Opoziční TOP 09 nelze upřít neustálou aktivitu, s níž oslovuje veřejnost. V posledních týdnech o sobě dává vědět zejména se čtyřmi tématy. Tím prvním jsou silná protiruská vyhlášení v souvislosti s děním na Ukrajině. Představitelé TOP 09 v nich vyjadřují obavy z Ruska a také rázně odmítají výrok ministra obrany Martina Stropnického o přítomnosti vojsk NATO na českém území. Protiruskému tónu zůstal věrný i předseda Karel Schwarzenberg, když ve vysílání Českého rozhlasu plus uvedl, že nevidí důvod slavit konec války na ruské ambasádě, protože většina obětí byla z řad Bělorusů či Ukrajinců.
„TOP 09 tím cílí na velmi konkrétní a ohraničenou skupinu voličů, kteří mají tendenci podpořit jakýkoli vyhraněnější protiruský postoj v politice. Z českých politických stran je TOP 09 v tomto směru nejvýraznější a nejdůslednější. Ale vnímám to od ní trochu jako účelový tah, protože si nemyslím, že jí prováděná zahraniční politika k tématu Ukrajina a východního prostoru by se nějak lišila od politiky současné vlády,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek, politolog Masarykovy demokratické akademie.
Evropská politika TOP 09 je ze všech stran nejserióznější
Podle něj cítí TOP 09 potřebu tímto tématem oslovit část velkoměstské a mladší populace nebo i té populace, která v sobě léta nosí jistou averzi vůči Rusku a někdejšímu Sovětskému svazu. „Snaží se na tom získávat nějaké politické body, ale není to něco, co by oslovilo širší veřejnost. Z tohoto pohledu vystoupení Martina Stropnického, jakkoli je sám považuji za dost nešťastná, mnohem víc korespondují s většinovým míněním společnosti. V české veřejnosti se až nebezpečně šíří jakési omlouvání politiky Ruska, a tak by to chtělo spíš věcnou diskusi, než že TOP 09 proti tomu nasadí ostrou protiruskou argumentaci,“ míní Lukáš Jelínek.
Druhým výrazným tématem vystupování politiků z TOP 09 je podpora takřka všeho, co souvisí s Evropskou unií. „Je to sázka na co nejčitelnější a nejpřehlednější politické názory. Mám dojem, že v tomhle TOP 09 nijak zásadně nepřestřeluje, ale jen se odlišuje od ostatních politických stran, pro něž jsou příznačné vyhýbavost, lavírování a hraní na více stran. To pozorujeme u hnutí ANO, které v okamžiku, kdy je to potřeba, se tváří jako velmi proevropské a pak začne Andrej Babiš zpochybňovat i potřebu samotného přijetí eura. Proto mi připadá přehledná evropská politika TOP 09 z českých politických stran nejserióznější,“ konstatuje politolog.
Od říjnových voleb žádné velké přesuny neproběhly
Dává ji do kontrastu s etablovanými stranami, které se vůbec nevyjadřují k otázkám, které jsou pro EU velice důležité, tedy společné zahraniční a bezpečnostní politice, společné energetické politice nebo imigrační politice. „TOP 09 je jednou z mála stran, které jsou ochotny zaujmout jasný postoj k imigrační politice. Z tohoto hlediska to hodnotím jako jakousi dávku odvahy od TOP 09, že se prakticky vrhá do všech evropských témat takhle naplno. Nezíská jí to o mnoho víc voličů, než měla doposud, ale z hlediska transparentnosti české politiky k Evropě tenhle přístup na škodu není,“ myslí si Lukáš Jelínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník