V rozhovoru pro ParlamentníListy. cz Pavel Kohout přiznal, že ještě před rokem a půl byl zastáncem udržení samostatné koruny navždy, ale při uvážení profesních kvalit bankovní rady ČNB ovšem již tak přesvědčený není.
Jaký dopad může mít vítězství komunistů v Řecku, kteří nechtějí plnit závazky vůči Evropské unii, na celou eurozónu a Evropskou unii?
Možná někoho překvapím, ale nechtěl bych tento volební výsledek dramatizovat. Ať se v Řecku stane cokoli, možné dopady na zbytek Evropy jsou omezené. Ruské sankce například ovlivnily český zahraniční obchod a kurs koruny více než cokoli, co se může stát v Řecku.
Někdo tvrdí, že Řecko není schopno zaplatit své dluhy, i kdyby přistoupilo k reformám, jak žádá Evropská unie. Jaký je Váš názor?
Řecká dluhová zátěž je tak těžká, že omezuje šance na jakýkoli robustnější hospodářský růst. Nelze sprintovat s železnou koulí na noze.
Může Řecko žádat odpuštění dluhů a současně chtít další finanční pomoc od Evropské unie?
Syriza vyhrála volby s argumentem, že Německu byly přece také odpuštěny dluhy ve velmi velkorysém měřítku – šlo o výsledek Londýnské konference z roku 1953. Tento velkorysý čin Spojenců umožnil německý hospodářský zázrak a položil základ pro silnou marku. Zatímco Britové a Francouzi museli kazit své měny inflací, aby takto zaplatili své enormní válečné dluhy, Německo začínalo v 50. letech s dluhem jen kolem 20 procent HDP.
Píšu o tom mimochodem ve své poslední knize, Ďáblův slovník ekonomie & financí: největším dluhovým hříšníkem posledních sto let nebylo ani zdaleka Řecko, nýbrž Německo.
Co by podle Vás nastalo, kdyby Evropská unie skutečně odpustila část řeckých dluhů? Nebyl by to impuls pro další zadlužené země jako Itálie, Španělsko, Portugalsko, aby žádaly také pomoc bez nutnosti reforem?
Ano i ne. Záleží na provedení. Když jde o částečnou platební neschopnost státu, lidově řečeno státní bankrot, mohou nastat různé výsledky. Některé státní bankroty v historii dopadly poměrně dobře: věřitelé ztratili relativně málo a ekonomice zbankrotovaného státu se ulevilo. Jiné dopadly hůře.
Když se Řecku odpustí dluhy, někdo to bude muset zaplatit. Kdo?
V současné době většinu řeckých dluhopisů vlastní instituce, zejména Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.
Jaký dopad by mělo odpuštění dluhů Řecku na země v eurozóně, jako je Německo?
Zanedbatelný. Platební neschopnost Řecka by v současné době nezpůsobila systémovou krizi – řetězový pád bank a tak podobně.
Je pro Řecko schůdnější cesta k prosperitě odchod z eurozóny (tím pádem i z Evropské unie)?
Že Řecko nemělo do eurozóny vůbec vstupovat, je nyní zřejmé. Ovšem Řecko tam již je a odchod z měnové unie je o dost obtížnější než vystoupit z golfového klubu. Podle některých právních názorů by opuštění eura znamenalo i opuštění EU jako takové. Jak by to potom bylo s volným pohybem osob, zboží, kapitálu a placením DPH, je vysoce spekulativní otázka. Přitom jde o témata prvořadé důležitosti, která ovlivňují život a práci každého občana.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová