Také česká politická scéna byla v uplynulých dnech poznamenána dramatickými událostmi na Ukrajině. Podle politologa Zdeňka Zbořila vyjadřování a postoje českých politiků k tamnímu dění odpovídají našim všeobecným znalostem ukrajinské problematiky, a to nejen současné situace, ale i historických souvislostí. Podle toho, jak se politici k dění na Ukrajině vyjadřovali, je lze rozdělit do tří skupin.
„Jedni jsou bezradní, a proto papouškují to, co někde slyšeli. Pak záleží na tom, jak jsou orientovaní. To je případ pana ministra zahraničí Zaorálka, který se neodchýlil ani milimetr od – zdá se většinového – názoru Evropské unie a opakuje fráze o nemožnosti rozdělení Ukrajiny a o uklidnění, které už v tom okamžiku, kdy je řekl, neměly hodnotu ani politického komentáře. To byl jen útěk před odpovědností a rozhodným slovem,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Volby jsou důležité, ale jen když se jejich výsledky hodí
Pak je tu skupina, která obdivuje tamní opozici. „Ta je ovlivněna nikoli dobrou orientací v ukrajinské vnitřní politice, ale zejména tím, že jsou zaujati vůči politice Ruské federace, vůči politice Vladimira Putina a každý, kdo z těch opozičních struktur argumentuje proti Rusku, je pro ně přijatelný. Sem patří pan Štětina, který je jednoznačně na straně opozice a těch lidí, kteří uskutečňovali státní převrat, i když je omezen tím, že je senátorem a že reprezentuje také názor člena Parlamentu České republiky,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník