Porážka a pomsta Sobotky: Odborník radí neodepisovat ho a říká, co nastane v ČSSD

07.08.2013 4:44 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Podle politologa Jana Kubáčka fakt, že se ČSSD proti původnímu přání svého předsedy Bohuslava Sobotky rozhodla dát důvěru vládě Jiřího Rusnoka, Sobotku bez ohledu na to, zda vláda důvěru opravdu dostane, výrazně oslabí. Je to jeho prohra.

Porážka a pomsta Sobotky: Odborník radí neodepisovat ho a říká, co nastane v ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: V hotelu Olšanka zasedal ÚV ČSSD. Šéf ČSSD Sobotka zatím neprozradil složení nové stínové vlády

Sobotka jako optimální řešení původně prosazoval, aby poslanci ČSSD odešli ze sálu. Nakonec ale Grémium ČSSD i předsednictvo strany podpořilo hlasování pro důvěru vládě Jiřího Rusnoka jako nejrychlejší cestu k předčasným volbám.

Vyhráli hejtmani, Sobotka drtivě prohrál

I když Sobotka přišel s návrhem sám, je to podle Kubáčka výrazná porážka a znamená to oslabení autority Sobotky jako předsedy ČSSD. Rovněž se posílila moc krajských hejtmanů a krajských sdružení ČSSD.

„Bezesporu se ukázalo, že se v sociální demokracii převážil vliv k Michalu Haškovi, ale co je ještě důležitější, tak se rozhodování z centrály v Lidovém domu přesunulo směrem k jednotlivým krajským organizacím. Dá se očekávat, že ČSSD se bude posléze kriticky vymezovat k vládě Jiřího Rusnoka i vůči pravici, přesto zásadnější rozhodování budou nyní v rukou hejtmanů a jejich krajských sdružení. To jsou vítězové těchto vyjednávání. To jsou aktéři, kteří rozhodli o konečném výsledku. Hejtmani, starostové a krajské organizace dokázaly zpopularizovat a získat podporu pro vládu Jiřího Rusnoka a ve prospěch Miloše Zemana,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Kubáček.

Podle něho budou nyní regiony více zasahovat i do programových záležitostí a nenechají si diktovat od Lidového domu. Hejtmani a krajské ČSSD budou podle něho více samostatně komunikovat s odbory a různými vlivovými organizacemi.

Tejc dobře přečetl politickou mapu

„ČSSD se také z té politiky nulové tolerance bude muset více přeformátovat do role konstruktivní strany, která bude přicházet s pozitivními tématy a řešeními. To se v posledních šesti, sedmi letech nedělo a za ta léta Lidovému domu v podstatě vystačilo to, co točí dokola několik posledních let, tedy kritika všech kroků pravice. Nyní se situace promění,“ míní politolog.

Podle Kubáčka hejtmani a kraje přesvědčili i jednotlivé poslance a je vidět, že si předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc velice dobře přečetl politickou mapu, že vliv se koncentruje do kanceláří hejtmanů. Navíc poslanci musí nyní více naslouchat krajským organizacím, protože ty je budou nominovat na kandidátky do zastupitelských orgánů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…