Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil získal nejvíc preferenčních hlasů. Jeho jméno zakroužkovalo na kandidátce TOP 09 a Starostů 77 724 voličů, což je o 20 tisíc víc než u druhého v pořadí, lídra ČSSD Jana Kellera. Pospíšil tak i z druhého místa kandidátky přeskočil lídra TOP 09 Luďka Niedermayera.
Dojatý Pospíšil
„Samozřejmě mě to překvapilo, protože jsem netušil, jak voliči vezmou to, že jsem odešel z ODS. K tomu jsem měl sice jasné důvody, které jsem veřejnosti také sdělil. Ačkoli jsem na kandidátce TOP 09 vystupoval jako nezávislý, bál jsem se, že to budou někteří voliči vnímat jako přeběhlictví a zradu myšlenek. Výsledek mi říká, že jsem u voličů uspěl už ve druhém testu. Poprvé to bylo, když mě premiér Nečas bez zjevných důvodů vyhodil z vlády a pak jsem v Plzeňském kraji vyhrál volby. Teď mi voliči znovu řekli, že mě v politice chtějí. Je to dojemné a je to známka toho, že mám v politice stále své místo. Až mě nebudou voliči podporovat, z politiky okamžitě odejdu,“ řekl Pospíšil v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.
Pospíšil premiérem?
„Ten chlapec bude jednou premiérem. Zbývá jen vyřešit, za jakou stranu,“ poznamenal k Pospíšilově vítězství na Twitteru komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.
„Zatím každý, kdo byl zvolen do Evropského parlamentu, se ztratil. Zmizel z médií a zachutnal mu tamní život. Ta práce je zajímavá, plat také,“ reagoval Krejčí na dotaz ParlamentníchListů.cz ohledně další případné politické kariéry Pospíšila, který by podle spekulací mohl třeba i nahradil Karla Schwarzenberga v čele TOP 09.
Posbíral protestní hlasy vůči situaci na pravici
Pospíšil podle Krejčího ve volbách uspěl především proto, že posbíral protestní hlasy vůči situaci uvnitř pravice. „A pravice měla kliku, že sociální demokracie a komunisté vedli velmi problematickou kampaň, a vyhrála. Opticky to tím pádem vypadá, že Jiří Pospíšil je velkým hrdinou voleb, ale bavíme se o hrdinovi v rámci osmnáctiprocentní účasti voličů,“ připomíná politolog.
Problematická kampaň ČSSD a KSČM
V čem byla kampaň ČSSD a komunistů problematická? „Sociální demokracie je strana, která velmi neúspěšně skrývá vnitřní rozpory. Vedení je krajně nevýrazné a dominantním prvkem v předvolebním období se stala odpovědnost za zahraniční politiku. Zahraniční politika tak, jak ji reprezentuje současný ministr, je pro většinu lidí na levici nepřijatelná. I když měla ČSSD velmi dobře zvoleného lídra, vnitrostranická skepse se promítá do aktivity těch, kteří mají přivést lidi k volbám,“ odpověděl Krejčí.
„U komunistů to je něco jiného. Jejich kampaň byla zřejmě málo skeptická. Radikální levice bývá mnohem konkrétnější ve svých výhradách vůči Evropské unii a asi se tyto výhrady nepodařilo přetlumočit. Když se podíváte na výsledky, tak je patrné, že komunisty volila méně než čtvrtina voličů, kteří je volili do Poslanecké sněmovny, což při věrnosti komunistického elektorátu znamená, že příliš velká část nepřišla, protože se ji nepodařilo přesvědčit, že ty volby jsou důležité. Možná nejsou,“ vyhodnotil Krejčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka