V pátek 9. května se ani prezident Miloš Zeman, ani členové české vlády nezúčastnili na půdě ruského velvyslanectví v Praze oslav Dne vítězství nad fašismem. „Mně se zdá, že to je takové upocené hrdinství. Zdůvodnění neúčasti je sice pro část lidí u nás v republice přijatelné, pro některé méně přijatelné, ale pro ruskou politiku a ruský národ, který přinesl tak mimořádné oběti za druhé světové války, je to urážlivé,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
„Chtějí být převodní pákou a vyjednavačem mezi znesvářenými stranami na Ukrajině, zejména tedy pan prezident, a pak jedné z těch stran uštědří takový emocionální políček. Myslím si, že se česká zahraniční politika, nebo vůbec politické vedení této země nijak nepředvedlo a zřejmě tak definitivně rezignovalo na možnost vést nějakou zprostředkovatelskou misi, jak o tom mluvil pan prezident na schůzce Východního partnerství v Praze,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.
Kolaboranti a licoměrný poslanec Schwarzenberg
Cestu na ruskou ambasádu si v den oslav naopak našel bývalý prezident Václav Klaus i za tu cenu, že se do něj pustila média a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k tomu jízlivě poznamenal, že se vždy najdou nadšení kolaboranti. „Reakce na tento krok se samozřejmě dala předpokládat, ovšem Václav Klaus je dnes méně závislý na politických institucích naší země, takže si tenhle luxus může dovolit,“ konstatuje politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník