Obyčejní lidé se již nebojí „fašistů“. Vědí, že je chrání proti vykořisťování, říká sociolog Hampl

27.05.2014 11:10 | Zprávy

ROZHOVOR Pravicový sociolog Petr Hampl zhodnotil výsledek voleb do Evropského parlamentu. Na české politické scéně se toho až na úspěch Svobodných moc nezměnilo. Nízká účast v eurovolbách je podle Hampla logická, protože Češi vědí, že jejich europoslanci v Bruselu stejně nic neprosadí. Úspěch euroskeptiků a nacionalistů podle něho značí, že nižší třídy se začaly bránit proti nadvládě elit a již nevěří mediálním nadávkám, že je někdo „fašista“ či „rasista“.

Obyčejní lidé se již nebojí „fašistů“. Vědí, že je chrání proti vykořisťování, říká sociolog Hampl
Foto: Ivan Dostál
Popisek: PhDr. Petr Hampl na besedě ve Valašském Meziříčí

Jak hodnotíte výsledek do eurovoleb v České republice? Jaká jsou jejich hlavní sdělení?

Asi nejvýznamnější změna, jaká stojí za povšimnutí, je ta, že nejloajálnější voliče už nemá KSČM, ale TOP 09. Je to ostatně logické. Staří komunisté hlasovali pro KSČM ze sentimentu, voliči TOP 09 hlasují kvůli zájmu, protože je mezi nimi významné procento těch, kdo žijí ze státních dotací. Předpokládám, že se stejným trendem můžeme počítat i do budoucna – TOP 09 bude mít nejloajálnější voliče.

Druhou zajímavostí je chování zelených, jejichž vedení zjevně usiluje spíše o úřednická místa přidělená vládnoucí koalicí. To se dá dobře ukázat na tom, kolik energie věnovali špinavé práci v zastoupení vládní koalice – jako například útokům na Svobodné. Bude zajímavé sledovat, co s tím teď udělají členové. Odstoupení samotného vůdce nic neřeší. 

To jsou ale spíš okrajové poznatky. Myslím, že nic opravdu zásadního se na české politické scéně nezměnilo.

Čím to, že je tak nízká účast? Vypovídá to o nízké legitimitě europarlamentu, či za to může Klaus?

Myslím, že ten výrok o Václavu Klausovi byl ze strany pana Niedermayera vtípek. Něco takového nemůže nikdo myslet vážně. Ve skutečnosti lidé ztratili naději, že dokážou zvolit europoslance, kteří budou hájit jejich zájmy. Proč by tedy chodili k volbám? Navíc, i kdyby našli správné poslance – co může 20 Čechů ovlivnit v 700členném parlamentu? 

Není to pro ODS propadák, že při tak nízké volební účasti získala jen dva europoslance a přes 7,6 procenta, vezmeme-li v úvahu, že měla vždy disciplinované voliče? Byla Zahradilova radost oprávněná?

ODS stabilizovala situaci nad kritickými pěti procenty. Víc nepotřebují. Do první ligy už nepatří a ani o to neusilují. 

Jak hodnotíte výsledek Svobodných? Nemohli při averzi občanů k EU získat více? Nebo naopak, když se podíváme na výsledek, nenahradí při takovém trendu brzy ODS a nepošlou modré ptáky na smetiště dějin?

Svobodní poprvé od svého založení předvedli vysoce profesionální kampaň. Navíc jejich členové a příznivci byli nadšení a aktivní. To je ostře odlišovalo od všech zavedených politických stran, ale i třeba od Pirátů. Když tohle uvážíme, není jeden poslanec vlastně tak moc, mohli dosáhnout i mnohem více. Nicméně je to úplně poprvé, kdy dosáhli nějakého volebního úspěchu. Otázkou teď je, zda na něj dokážou navázat a dále růst, nebo zda budou směřovat do izolace. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…