Jak podle vás vláda zvládla přípravu očkování?
Zklamala EU i česká vláda, která měla v nákupu vakcín od začátku jít samostatně, českou cestou, jako Maďarsko nebo Izrael. Nyní jsme odkázáni na neschopnost EU. Vzpomeňte, jak premiér Babiš vítězoslavně hlásil, že vakcíny za nás zajistí Evropská unie, že máme Bruselu důvěřovat. Naopak my v SPD jsme upozornili, že se nemáme na Brusel spoléhat. A opět se ukázalo, že jsme měli pravdu. A znovu opakuji, že očkování podle názoru hnutí SPD musí být dobrovolné a lidé, kteří se nenechají očkovat, nesmí být diskriminováni. Lidem, kteří se očkovat chtějí, by podle nás měla vláda zajistit co nejrychleji možnost bezpečného očkování a výběr vakcíny.
A v této souvislosti mi vadí opravdu zjevná neznalost situace ze strany vlády – vláda deklarovala, že chce očkovat v prvé řadě ohrožené seniory, ale chtít internetovou registraci po starých lidech je ukázka toho, jak ve vládě uvažují. Značná část seniorů se neumí sama registrovat přes internet. Podle mého názoru by mělo dobrovolné očkování probíhat nejlépe ve spolupráci s obvodními lékaři, kteří své pacienty znají, mohou je snadno oslovit, a ví, kdo je rizikovou skupinou.
To zásadní totiž je, že vakcína sice může pomoci, ale také zvyšuje rizika, a důležité je, abychom vakcínou seniory daleko víc neohrozili. Studie, o kterých se nemluví, dokládají – a celkem logicky – že alergická reakce může uspíšit smrt polymorbidního člověka stejně jako respirační choroba. Posoudit vhodnost vakcíny proto může jen ošetřující lékař. To neumí ani senior ani sestra z domova seniorů.
V minulém týdnu jste o vládní očkovací strategii poměrně bouřlivě diskutoval s redaktorem ČT Drahoňovským. Co vás v rozhovoru tak vybudilo?
Myslím, že to bylo v klidu, jen jsme vzájemně argumentovali. Stál jsem si za svým názorem, že očkování musí být dobrovolné. A že EU a vláda při zajišťování vakcín selhala. Což je při porovnání se situací ve Velké Británii nebo v Izraeli, které nejsou v EU, zcela evidentní. Dokázaly si samostatně opatřit při jednání se stejnými výrobci dostatek vakcín, mají funkční strategii, a vůbec k tomu nepotřebovaly centrální vyjednavače z Bruselu.
Další problém, který se ukazuje, je nedostatek vakcíny. Firma Pfizer oznámila krátkodobý pokles výroby, který se má projevit i na dodávkách do ČR. Ministr Blatný se rozčiloval, že je to neseriózní jednání, ale není zřejmé, jak tento výpadek případně nahradíme. Maďarsko se rozhodlo mimo dodávky od EU jednat i samo s čínským výrobcem a vy jste ocenil, že je to správná cesta. Měli bychom stejně postupovat i my?
Tím jsem nehodnotil konkrétní dohodu mezi Maďarskem a Čínou, ale to, že se Maďarsko rozhodlo jít vlastní cestou, což je podle mě správné. Každý nákup léků či vakcín by měl mít jedno pravidlo, a to nakupovat nejlepší za nejlepší cenu bez ohledu, zda to prodává Američan nebo Rus, takže pokud je Sputnik dobrý jako Pfizer, nechápu, proč už ho vláda dávno nezajistila. Tady bohužel v praxi vidíme, jaké důsledky má pro občany servilní jednání vlády vůči Bruselu. Vládu by přece neměl zajímat zájem globalistů z vedení EU, ale zájem českého občana.
Evropská unie znovu totálně selhává a nejenže nepomáhá, ale škodí. Naše cesta by měla být přece taková, jaká je standardní u jakéhokoli zboží – tedy poměr cena/výkon, respektive v případě vakcíny nejlépe výkon. Nehledě na to, odkud je. Vakcína Pfizeru je z tohoto pohledu jedna z nejhorších – má zatím alespoň podle médií největší počet vedlejších účinků, alergických reakcí. Ty, jak jsem říkal, nemusí být velký problém u zdravých lidí, ale ti se přece očkovat nepotřebují s výjimkou zdravotníků. Ale ty alergické reakce u lidí těžce nemocných a oslabených mohou zabíjet a podle dostupných zpráv opravdu zabíjí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo