Hraje v divadle Caligulu, symbol zneužívání moci. Rozebral nám na něm veškeré politické dění

31.01.2015 20:15 | Zprávy

ROZHOVOR Herci se v průběhu svého života setkávají s různými rolemi – mnohé dávají poté divákovi šanci nahlédnout do života nejednoho slavného politika, státníka. Někdy tak naznačují, jak se pod hlavičkou moci napříč staletími osudy, příběhy a pády opakují. A že se jednání někdy i jen románových vlivných osobností nemusí vůbec lišit od těch současných. I proto si ParlamentníListy.cz popovídaly s hercem Gustavem Bubníkem, který ztvárnil roli římského císaře Caliguly. Hovořilo se však pochopitelně nejen o divadle.

Hraje v divadle Caligulu, symbol zneužívání moci. Rozebral nám na něm veškeré politické dění
Foto: Archiv GB
Popisek: Herec Gustav Bubník

Pane Bubníku, vy v současné době hrajete v Divadle Bez hranic Caligulu. Jak se vám tahle postava hraje? Musel jste si o ní hodně nastudovat? Nebo jste to ponechal na scénáři a scenáristovi samotném?

Postava Caliguly patří nejen v dějinách, ale i v rámci divadelní literatury k mimořádným osobnostem. O této roli se říká, že je to "role rolí“, tak jako například Hamlet nebo Lear. Samozřejmě, že jsem si musel dopředu něco načíst, ale samotný text je tak silný a inspirující, že herce v podstatě sám vede. Navíc český překlad paní Šabatkové patří podle mého názoru k vrcholům českého překladatelského umění.

Císař Caligula byl zpočátku vládcem poměrně uznávaným pak u něj nastal zlom, zřejmě v důsledku nějaké duševní choroby, a stal se tyranem. Než došel svého tragického konce, nadělal hodně zla. Nepůsobí na vás ten jeho osud tak trochu stále aktuálně, když určitě vnímáte, co se kolem nás ve světě děje nyní?

Caligula je jedním z typických příkladů známého rčení "Jak chutná moc“. Pokud je tento moment ještě podpořen psychickou labilitou a tendencí k absolutistickému chování a jednání, je o to nebezpečnější. Pokud vyznění představení rezonuje pro diváky s některými případy současnosti, aniž by bylo nutné hru aktualizovat moderním pojetím, opět to dokazuje kvalitu a sílu Camusova textu.

Jste herec, občan a také člověk vycházející z euroatlantické civilizace pokud se zeptám tedy nejdřív na to, zda jako občan Evropy (a ČR) necítíte nějaké obavy v důsledku vývoje událostí jaká by byla vaše odpověď?

Přestože jsem byl proti vstupu ČR do Evropské unie, cítím se být samozřejmě součástí euroatlantické civilizace. To, co se děje kolem, samozřejmě sleduji a současná situace na Ukrajině a nebezpečí islámského terorismu mne kvůli blízkosti, ve které se vše odehrává, nenechává klidným ani lhostejným.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

4:44 Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

Jsou všude kolem nás samí ruští špioni a bude Evropa o vánočních a novoročních svátcích čelit útokům…