Omračující kladivo na Zemana. Na to už je prý příliš pozdě

08.08.2013 4:34 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Boj na politické scéně nemá jasného vítěze. Prezident Miloš Zeman se svou vládou sice neprorazil obrannou zeď v Poslanecké sněmovně, jejíž základy postavila bývalá vládní koalice, ale výhra ODS, TOP 09 a LIDEM nebyla stoprocentní, protože zeď proti hlavě státu se začala nečekaně drobit. Po dvou poslancích ODS, kteří se překvapivě rozhodli opustit obranný val, následovala i předsedkyně LIDEM Karolína Peake, takže sen o vládě premiérky Mirky Němcové se definitivně rozplynul.

Omračující kladivo na Zemana. Na to už je prý příliš pozdě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při svém projevu před sněmovnou

Otvírá se cesta k předčasným volbám a zřejmě i ke změnám Ústavy, které by přistřihly rozpínající se křídla prezidenta Miloše Zemana. Zabrání politické strany, aby hlava státu, ať už současná nebo budoucí, mohla obcházet Parlament při jmenování premiéra, měsíce ponechala vládu kabinetů v demisi a protahovala tak dobu mezi pokusy o sestavení vlády? Stane se český prezident pouhým kladečem věnců, jak by ho rádi viděli představitelé politických stran?

TOP 09 chce omezit pravomoci prezidenta

Ve sněmovně už vznikl první návrh, jak kvůli Miloši Zemanovi změnit Ústavu. Sepsala jej TOP 09, její autor, předseda sněmovního ústavně právního výboru Stanislav Polčák už materiál poslal i sociálním demokratům. Prezident by podle něj měl mít jasně danou lhůtu, dokdy má jmenovat nového premiéra. Ale měl by mít jen jeden pokus, druhý už by měla mít Poslanecká sněmovna. Polčák také plánuje, že by ministři mohli začít pracovat, a tedy i například odvolávat manažery státních firem, až když kabinet získá důvěru.

Vhodný čas už minul

Politologové jsou ke změnám Ústavy, které reagují na konkrétní situaci, opatrní. „Myslím, že teď na to není vhodný čas,“ řekl ParlamentnímListům.cz Rudolf Kučera. Ke změnám měli zákonodárci podle něj přistoupit, když se rozhodovalo o přímé volbě prezidenta. „Tehdy na to byla vhodná doba, aby se předešlo situacím, k jakým dochází dnes. Ale ten čas už minul, teď už je prezident zvolen, má podporu většiny společnosti, otvírat debatu o ústavních změnách a získat pro ně ústavní většinu – to si neumím představit,“ připouští politolog. Připadá mu to jako zoufalá reakce na něco, co mohli poslanci předvídat, že se bude dít, když bude mít přímo zvolený prezident větší legitimitu. Proto by teď pro otevření Ústavy nebyl. „Ani veřejnost by nechápala, že politici chtějí měnit Ústavu. K tomu nemá docházet pod tlakem aktuálních nepříjemností, všechny změny mají být dlouhodobě diskutovány, připraveny, vždyť jde o systémové opatření,“ namítá na snahy partají. Ale po sněmovních volbách by se podle Rudolfa Kučery mohlo začít o změnách vážně diskutovat. „Měla by o tom rozhodnout nová politická reprezentace,“ je přesvědčen.

Miloš Zeman napíná strunu, až praskne

S ústavními změnami je třeba nakládat opatrně i podle politologa Petra Sokola. „Nemělo by to být tak, že každý individuální případ se řeší změnou Ústavy,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Ale na druhou stranu si myslí, že dnes, kdy „prezident využívá všechna zákoutí Ústavy k tomu, aby výhody natlačil na svoji stranu, napíná tím strunu, až děsivě praskne“. „Myslím si, že je k tomu velmi blízko,“ soudí Sokol.

Myslí si, že k omezení pravomocí hlavy státu se však nedospěje, protože je sociální demokracie nakonec nepodpoří. „Ty změny Ústavy si přálo Sobotkovo křídlo, a to je v tuto chvíli tak oslabené, že prosadit je bude pro ně velmi obtížné. Myslím, že se pro to ústavní většina nenajde,“ konstatoval. Změny, jak jsou zatím v nepříliš konkrétních návrzích připraveny, odpovídají podle něj situaci v mnoha evropských zemích, kde premiéra volí Parlament a hlava státu nemá pravomoc někoho vybírat. „U nás je Ústava na druhém pólu, je napsaná tak, že prezident může vybrat kohokoli. Je možné, že se tento extrémní případ pravomoci prezidenta skutečně omezí, protože když to vyzkoušel Miloš Zeman, budou v pokušení to zkoušet i jiní prezidenti,“ obává se Petr Sokol.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…