Véčka oznámila spolupráci s Okamurou. A politolog pohovořil o polibku smrti

03.09.2013 20:35 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Podle politologů Lukáše Jelínka a Vladimíry Dvořákové je situace na politické scéně, alespoň co se týče malých stran, poněkud nepřehledná. Složitě se jim tak komentuje situace kolem Věcí veřejných, které prý v předčasných volbách nebudou kandidovat samostatně, ale přidají se k hnutí Tomia Okamury.

Véčka oznámila spolupráci s Okamurou. A politolog pohovořil o polibku smrti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda VV Vít Bárta

„Tyto malé strany budou asi bojovat jen o to, aby překročily tříprocentní hranici, která by jim zajistila příjem ze státního rozpočtu,“ upozornil v této souvislosti Jelínek.

Co se to děje ve Věcech veřejných? "Véčkaře" jakoby už ani nezajímal boj s korupcí, což bylo jejich nosné hlavní téma, s nímž šli do předešlých voleb do Poslanecké sněmovny. Věci veřejné se totiž nyní rozhodly, že v předčasných volbách nebudou kandidovat samostatně a zveřejnily, že se hodlají přidat k hnutí Úsvit přímé demokracie podnikatele a senátora Tomia Okamury. Ten již záměr kandidovat totiž avizoval.

Na této politice, spojit se s Okamurou, se ale mělo usnést pondělní grémium VV s tím, že předseda strany Vít Bárta bude na základě rozhodnutí grémia dále jednat o spolupráci právě s Okamurou.

Jenže véčkaři ani v tomto svém záměru netáhnou za jeden provaz. Někteří členové strany na listině Úsvitu prý totiž kandidovat nehodlají - například někdejší šéfka poslaneckého klubu Kateřina Klasnová nebo exposlanec Michal Babák, který dokonce kvůli projektu rezignoval na post místopředsedy strany a voleb se prý dokonce ani nezúčastní. Jenže Babák není sám, kdo rezignoval na posty v rámci VV. Učinil tak třeba i další místopředseda Zdeněk Renc.

Nepřehledná situace je také v tom, jak reaguje na celou záležitost sám předseda Úsvitu Tomio Okamura. Ten totiž napřed řekl, že žádnou oficiální zprávu od VV nemá, ale později se nechal slyšet, že o některé véčkaře by zájem mít mohl, pokud by šlo o úspěšné starosty či špičkové renomované lékaře, kteří v řadách VV jsou.

Dvořáková: Oni už ztratili štěpením. Nenalezli ani témata

„Strana samozřejmě ztrácí a ztratila už dávno jakékoliv historické poslání nebo svoji podobu tím, že se rozpadla, kdy část přešla do opozice a část se přeměnila na LIDEM a hledala jakási nová možná témata. Ale ona se jí ta témata nepodařilo nalézt,“ poznamenala na konto Věcí veřejných pro ParlamentníListy.cz politoložka Vladimíra Dvořáková.

To, co nyní podle ní probíhá uvnitř VV, je spíše otázka toho, zda by se některým osobnostem podařilo najít místo na nějaké jiné politické kandidátce.

"Ovšem popravdě řečeno je možnost tohoto velmi omezená, neboť i možnosti ostatních malých stran vstoupit do Poslanecké sněmovny jsou také omezené. Že by tak v tuto chvíli měly VV před sebou nějakou velkou perspektivu se nedá očekávat. Stejně jako další malé strany totiž budou soutěžit o voliče a navíc všichni hledají nějakou jinou novou ´alternativu´,“ popsala dále stav na politické scéně Dvořáková.

Ona sama ale prý situaci chápe tak, že VV nyní jen "zvažují", jaké spojenectví jim může přinést a jaké naopak ubrat. „Podobně i Úsvit Okamury bude určitě přemýšlet o tom, jaké osobnosti z VV mu mohou pomoci, anebo jestli nějaké propojení nemůže voliče naopak vyděsit,“ poznamenala.

Základní problém malých stran je podle ní většinou v tom, že nemají jasný program a jasnou vizi v tom, co chtějí. Nemají navíc ani osobnosti. „Problém malých stran spočívá v tom, že mají zoufalý nedostatek lidí. Většinou je to postavené na jedné, možná dvou osobnostech, přitom potřebujete mít kandidátky ve všech krajích, když jde o to získat pět procent celostátně. Hledání lidí, kteří by tak mohli dostat hlasy, je to to nejtěžší,“ zdůraznila politoložka.

Nedostatek lidí

„Pokud je někdo úspěšný starosta, tak se dá předpokládat to, že jej alespoň v tom kraji někdo bude znát. Zoufalý nedostatek lidí ale není nyní jen problémem pro VV nebo pro Úsvit Okamury, s tím samým mezníkem se perou i další malé strany, jako je SPOZ či Paroubkova LEV 21. Všechny tyto strany mají celkově problém s tím najít jméno, které by bylo známé a mělo něco za sebou odpracováno. Možná jen zelení mají trošku větší základnu, ale i tam to Bursíkův LES teď narušuje. Často jsou to tak už známí politici, co přecházejí z jedné strany do druhé, a to z uvedeného důvodu. Ovšem to zase naopak pro mnoho lidí není dobrá vizitka,“ řekla Dvořáková.

Zda se ale během tří let v Poslanecké sněmovně takto vyprofilovali kupříkladu Kateřina Klasnová nebo Vít Bárta, tak na to jen pokrčila rameny.

„To lze těžko říci. Osobně si myslím, že spíše vše záleží na tom, jaký typ voličů strana oslovuje. Strana také musí vědět, že některý kandidát může voliče spíše ´odrovnat´ a jiný je zase může přitáhnout, takže okruh lidí, se kterými určitá strana spolupracuje, anebo chce spolupracovat, by také měl být trochu kompatibilní. Není prostě možné, že když si vezmu deset relativně známých lidí, tak že se mi budou sčítat automaticky preference voličů,“ dodala Dvořáková.

Okamura: Budu spolupracovat s Moravany a Hnutím za přímou demokracii

Tomio Okamura dnes uvedl, že zájem o spolupráci s jeho Úsvitem přímé demokracie má strana Moravané, Hnutí za přímou demokracii či NS-LEV 21 vedený expremiérem Jiřím Paroubkem. Na to ale reagoval pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.

„Pro mne nejrůznější veřejná prohlášení Okamury a jeho Úsvitu nejsou moc přesvědčivá, a navíc takové ty výroky kdo a s kým kam půjde a kdo se s kým bavil, jsou někdy mimo,“ pronesl k tomu Jelínek.

Podle něj ale „domlouvání“ o propojení sil často funguje v případě malých stran tak, že se členové jednoho subjektu baví s členy druhé subjektu a přitom ani nemají mandát cokoliv domlouvat.

Jelínek: Nemají mandát a "domlouvají se"

„Jenom se prostě jen tak baví o tom, že by bylo vhodné, aby právě oni osobně spolupracovali. Něco podobného se odehrávalo i mezi lidovci a LESem, když se Martin Bursík snažil dostat na kandidátku lidovců... Dnešní situace kolem VV se poměrně těžko komentuje, je to taková ukázka chaosu nebo velmi těžko sledovatelné změti malých uskupení, kde levá ruka neví, co dělá pravá. Všichni se ale prý snaží udělat něco pro společný zájem anebo pro společné dobro oněch stran. Nakonec se však často ukáže, že se velmi rychle rozejdou na základních věcech, což zažil třeba kdysi Jiří Paroubek, když se snažil sblížit s Národními socialisty. Situace nakonec tady dospěla k rozštěpení Národní socialistické strany, která už ale i tak byla poměrně dost minoritní,“ podotkl Jelínek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…