty s Čínskou (nacionalistickou) republikou na Tchaj-wanu. Snad abychom nezapomněli, že duch Mao Ce-tunga a generalissima Čankajška se stále ještě vznášejí nad vodami „čínských moří bouří.“ Nevím, zda pan americký MZV věděl, že pan předseda Senátu neletí do Tai-pei počítat groše, a že jeho devadesátičlenný doprovod sice budou tvořit podnikatelé, ale pro tentokrát nepodnikající,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil.
„Možná se mýlím, ale během návštěvy pana ministra nepadla zmínka ani o ‚bílé revoluci‘ v Bělorusku, která vypadá jako stejný produkt autorů trochu podobného pražského pokusu o ‚zlatou‘, která zatím skončila jako žlutá až nahnědlá. Za to se na sebe všichni oficiálové usmívali, až smáli, takže se jen musíme domýšlet, kolik nás to, slovy básníka Jiřího Suchého, ‚cenění dásní‘ bude stát,“ dodal.
Americký ministr zahraničí akcentoval otázku bezpečnosti a přímo odkazoval na bezpečnostní rizika spojená s aktivitami Ruska a Číny. Naznačil, že by měla být z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany vyřazena ruská firma Rosatom a že by se na budování 5G sítě neměla podílet čínská společnost Huawei. Partnerství s ruskými a čínskými státními podniky by podle něj oslabilo českou národní bezpečnost a suverenitu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá