Biskup Malý promluvil o stavu české společnosti, Romech, muslimech i Andreji Babišovi

16.03.2015 4:42 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Neblahé propojení justice, politiky a finančních skupin stále přetrvává. Musíme posílit osvětu a objektivnost médií. Ručit za vyřčené slovo a daný slib a neutíkat se k různým výmluvám, že za vše mohou ti druzí, řekl biskup Václav Malý. O tom, že svoboda bolí a nesmíme o ni přestat bojovat, mluvil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Biskup Malý promluvil o stavu české společnosti, Romech, muslimech i Andreji Babišovi
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Pomocný biskup pražský Václav Malý

Jaký problém české společnosti nyní považujete za nejzávažnější? V čem bychom se měli zlepšit?

Dost velká část společnosti je nevraživá vůči evropské integraci a nechá se masírovat informační válkou, která umně manipuluje jejich míněním – jako v případě Ukrajiny a dalších. Stále přetrvává neblahé propojení justice a politických sil a zištných ohledů na zájmy mocných finančních skupin, což má za následek slabé právní vědomí a právní jistotu u občanů. Rozhodně je třeba posílit osvětu a objektivní informování médií a důsledněji prosazovat vymahatelnost práva.

V rozhovoru minulý rok jste zmínil, že se Evropa potýká se samotou. Ať už starších lidí, tak například i manažerů, kteří nemají čas na mezilidské vztahy. Dáváme stále přednost práci před rodinou a kamarády? Jaké důsledky takového chování vidíte v naší společnosti?

Dochází ke ztrátě domova, který vytváří potřebné vztahové zázemí a jistotu. Oslabuje se zájem a nasazení pro veřejné záležitosti. Převažují soukromé utilitaristické zájmy nad odpovědností vůči druhým.

Kde se podle Vás bere nenávist proti Romům a v poslední době i proti muslimům? Bojíme se něčeho?

Příčinou jsou zevšeobecňující předsudky a projekce osobních nezdarů a frustrace do těch, kteří se liší. Jsou z nich vytvářeni nepřátelé bez ohledu na konkrétní chování jednotlivců patřících k nim. Automatický a uměle živený strach není dobrým předpokladem pro klidné soužití.

Nechal jste se slyšet, že uprchlíky bychom měli přijímat, ale za určitých podmínek včetně respektu k naší kultuře. Co bychom měli zlepšit, abychom eliminovali náboženské extrémisty, kteří by mohli způsobit další útoky?

V naší vlasti dosud nehrozí islámská hrozba. Je nezodpovědné vyvolávat atmosféru iracionálních obav a zvyšovat pocit nejistoty ve společnosti. Ano, být bezpečnostně připraven a sledovat případný výskyt radikalizujících se postojů některých muslimů, případně vůdčích osobností jejich komunit. To ovšem neznamená probouzet nenávist a hovět si v ignoranci o muslimském světě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…