Ekonom promluvil o úplně legrační záležitosti u Babiše, o zoufalostech vlády a Kalouskovi připomněl tuto nehezkou věc z minulosti

03.03.2015 17:04 | Zprávy

ROZHOVOR Člen Výkonné rady ODS, předseda středočeské organizace a ekonomický expert strany Jan Skopeček říká, že kroky vlády v hospodářské oblasti jsou zaměřeny proti aktivním lidem. Andrej Babiš podle něho nedělá úspory, ale projídá rezervy a dělá účetní triky. Opatření vlády poškozují podnikatele. Finanční ústava je dle něj vykastrovaná. Skopeček je obecně proti sankcím, i těm proti Rusku, a tvrdí, že současné přestřelky mezi hnutím ANO a ČSSD jsou předem domluvené a hrané.

Ekonom promluvil o úplně legrační záležitosti u Babiše, o zoufalostech vlády a Kalouskovi připomněl tuto nehezkou věc z minulosti
Foto: Archiv JS
Popisek: Jan Skopeček

Co se vám jako ekonomickému expertovi opoziční ODS nejvíce nelíbí na krocích vlády v hospodářské oblasti?

Kroky současné vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL v hospodářské oblasti mají výrazný protitržní, intervencionistický, antiliberální charakter. To je jejich základní definiční charakteristika. Svoji povahou jsou tak vládní kroky namířeny proti aktivním lidem. Vláda demotivuje občany a podniky od jakékoliv aktivity, protože na ně přenáší dodatečné náklady, administrativu a další překážky.

V rozpočtové oblasti jsou pak kroky této vlády naprosto zoufalé. Ministr financí Andrej Babiš v době dvouprocentního hospodářského růstu přišel se 100miliardovým deficitem rozpočtu, čímž se zařadil mezi vůbec nejhůře hospodařící ministry financí. Tvrdí přitom, že snižuje státní dluh, což je úplně legrační záležitost, protože jde jen o účetní operaci, kdy odčerpává peníze státních firem a využívá rezervy vytvořené v minulých letech. Nejde tedy o žádné úspory, ale o projídání rezerv. Fiskální politika se vrátila do nezodpovědných kolejí, jako tomu bylo za minulých levicových vlád. Bohužel, žádné překvapení.

Můžete uvést nějaká konkrétní opatření, kterými vláda podle vás demotivuje aktivní lidi?

Vláda přišla s novým formulářem, kontrolním hlášením k DPH, ale žádný jiný formulář nezrušila. Vláda chce na živnostníky uvalit povinnost pořídit si registrační pokladnu připojenou on-line k finančním úřadům. To řadu zejména malých živnostníků povede k ukončení podnikání, protože nemají prostředky na nákup pokladny a platbu internetového připojení. Maminka na mateřské dovolené přivydělávající si na živnostenský list například jako kadeřnice raději podnikání ukončí, než aby nesla náklady spojené s registrační pokladnou. Nedotkne se to samozřejmě jen těch samotných živnostníků, kterých ubude. S nimi ale ubude i konkurence s negativním dopadem na kvalitu a ceny. To už odnesou i ostatní občané. Nezaměstnaní bývalí živnostníci budou rovněž čerpat více podpor, které opět zaplatí ostatní daňoví poplatníci.

Kritizujete vládu za špatné hospodaření. Vláda ale schválila návrh takzvané finanční ústavy. Není to důkaz, že chce současná vládní koalice hospodařit zodpovědně?

S finanční ústavou a dluhovou brzdu přišla jako vůbec první v České republice Občanská demokratická strana už v roce 2009. Ještě předtím, na konci devadesátých let, to byla opět ODS, která navrhla zákon o povinně vyrovnaném státním rozpočtu. Tenkrát tento návrh neprošel i kvůli tehdejší KDU-ČSL ještě s Miroslavem Kalouskem. Ale vraťme se do přítomnosti, chtěl jsem jen naznačit, jak podstatné a dlouhodobé téma je odpovědné hospodaření státu pro občanské demokraty.

Vládou schválená verze finanční ústavy je bohužel bezzubá. Jde o vykastrovanou verzi námi navržené finanční ústavy. Vláda posunula směrem vzhůru hranici státního dluhu, při které musí začít přicházet s opatřeními brzdícími špatné hospodaření. My jsme tuto hranici navrhovali na úrovni 40procentního zadlužení státu vůči HDP, vláda to zvýšila až na 55 procent. Vláda také nepočítá s poklesem platů poslanců při špatném hospodaření a oproti našemu návrhu chybí i povinnost vlády požádat o důvěru Poslaneckou sněmovnu, když zadlužení dosáhne mezní úrovně. Vláda tedy i na této věci demonstruje, že o zodpovědné hospodaření nemá zájem. Z finanční ústavy se stal kvůli této vládě a zejména Andreji Babišovi cár papíru.

Jak budete v této věci hlasovat, až se návrh dostane do Poslanecké sněmovny? Není lepší něco než nic?

Ale vládou schválený návrh finanční ústavy je opravdu spíše nic než něco. Respektive jde o prázdnou schránku, která byla původně plná rozumných pravidel a úkolů pro vládu, jak se má chovat, vyvíjejí-li se veřejné finance nedobrým směrem. Tato pravidla a principy původního konceptu finanční ústavy byly současnou vládou odstraněny. ODS bude určitě i v tomto případě aktivní a bude navrhovat pozměňovací návrhy tak, aby finanční ústava opět dávala smysl. Uvidíme, jak se k tomu postaví ostatní politické síly v Poslanecké sněmovně.

Jaký vliv na eurozónu bude mít podle vás politický a ekonomický vývoj v Řecku?

Neočekávám rozpad současné eurozóny, to se dozajista v nejbližší době nestane. Současní evropští politici nainvestovali do projektu eura tolik politického kapitálu, že jeho politický neúspěch nedopustí, byť to bude za cenu obrovských nákladů. Už při samotném vzniku eurozóny bylo zřejmé, že ji vytvářejí naprosto strukturálně odlišné ekonomiky, které mohou mít společnou měnu jen za cenu obřích nákladů a fiskálních transferů. To se stává realitou a pro ekonomy to není žádné překvapení.

Jen se ptám, proč nejsou k zodpovědnosti předvoláni ti politici a zastánci stále hlubší evropské integrace, kteří slibovali, že euro přinese vyšší hospodářský růst a stabilitu. Euro přineslo pravý opak a stále titíž nám přednášejí o výhodách další evropské integrace. Trpí naprostou ztrátou soudnosti. ODS teď navrhovala v Senátu vypsat k euru jednorázové referendum poté, co nasbírala tisíce podpisů pod "Petici pro korunu". Socialisti a další ale toto referendum nepodpořili, až zas tolik úsudku a názorům voličů a veřejnosti nedůvěřují.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…