Jak hodnotíte reakce a výroky českých politiků k ukrajinské krizi? Dá se říci, kdo k tomuto tématu podle vás mluví nejracionálněji a zda je někdo „mimo mísu“?
Bohuslav Sobotka chce podle mě udělat všechno pro to, aby zůstal u pozice západního světa, aniž by ohrožoval obchodní zájmy, což bude čím dál tím těžší, pokud sankce přijdou příští týden. Z tohoto hlediska je to pozice, která je asi nejpřívětivější pro většinu Čechů.
Prezident Zeman je o krůček dál, více méně zůstal u evropské pozice v prvním týdnu. Přirovnal to k roku 1968, ale pak se trošku přirovnal k Rusku, když prohlásil, že nelze uplatňovat dvojí metr na Krym a Kosovo. Jeho pozice jinak není tak odlišná od západních lídrů, mám ale pocit, že sleduje reakce české veřejnosti a malinko podle toho mění své postoje.
Ministr zahraničí Zaorálek je mezi Sobotkou a Zemanem. Jeho jsem ale tolik nesledoval, protože jsem očekával, že neuslyším nic významně rozdílného od toho, co říká premiér. Překvapující byl trochu ministr Jan Mládek ve svém úterním televizním vystoupení (Mládek kritizoval úvahy o sankcích proti Rusku a naznačil, že USA může jít o ovládnutí Ukrajiny nebo v konečném důsledku o rozdrobení Ruska – pozn. red.). Vidím tendenci zvláště na Západě vůbec nemluvit o jádru toho sporu. A tím jádrem je, že Západ už dvacet let tlačí na Rusko a snaží se získat víc spojenců, kteří byli dříve na straně Ruska, což se povedlo v případě České republiky, Maďarska, Polska a baltických států.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka