„Neříkám, že drobní podnikatelé umírají hlady, ale neví, jak budou podnikat dál,“ říká Stráský, protože dva měsíce před koncem roku podnikatelé nevědí, jaké budou od Nového roku platit daně. Nemohou uzavírat smlouvy, protože nevědí, v jakých cenách se budou pohybovat, jaké budou sazby DPH. „Politici vidí jako hlavní problém, aby se udělal státní rozpočet, ale už nevidí, že si všichni musí udělat svůj rozpočet,“ dodává. Taková nejistota je podle něj mnohem škodlivější než třeba horší jistota. Další podobné kroky jsou pro ně podle Stráského už na hranici přežití.
Voliči ODS zůstali doma, o osudu země rozhodlo 37 procent občanů
To byl podle něj důvod, proč podnikatelé v podzimních volbách ODS nevolili. „Těch deset procent voličů ODS zůstalo doma, proto uspěla levice,“ míní československý expremiér. Vede ho to prý k hluboké pochybnosti o demokracii v případech, kdy o osudu země rozhoduje 37 procent lidí jako v krajských volbách. „Neexistuje povinnost, aby se volby opakovaly, aby přišlo alespoň 50 procent voličů,“ lituje nedokonalosti demokracie bývalý politik. Levice vyhrála, i když ti, kteří k volbám nepřišli, si podle něj nemyslí, že by měli vyhrát komunisté nebo sociální demokracie.
Kroky Nečasovy vlády byly přiměřené, horší je to s daňovým balíčkem
Stráský vnímal důvody, proč je nutné šetřit, a kroky Nečasovy vlády považoval za přiměřené. Ale úsporný balíček vnímá negativně. I když prý „ze Šumavy“, kde žije, neposoudí, jestli zvýšení sazeb DPH je skutečným důvodem nebo jen záminkou střetu skupiny rebelů z řad ODS se zbytkem ODS a vládní koalice, nebo jde jen o vnitrostranický boj o moc, připadá mu „sebevražedné, co ODS dělá“. „Nemám pocit, že jde jen o názory několika poslanců ODS, ale že jde o názorové rozštěpení strany. Alespoň tak se to jeví lidem,“ konstatuje dlouholetý místopředseda ODS. Stráský kritizuje označování odpůrců úsporného balíčku z řad ODS rebely. „Nepamatuji si, že by takhle oficiálně někdo nazýval poslance, kteří byli významnými členy strany,“ diví se. Jsou to podle něj „neobvyklé, nevysvětlitelné situace“, které se objevily nejen v poslední době, ale existují ve straně už několik let. „Je to příšerné, co si pak občané mají myslet, není divu, že se to odráží ve volbách,“ říká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová