Maláčová? Mediální výkřiky. Peníze, práce, zaměstnání. O novém návrhu kurzarbeitu s poslankyní ANO
11.02.2021 11:17 | Zprávy
ROZHOVOR „Chceme, aby zaměstnanci dostali své peníze přímo od zaměstnavatele tak, jak jsou zvyklí, a zaměstnavateli aby je teprve poskytl stát. My tedy chceme, aby zaměstnanec mohl i nadále rozhodovat o svém profesním životě, ne aby se z něj bez jeho vlastní vůle stal v podstatě čekatel na úřadu práce,“ uvedla ke svému návrhu kurzarbeitu poslankyně ANO a předsedkyně Výboru pro sociální politiku Jana Pastuchová.
reklama
Sněmovna měla včera rozhodnout o tom, jak bude vypadat pomoc firmám, to se ale nakonec nestalo. Kdy se bude nakonec rozhodovat?
Sněmovna bude rozhodovat o návrhu takzvaného kurzarbeitu, dnes jsme to nestihli, na program se pravděpodobně návrh dostane v pátek.
Kurzarbeit by měl nahradit současný Antivirus. Rozhodovat se bude mezi dvěma návrhy zákonů, jeden z dílny MPSV Jany Maláčové a druhý váš společně s Hanou Aulickou Jírovcovou, v čem se liší?
Na nutnosti zřízení institutu kurzarbeitu se shodujeme v podstatě všichni napříč politickým spektrem. Všichni chceme, aby tu kurzarbeit byl jako pomoc zaměstnacům a firmám v době, kdy je jejich živobytí ohroženo. Není to zákon, který vzniká kvůli pandemii covidu-19, na to je právě Antivirus, kurzarbeit bude sloužit i v jiných případech, v příštích letech. Nicméně návrh o kurzarbeitu z Antiviru v mnohém vychází. A protože si myslím, že je dobrý, osvědčený a lidem opravdu pomáhá, v našem návrhu jsme na něj navázali, paradoxně dokonce asi více než Ministerstvo práce a sociálních věcí. Stěžejní body, v nichž se s ministerstvem lišíme, jsou v podstatě tři. Ministerstvo chce vyplácet peníze pro zaměstnance de facto sociální dávkou od úřadu práce, my chceme, aby zaměstnanci dostali své peníze přímo od zaměstnavatele tak, jak jsou zvyklí, a zaměstnavateli aby je teprve poskytl stát. My tedy chceme, aby zaměstnanec mohl i nadále rozhodovat o svém profesním životě, ne aby se z něj bez jeho vlastní vůle stal v podstatě čekatel na úřadu práce. Další výhodou našeho návrhu je, že mění jediný zákon, ministerský návrh zasahuje do celkem jedenácti. A v neposlední řadě je náš návrh pro zaměstnavatele i úředníky podstatně méně administrativně náročný, protože na ně neklade v podstatě žádné nové požadavky.
Jana Maláčová uvedla, že ji překvapilo, že vznikly uvnitř koalice dva rozdílné návrhy, debatovaly jste o tom?
Samozřejmě. Ten zákon není jednoduchý od svého počátku a já, i paní ministryně jsme věděly, že máme rozdílný názor. Nechtěla jsem ale blokovat návrh zákona ve vládě, jeho projednání a přijetí považuji za důležité, proto jsem se rozhodla podat s kolegyní pozměňovací návrh až v okamžiku, kdy návrh bude ve Sněmovně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.