Dlouho jste stál v čele vlády a byl u velkých změn v zemi. Jak je na tom podle vás současná vláda v čele s Andrejem Babišem?
Marketingově je velmi zručný. Zázemí, které ho stojí hodně peněz, mu vytváří dobrý backing (anglicky podpora, pozn. red.) a on neustále udržuje strategickou iniciativu. Pro mě není překvapením, že hnutí ANO nezatížené volebním programem je v čele průzkumů veřejného mínění u agentur obvykle přesných. Vede o osm až jedenáct procent, a pokud by se Babiš rozhodl pro mimořádné volby a podařilo by se mu vyjednat předvolební alianci se starosty, tak je schopen vyhrát s obrovským náskokem. To je nepříjemné pro budoucí vývoj republiky.
Kritika na jeho střet zájmů neustává. Ať už jde o obchody mezi státem a firmou Agrofert, nebo působení na Ministerstvu financí. Jak to vidíte vy?
Na to jsem upozorňoval hned na počátku. Je to obrovský problém v době, kdy si i většina novinářů myslela, že se jich to zase tolik netýká a nějak přežijí. Podnikatelé si mysleli, že to přežijí. Ale každým dnem i s ohledem na návrh zákona o majetkových přiznáních vyplývá, že pokud bude přijat, Ministerstvo financí bude mít prostřednictvím finančního úřadu neomezený dohled nad lidmi, kteří mají nějaký majetek. Vzhledem ke kombinaci s vlastnictvím médií a dohodou s podstatnou části ostatních vlastníků médií je to skutečně nebezpečné pro zemi.
Když se podíváme na výběr daní za minulý rok, není důvod k jásotu. Jde o jednorázové položky, které se opakovat nebudou a Andrej Babiš takovým přínosem pro Českou republiku není. Ale záleží na voličích, pokud ho zvolí, třeba v mimořádných volbách – což může při slabosti sociální demokracie nastat. Pak nezbyde nic jiného než ho trpět, asi jako Itálie musela dvacet let trpět Berlusconiho a dodneška se ho nezbavili.
Andrej Babiš také sliboval snížení schodku rozpočtu. K tomu ale v podstatě nedošlo. Co nedělá správně?
Jedna věc jsou sliby, které dával neuváženě a prostřednictvím jeho médií se mu podařilo je do veřejnosti dostat. Je vynikající podnikatel, ale každá profese vyžaduje svoje. Stát se ministrem financí není důležité, když nic neví o chodu státu. Jako v každé jiné profesi se teprve učí a stále je ve stavu učení. Zatím se mu nechce do věcí, které by změnily stav a zajistily robustnější hospodářský růst. Já bych byl rád, kdyby se dostal alespoň na polovinu růstu, který byl za doby vlády pod mým vedením v roce 2005 a 2006. Tehdy to bylo sedm procent. Polovina by byla skvělá, zatím to vypadá na dvě a půl procenta.
Jak tedy celkově vnímáte současnou politickou scénu v České republice?
Tato vláda si vede o třídu výše než vláda Nečase, která byla provázena ostudami, korupčními skandály a neschopností ministrů. Neříkám, že v této vládě jsou samé zázraky, ale vláda jako celek uklidnila situaci a oproti předchozí je to změna. Pokud jde o Andreje Babiše, je jako oligarcha, člověk ovlivňující a rozhodující o médiích a veřejnoprávní televizi, s mimořádnou pozicí v ústavním systému s prakticky neomezenými finančími zdroji pro českou demokracii, nebezpečný. Na druhé straně je slabý premiér, kterého se po puči podařilo udržet v pozici lídra sociální demokracie. Andrej Babiš je velký problém. Jak pro sociální demokracii, tak pro budoucnost země.
Co očekáváte od sjezdu sociální demokracie?
Jestliže Sobotkovi lidé a Babišovi novináři – v závorce Korecký – jásají nad tím, že se Sobotkovi podaří vytvořit jednobarevné vedení, v němž bude jedinou výjimkou ministr Chovanec, tak je to ukázka toho, kam až sociální demokracie došla. Já jsem nikdy neusiloval o jednobarevnost vedení sociální demokracie, protože jsem chápal, že voliči berou ČSSD ne jako projekt jednoho člověka, ale sílu. Sílu, která vyjadřuje mnoho pluralitních zájmů a názorů. Pan Sobotka to nechápe - k jeho vlastní škodě - a možná budou slavit na sjezdu triumf, o to větší poblémy budou mít v dalších volbách, ať už mimořádných, nebo řádných.
Domníváte se, že se bude obchodovat s posty ve vedení strany nebo dojde na boje o funkce? Nebo si situaci Bohuslav Sobotka pohlídá?
Myslím, že se sociální demokracie bude chovat sebezáchovně a zvolí bez velkých problémů premiéra Sobotku. Uvidíme, zda vytvoří na sjezdu příští vedení strany trochu pluraritněji, než si Sobotka představuje. Nebo se nebudou chovat sebezáchovně a pak se ve vedení objeví lidé jako Starec, Marksová, Zaorálek a někteří další.
Byl jste předsedou ČSSD, jak nyní vnímáte její politickou činnost a vztahy uvnitř strany?
Chlapci se těšili, až odejdu z funkce přesedy, proto se do sebe mohli pustit. Spoustu energie, kterou tím vybíjejí, by měli nakládat navenek a ne do vnitřních sporů. Bohuslav Sobotka si naivně myslí, že když zvolí jednobarevné vedení, spory nebudou, ale zhorší vnější obraz sociální demokracie, protože ve vedení strany budou chybět někteří lidé a někteří hejtmani.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová