Objevuje se kritika naší přílišné loajality k USA a Západu obecně, zároveň je kritizována česká politická praxe za neloajalitu k EU a přátelskost k Rusku. Kde je podle Vás pravda? Které osobnosti a proudy zanechaly v tomto smyslu kladnou stopu a které zápornou?
Osobně si myslím, že při debatách o těchto otázkách je velmi důležité si uvědomit, o kom právě mluvíme. V době Václava Havla byla situace jiná, protože měl jasné priority, byl čitelný a také svět byl jednoznačnější. Velmi zvláštní jsou „proměny“ Václava Klause. Velký zastánce euroatlantické vazby se stal velkým zastáncem Vladimíra Putina. Pan Klaus byl vždycky svérázný a asi mu trochu chybí světla reflektorů. Miloš Zeman není žádný sociálně demokratický politik, vždycky byl pragmatik. Jeho působení dlouhodobě sleduji. Pozastavuji se pouze nad některými výroky, které jsou v rozporu s informacemi, kterým by měl jako prezident věřit, ale o tom jsme se už v některém z minulých rozhovorů bavili. Co se týká jeho názorů na dění na Blízkém východě, s ním značnou část pohledů sdílím, abych pana prezidenta jen neplísnil.
V českém prostředí se začínají množit často výstražné názory varující před ruskou hrozbou pro svět, pro Evropu, o ruské propagandě. Je na místě se důvodně obávat nějakých výrazných ruských zájmů v naší zemi? Měli bychom se těmto vlivům bránit?
Tyto vlivy jsou dost silné. Když si srovnám například Polsko a Českou republiku… Máme podobné zkušenosti a přitom Poláci jsou rezistentní. V tom, kdo má na ně zálusk, mají jasno. My jasno úplně nemáme a naopak máme kratší historickou paměť. Veřejné informace BIS od roku 2012 hovoří o velké infiltraci ruských zájmů. Situace je velmi vážná a to nejen na úrovni politické, ale také na poli byznysu a ten nemusí být vždy jen právně čistý, ale může jít i o součást organizovaného zločinu. Když se podívám kolem sebe a poslouchám, co se děje v Poslanecké sněmovně, jak někteří politici hovoří, pak dojem cizích vlivů stoprocentně mám. A jestli se máme ruských vlivů obávat moc nebo málo? Znepokojen jsem a nad touto věcí nelze mávnout rukou. Nejsem žádný rusofob, jsem docela hrdý na to, že jsem Slovan, není to o tom, že bych se vymezoval vůči nějaké národnosti. Pokud má ale Vladimir Putin problém s výsledkem konce studené války….Výsledek konce studené války byl i ten, že jsme se vymanili z vlivu Ruska. Co bude za pět let, co bude za deset let? Nechci malovat čerta na zeď, ale pokud má jaderná velmoc problém s tím, jak dopadla studená válka a jedním z výsledků bylo i to, že jsme se dostali z područí Ruska, chápal bych situaci jako velmi silný varovný signál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá