Při ataku služebního zákona, který sněmovna v prvním čtení ve středu projednala, nešetřili představitelé opoziční TOP 09 silnými slovy. „Je to cynické obcházení lustračního zákona, cynické vyrovnání se s minulostí. Jediný důvod projednávání této novely zákona je umožnění estébákům usednout ve vedení ministerstev,“ chrlil ze sebe její první místopředseda Miroslav Kalousek a šéf strany Karel Schwarzenberg dodal ke služebnímu zákonu, že i nejlepší víno, když se do něj dá kus hovínka, bude zkažené.
Politolog Jan Kubáček to považuje za správnou taktiku, která pasuje TOP 09 do role hlavního antibabišovského a v podstatě i antivládního opozičníka. „A funguje tam především rozměr připomínání minulosti a otázky dekomunizace společnosti, což pro část voličů TOP 09 je důležité, ale zejména to hledisko účelovosti. Na to slyší celá řada voličů, že v podstatě se teď ´v zájmu jednoho člověka´ uzpůsobuje a protlačuje zákon,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček z Katedry marketingové komunikace Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
TOP 09 se služební zákon hodí k teatrálnímu rozčilování v televizi
Odlišného názoru je politolog z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek. „Své bývalé voliče TOP 09 od hnutí ANO nepřetáhne, protože ten, kdo volil ANO, tak musel vědět něco o tom, jaký má pan Babiš problém s lustračním zákonem. Od TOP 09 je to sklouznutí k příliš pohodlnému postoji, který sice umožňuje pěkné teatrální rozčilování v televizi nebo v rozhlase, ale nemyslím si, že to je právě to, co teď očekávají ti voliči, kteří ještě pravicovým stranám a speciálně TOP 09 věří,“ říká pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník