Džamila Stehlíková: Dienstbier je na odpis. Romští kmotři chtějí peníze bez práce

21.05.2015 9:31 | Zprávy

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier chce předat kontrolu nad penězi z Evropské unie, což budou desítky miliard, „romským „kmotrům“, vůdcům romských zájmových skupin, kritizuje exministryně Džamila Stehlíková, členka Liberálně ekologické strany, Dienstbierem připravované změny v Agentuře pro sociální začleňování. „Agentura pomáhala ve vyčleněných lokalitách všem potřebným, protože lidská práva jsou také pro všechny, kdo se ocitnou v nouzi, nejen pro Romy,“ řekla ParlamentnímListům.cz po schůzce premiéra a zaměstnanců Agentury, kteří přerušili stávku, protože doufali v pomoc premiéra. Ale Bohuslav Sobotka je hodil přes palubu. Teď mají být miliardy z Evropy pouze pro Romy, ostatní v chudinských ghettech na ně nedosáhnou.

Džamila Stehlíková: Dienstbier je na odpis. Romští kmotři chtějí peníze bez práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Džamila Stehlíková

Pod ministrem Dienstbierem Agentura fungovat nebude

„Předseda vlády Bohuslav Sobotka v té věci neudělal nic, vrátil horký brambor Dienstbierovi. Je to jeho alibistická politika, aby se udržel u moci, činí nějaké populistické kroky typu zrušení poplatků nebo druhého pilíře penzijní reformy, nebo zaujímá alibistické stanovisko jako v tomto případě,“ vytýká premiérovi, že nedělá potřebné reformy, žádné politické kroky, jen přesouvá odpovědnost na někoho jiného. Je mu prý jedno, jak dopadne boj s chudobou i integrace Romů v České republice. „Podstatné je, že se tím sám neohrozí, když to vrátí ministrovi pro lidská práva, i když je jasné, že pod ním to nebude fungovat, protože teď to bude tak, že větší kontrolu převezme Rada vlády pro záležitosti romské komunity, což je nikým nevolený orgán složený ze zástupců určitých zájmových skupin. Jejich zájmem je kontrolovat finanční toky,“ upozornila bývalá ministryně pro lidská práva.

Když to nevyjde, a ono to nevyjde, Sobotka obětuje Dienstbiera

Ale objevují se i spekulace o dalších motivech člena vlády za ČSSD. Média upozorňují na to, že příjemcem peněz z fondů Evropské unie, jejichž využití má agentura koordinovat, mohou být ministerstva, kraje, města a obce, kde má sociální demokracie své politické zájmy. A lze předpokládat, že se objevuje silný tlak, aby jim ředitel Agentury vycházel vstříc. Proto prý je horkým kandidátem na nového šéfa sociální demokrat D. Beňák. „Je jedno, kdo bude ředitel, jestli to opravdu bude Beňák, šéf odboru pro sociální politiku, na kterého bylo ušito výběrové řízení, protože je to stejně konec Agentury. Sobotka ji hodil přes palubu, když to nevyjde, a ono to nevyjde, obětuje Dienstbiera,“ je přesvědčena Džamila Stehlíková. I když tuto bitvu se zaměstnanci Agentury Dienstbier vyhrál, je to ministr na odpis. „Je to jasné všem, asi kromě samotného Dienstbiera a jeho úzkého týmu,“ dodala.

Agentura nerozlišovala, jestli chudý je Rom nebo ne

Agentura pro sociální začleňování dosud fungovala podle modelu, který cílil na všechny chudé ve vyloučené lokalitě. „Samozřejmě, že se to týkalo z velké části Romů, protože ve vyloučených lokalitách žije osmdesát pět procent Romů a patnáct procent ostatních. Agentura nerozlišovala, komu pomáhá, jestli jsou to Romové, matky s dětmi – samoživitelky, důchodci nebo jiná etnika, prostě pomáhala všem potřebným,“ vysvětlila Džamila Stehlíková.

Města a obce na to slyšela, protože jim nabízela, že dosáhnou na evropské peníze, které jsou určeny nejen na sociální služby, ale například i na revitalizaci zdevastovaných sídlišť. „Politici napříč politickým spektrem to vítali a měli pro to i podporu veřejnosti,“ potvrdila, že se projekty ve městech a obcích nadějně rozjížděly. Proto se také představitelé některých měst, ale i organizace, jako Člověk v tísni, EDUin, Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením a řada dalších, obrátily na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera otevřeným dopisem, když odvolal dosavadního ředitele, odborníka Martina Šimáčka a připravoval rozsáhlou reorganizaci, která, podle nich, znamená omezení fungování agentury, což může destabilizovat politiku začleňování v Česku.

Koncepce se rozpadne, protože nemůže fungovat jen na etnickém principu

Zaměstnanci vládní Agentury pro sociální začleňování proto v minulých dnech vstoupili do stávky, aby se dostali z agendy ministra Dienstbiera. Kvůli schůzce s premiérem však stávku přerušili, byl pro ně poslední nadějí, že by se dostali – stejně jako třeba Výbor pro zdravotně postižené nebo rada pro protidrogovou problematiku - do kompetence premiéra. „Teď větší kontrolu převezme Rada vlády pro záležitosti romské komunity, ale problém je, že vyčerpat peníze z evropských fondů není snadné, to je úkol pro špičkového odborníka, zdatného vyjednavače se znalostí angličtiny, znalostí procedur a zároveň odborně zdatného. Šimáček a jeho lidé by to dokázali, mají know-how, už to předjednali. Ale Dienstbier se to rozhodl změnit, protože nerozumí tomu, jak se to dělá, a má bláhový pocit, že s novým týmem na ty peníze dosáhne. Ale obávám se, že se tak nestane,“ předpovídá Džamila Stehlíková, protože ministr pro lidská práva koncept, který fungoval, rozboural. Je přesvědčena, že na něj tlačil odbor lidských práv i rada vlády pro romské záležitosti, aby se „systém pomoci všem potřebným“ změnil v systém pomoci Romům. „Společnost Člověk v tísni tomu říká etnobyznys,“ konstatovala. Ale je přesvědčena, že celá koncepce začleňování se rozpadne, protože nemůže fungovat jen na etnickém principu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…