Ani prase by se nevyznalo v tom, co se dnes děje. Rozhovor s Jaroslavem Kuberou, na který nikdy nezapomenete

11.02.2016 4:51 | Zprávy

ROZHOVOR Senátor za ODS a starosta Teplic Jaroslav Kubera říká, že v pozadí útoků na centrum Klinika i restauraci Řízkárna se nevyzná ani prase. Podobné je to podle něj i v kauze kolem unesených českých občanů. „Ale ve vládní koalici už nastala ostrá volební kampaň. Na vládě musí spolu nějak vycházet, ale mimo budou na sebe házet kýble špíny takovým způsobem, jaký jsme tady podle mne od ‚listopadu‘ ještě nezažili. Bude hodně drsná,“ prohlásil senátor Kubera v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ke sporům, které kauzy vyvolaly mezi jednotlivými ministry.

Ani prase by se nevyznalo v tom, co se dnes děje. Rozhovor s Jaroslavem Kuberou, na který nikdy nezapomenete
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera

Co si myslíte o tom všem, co se dělo kolem demonstrací proti islámu a pro islám a po nich? Hovořilo se o policejní provokaci, když nakonec policie potvrdila, že člověk mluvící s útočníky v kuklách je skutečně kriminalista, kritizoval se útok na komunitní centrum Klinika.

Vzhledem k tomu, že jsem na žádné demonstraci v Praze nebyl a jsem odkázán jen na internet, a vím, že internet je celý virtuální, stačí maličkost a všechno se posune. Chybí tady přesnost ve výrocích, přesnost v komentování těch výroků, prezident něco řekne a politici pak většinou komentují něco, o čem nic nevědí, co si jen přečetli na internetu. Pokud jde o útok na centrum Klinika: první byla zpráva, že tam někdo házel zápalné lahve, pak se ukázalo, že to byla světlice. Potom se objevila informace, že levicoví extremisté chodí likvidovat restauraci Řízkárna. Vůbec netuším proč, co je na tom irituje, asi že tam lidi žerou řízky, že nejsou vegani, nevím. Ale v tom se nevyzná ani prase. Neumím vůbec hodnotit muže v hnědé bundě, neprokázalo se, že by vedl nějaké policejní provokatéry převlečené za holé hlavy. Výhoda je, že já čtu všechny servery, nejen jeden, ale když si někdo přečte jen jeden, může získat mylný dojem. Třeba u vás sice zaznamenáváte událost, kde jsem, ale nezveřejníte celý můj projev, jen něco, co je zestručněno. Chápu to, kdybyste měli zveřejňovat všechno, tak by se to tam nevešlo. Ale pak už komentáře nejsou k mému vystoupení v Senátu, ale k tomu, co bylo zveřejněno. A na tom je přesně vidět, jak se to posunuje. Něco jiného říkají ti, co byli vevnitř, něco jiného ti, co byli venku. Je z toho typicky český chaos. Pokud jde o incident se zakuklenými chuligány, divil jsem se tomu, že tam bylo evidentně málo policajtů. Jestli se házely kameny, kdyby muže v hnědé bundě někdo trefil, nikdo mu nepomůže. Před uniformovanými policisty měla stát řada policajtů z útvaru rychlého nasazení a přes ně by se násilníci nedostali.

Nebyla to tedy chyba ze strany policie, jak tvrdí ministr spravedlnosti Robert Pelikán?

Neumím z toho vyvodit nějaký závěr. Ale ve vládní koalici už nastala ostrá volební kampaň. Ministr spravedlnosti začal útočit proti ministru vnitra, situace se bude čím dál víc zhoršovat, využije se každé události k tomu, aby si jeden mohl do druhého rýpnout. Boj bude probíhat hlavně ve vládní koalici, protože každá strana jde do voleb samostatně. Na vládě musí spolu nějak vycházet, ale mimo budou na sebe házet kýble špíny takovým způsobem, jaký jsme tady podle mne od „listopadu“ ještě nezažili. To bude unikátní. Zažili jsme to už u komunálních voleb, kde volební kampaň byla hrozně prasácká. To, co jsem zažil tentokrát, jsem nezažil za pětadvacet let; a pokračuje to, protože politická kampaň je permanentní. Krajská kampaň bude předskokanská ke sněmovním volbám a bude hodně drsná. Teď se do toho namotávají ještě diskutující, kteří každé téma ještě rozšíří. To je stejné jako se dobrat pravdy v případu s Fajádem.

A co si o tomto případu myslíte? Také se mluví o pochybení ze strany ministra obrany a teď i prezidenta, kteří potvrdili některé tajné informace nejen o kauze pěti Čechů unesených v Libanonu, ale i o případu dvou dívek unesených v Pákistánu.

Ani se nesnažím dobrat pravdy, proč Češi, kteří pak byli uneseni, do Libanonu vlastně jeli. Ale klíčové na tom je, že jestli je nějaký silný argument proti tomu, aby tady byla zavedena elektronická evidence tržeb, aby tady byly zavedeny registry pacientů, aby tady byly zavedeny další věci, tak je to fakt, že premiér hodlá vyšetřovat, jak unikly informace z Bezpečnosti rady státu. Jestli unikají informace z tajných služeb nebo dokonce Bezpečnostní rady státu, kde je pár lidí, kdo mi chce namluvit, že budou umět udržet v tajnosti databáze, které se připravují. Informace budou přece ještě před tím, než se sestaví, předmětem kšeftu. Protože mít tyto údaje je obrovský byznys. My – pod záminkou boje proti terorismu, byť fiktivního – si klidně necháváme ubírat ještě další a další svobody. Že banky budou chtít, aby se platilo jen bankovními kartami? No, to dá rozum. Ale my bychom o tom měli víc přemýšlet a uvědomit si, jaké to bude mít následky.

Jaké největší riziko v tom vidíte?

Jestli teď jsme v jejich moci, pak budeme úplně v jejich moci. Stát omezuje platby v hotovosti v rámci boje proti terorismu a nevím čemu dalšímu, to je v pořádku, ale na druhou stranu svým občanům není schopen zajistit, aby – když si dají své peníze povinně do banky – je ještě někdy viděli. Protože pojištění vkladů je minimální. Mimochodem, my jako město nejsme pojištěni vůbec. Máme na kontě kolem šesti set sedmi set milionů korun, a nejsme pojištěni, protože náš roční příjem je víc než 500 tisíc eur. Takže nejsme pojištěni ani na ten blbý milion osm set tisíc, nebo kolik to je. Takže kdyby se něco stalo, město úplně zkolabuje, nikdo nemá pod polštářem schovaný milion. My máme aspoň sto milionů korun u České národní banky; ta by, doufám, zkrachovala až poslední, takže pár týdnů vydržíme. Ale tohle nikdo nerozebírá, nikomu nedocházejí souvislosti s tím spojené, ale všichni se zajímají o Libanon, okolo kterého jsou z poloviny spekulace, protože skutečné zákulisí nikdo nezná. Nebezpečné je to hlavně, jak už někdo také správně napsal, pro toho Čecha, kterého unesli v Libyi, protože být jeho únoscem, tak už se dneska raduju. Ale to, že najednou někdo vypustil informaci, kolik se zaplatilo za ty holky, taky není jen tak. Také nejde o informaci, která je běžná. Nabízí se tedy otázka, proč to udělal. A víte, jaké jsou reakce i zaměstnanců radnice, kteří se mne ptají, co vy to tam děláte? Já říkám, počkejte, když budu hlasovat pro nějakou blbost, tak mě hned zbijte. Ale můj hlas u blbostí nenajdete, to by muselo být, abych pro nějakou ptákovinu hlasoval. Ale víc v Senátu už udělat nemůžu, když tam má vláda téměř ústavní většinu, moc toho udělat nemohu. Mohu jen řvát, to je tak všechno.

Ale problémy nemáme jen my doma, problémy má dnes celá Evropa, největší s migrační krizí. Ve veřejnosti se objevují obavy, jestli to nakonec neskončí válkou. Nesměřujeme k nějakému válečnému konfliktu?

Svět letí tak rychle, že si nikdo nevšiml prohlášení tureckého prezidenta při údajném porušení vzdušného prostoru Turecka, kdy on řekl: pozor, ruský letoun nenarušil vzdušný prostor Turecka, nenechte se mýlit, on narušil vzdušný prostor NATO. To je zjevný pokus zatáhnout NATO do konfliktu, čímž by se na uprchlíky zapomnělo, většina z nich by stejně bombardování nepřežila, takže ten problém by se humánně vyřešil. Ale to je strašné. Samozřejmě německá kancléřka Angela Merkelová přijela z Turecka s prázdnou. Turecký prezident si myslí, že dostane tři miliardy eur ročně a neudělá vůbec nic. Vyhrožoval drze předsedovi Evropské komise Junckerovi, že na něj není dostatečně slušný, takže mu pošle všechny uprchlíky do Evropy, ať se o ně Merkelová nějak postará. To jsou věci na přemýšlení. A ne ptákoviny typu toho, co se stalo v Praze při potyčkách na demonstracích. Tady musí policie prostě ty lidi od sebe odtrhnout, to je jedna parta bláznů a druhá parta bláznů. Ani jedna parta nejsou normální lidi. Já nestojím na straně těch, ani těch. To má jen obrácené znaménko, jinak je to to samé v bleděmodrém. Samozřejmě teď se politici rozhlížejí, na kterou stranu se postavit, kde to pro ně bude lepší. Nejjednodušší to má Babiš, ten se může jeden den přiklonit na jednu stranu a druhý den na druhou. A jak lidé politiku moc nesledují, budou všichni spokojeni, protože si nepřečtou jeho druhé prohlášení. Musím říci, že to dělá mistrovsky, hluboká úklona. Ale příčina je v tom, že kdyby to bylo za éry Klause nebo Topolánka nebo kohokoli jiného, nedovedu si představit to maso. A tady je to tak nějak v klidu. Je to tím, že lidé přemýšlejí pomalu, ten jeho konec bude špatný, protože to nakonec lidem dojde. A ten konec bude radikální, to si Babiš neuvědomuje, to nemůže vydržet na věčné časy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…