Pane řediteli, velvyslanec USA Andrew Schapiro v pondělí večer v ČT prohlásil: „Není na mě, abych říkal českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. Chápu, že prezident Zeman řekl, že je třeba vzdát hold obětem všech zemí v souvislosti s koncem druhé světové války. Ale ta symbolika, že je možná jediným vůdčím představitelem státu EU, který bude na podiu sledovat vojenský pochod, když ta armáda destabilizuje jeden ze států sousedících s EU, je prekérní“. Sice jedním dechem nechce radit prezidentovi, ale hned poté ho (byť mírně) kritizuje. Není to od diplomata jiné země nepatřičné? Bude to podle vás „prekérní“ situace?
Postoj pana prezidenta je jednoznačný. A zdůrazňuji, že tento postoj nehodlá pan prezident měnit. Platí, že 9. května chce osobně uctít památku zhruba 150 tisíc sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa. Zároveň se chce poklonit památce dvaceti miliónů sovětských občanů, kteří zahynuli za druhé světové války.
Podle médií se ruský prezident Vladimir Putin chystá využít oslav 70. výročí konce druhé světové války k bilaterálním jednáním se státníky, které se slavnostního ceremoniálu zúčastní. Je známo, zda dojde i k bilaterálnímu jednání Vladimira Putina s naším prezidentem? Případně stála by o to česká strana?
Pro pana prezidenta je účast na oslavách 70. výročí vítězství nad nacismem v Moskvě především příležitostí k tomu osobně uctít památku těch, kteří nás osvobodili od nacismu. Je třeba si neustále uvědomovat, že nacismus plánoval vyhlazení našeho národa. S bilaterálním jednáním v tuto chvíli pan prezident nepočítá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka