Máme informace, že ruské letadlo vůbec nevstoupilo na území Turecka. USA hovoří o demokracii, ale je to jinak, řekl PL chargé d'affaires Sýrie v ČR. A též se velmi rozesmál

27.11.2015 8:52 | Zprávy

ROZHOVOR Syrský chargé d'affaires v Praze Bašár Akbik říká, že sestřelení ruského letadla odhaluje špinavou roli režimu tureckého prezidenta Erdogana, který podporuje teroristické organizace v Sýrii v čele s takzvaným Islámským státem, společně s USA a Saúdskou Arábií. Existuje projekt USA na vytvoření chaosu na Blízkém východě, aby Spojené státy lépe ovládaly nově vytvořené ministátečky. Je k smíchu, že Saúdská Arábie a Turecko někoho poučují o demokracii. Za sekulárního Asada žili křesťané a muslimové v přátelství. Syrská armáda bojuje proti teroristům za celou Evropu.

Máme informace, že ruské letadlo vůbec nevstoupilo na území Turecka. USA hovoří o demokracii, ale je to jinak, řekl PL chargé d'affaires Sýrie v ČR. A též se velmi rozesmál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chargé d'affaires Syrské arabské republiky v Praze Bashar Akbik

Co říkáte sestřelení ruského letadla, které se zřítilo v Sýrii, Tureckem?

Sestřelení ruského letadla Tureckem je především porušení svrchovanosti Sýrie a zároveň odhaluje špinavou roli režimu tureckého prezidenta Erdogana, který podporuje neslýchaným způsobem teroristické organizace v Sýrii v čele s takzvaným Islámským státem.

Důvěryhodné informace, které mají syrské zainteresované strany, dokazují, že ruské letadlo se nacházelo v syrském vzdušném prostoru. Dopadlo na syrské území a vůbec nevstoupilo do vzdušného prostoru Turecka. Proto považujeme tento čin za provokaci a nestal se náhodou.

Je známo, že ruské nálety způsobily velké škody teroristickým skupinám v Sýrii v čele s takzvaným Islámským státem. V posledních dnech zničily dokonce více než tisíc cisteren, které převážely syrskou ukradenou naftu do Turecka spolu s naftovým zařízením, což vyvolalo hněv Erdogana. Podle jistých informací je právě jeho syn zapojen do nelegálního obchodu s kradenou syrskou naftou.

Jaký je váš komentář k teroristickým útokům v Paříži? Pokud jsem zaznamenal správně, tak syrský prezident Asad naznačil, že Francie si za to trochu může i sama...

Prezident Asad prezentoval názor většiny obyvatel Sýrie tím, že vyjádřil lítost a smutek z utrpení francouzských občanů. Ale bohužel ti civilisté, kteří padli ve Francii nyní i před tím, byli zabiti kvůli chybám politiky francouzské vlády vůči Sýrii a Blízkému východu obecně. Minulý týden se objevila zpráva, že bývalý šéf francouzské vojenské tajné služby přiznal, že Damašek nabízel francouzské vládě jména těch teroristů, kteří přijeli z Francie bojovat do Sýrie na straně Islámského státu a jiných teroristických organizací. Syrská vláda upozornila vládu Francie, že mnoho z těch mladých občanů Francie, kteří bojovali v Sýrii za Islámský stát, by se mohlo do Francie vrátit a spáchat hrůzné teroristické činy a atentáty. Bohužel bývalý francouzský premiér Fillon odmítl nabídku Sýrie na předání jmen těch teroristů. Toto neříkáme jenom my, to prosím řekl bývalý šéf francouzské vojenské tajné služby.

My jsme od začátku krize v Sýrii varovali Západ, že to, co se děje v Sýrii, je válka s terorismem. Ale bohužel některé evropské státy se spojily s určitými blízkovýchodními mocnostmi i s USA, aby prakticky svrhly syrskou vládu. Bohužel některým vůdcům západních států, konkrétně prezidentu Francie Francoisi Hollandeovi a britskému premiérovi Cameronovi jde jenom o peníze, ropu, lukrativní kontrakty a ovládnutí ekonomiky jiných států. Před několika dny Saúdská Arábie s Francií podepsala smlouvu o nákupu zbraní za 12 miliard eur. Proto nemohou přiznat, jaké jsou jejich skutečné cíle a koho podporují. A v evropských zemích kvůli politice těchto evropských politiků umírají nevinní lidé. Pokud nedojde ke změně politiky Francie a dalších zemí vůči syrské krizi a vůči otázce terorismu, tak lze očekávat, že další teroristické útoky proběhnou v Belgii, Německu, Velké Británii a dalších evropských zemích. Jistě jste si všiml, že po teroristických útocích v Paříži francouzský prezident Francoise Hollande náhle změnil postoj k zásahu Ruska v Sýrii proti teroristickým skupinám. A 26. listopadu se dokonce prezident Hollande v Moskvě setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Co říkáte tomu, že summit EU, který se před časem konal, označil režim prezidenta Bašára Asada odpovědným za statisíce mrtvých v syrské občanské válce? A jaký máte komentář k tomu, že některé evropské země označují vládu Bašára Asada za nedemokratickou či diktátorskou?

Evropskou politiku sleduji již delší dobu a mrzí mě, že v ní vidím falešné a nepravdivé postoje. Některé státy EU jsou s naší vládou ve stálém kontaktu přímo nebo nepřímo a říkají nám otevřeně, že si myslí, že v Sýrii nešlo v žádném případě o demokratickou revoluci, ale dodávají, že bohužel toho nemohou moc v rámci EU udělat, protože monopol na politická rozhodnutí Evropské unie mají prakticky jen velké státy jako Německo, Francie či Velká Británie. Proto chci zdůraznit, že to, co se děje v Sýrii, není občanská válka. Jednotlivé náboženské či etnické komunity neválčí proti sobě, neválčí proti sobě například křesťanská či muslimská komunita. Syrská armáda, která prakticky pět let bojuje za celý svět proti terorismu a radikálním islamistickým takfiristům, je většinou tvořena vojáky sunnitského vyznání. Sunnitský islám je většinové náboženství v Sýrii.

Největší odpovědnost za válku v Sýrii nesou regionální mocnosti jako Turecko, Saúdská Arábie, Katar a podobně společně s některými západními zeměmi jako Francie a Velká Británie. Tyto země nebojují proti Sýrii kvůli tomu, že by chtěli vyvézt demokracii, jak sami tvrdí, ale cílem těchto zemí, které stojí za válkou nejenom v Sýrii, ale i v dalších sekulárních arabských republikách, je svrhnout režimy v těchto zemích a dostat do vlády v těchto zemích Muslimské bratrstvo. Tyto státy sázely na ozbrojené islámské radikální skupiny za účelem svrhnutí syrské vlády. Cílem je založit menší státečky v rámci současných zemí a ty by měly náboženský, nikoli sekulární charakter. Podobně jako židovský stát v Izraeli na základě náboženství. Kdyby se to stalo, tak to dává Izraeli rámec, aby vyhodil Palestince z Izraele s odůvodněním, že jde o židovský stát a že v něm nemají existovat příslušníci jiných náboženství. To, co se děje, je realizace projektu amerických neokonzervativců od roku 2001.

Jakého projektu?

Cílem tohoto projektu je přetvořit a vytvořit nové uspořádání Blízkého východu a rozdělit tuto oblast do menších států než nyní, které by byly založeny na náboženských a kmenových základech a mezi nimiž by bylo nepřátelství, čímž by krize pokračovala desítky let. Cílem je, aby v té oblasti vládl chaos. Američané a další západní státy by tím ovládly trh ropy a plynu a kupovaly by to za nejnižší ceny a zároveň by pokračovaly v prodeji zbraní těmto státům, aby válčily mezi sebou. Ekonomiky malých států by tak byly závislé na USA a západních státech. Tento projet „konstruktivního chaosu“ byl předložen pod názvem Nový Blízký východ Dickem Cheneyem, Condoleezou Riceovou a Georgem Bushem a jinými. Pod záminkou šíření demokracie chtěli realizovat tento projekt. Oni hovoří o šíření demokracie, přitom víme, že podpořili a podporují nejkrutější a nejreakčnější režimy na světě.    

Ve Vídni došlo k nějaké dohodě o budoucnosti Sýrie. Mají tam proběhnout volby. Lze předjímat, jak to proběhne? Lze volby ve válkou zmítané zemi vůbec zajistit? Bude Bašár Asad kandidovat znovu na post prezidenta?

Je třeba zdůraznit, že syrský lid je tím jediným, kdo rozhodne o svém osudu a rozhodne, kdo ho povede. Některé státy, které se zúčastnily posledních jednání ve Vídni, možná měly dobré úmysly vůči Sýrii, některé rozhodně dobré úmysly neměly, ale každopádně my v Sýrii nechceme připustit, aby někdo hovořil do vnitřních záležitostí Sýrie. Nevměšování se do vnitřních záležitostí suverénních států je jedním z hlavních principů OSN. Syrský lid by měl rozhodnout, zda Bašár Asad zůstane syrským prezidentem na další dobu, nebo zda by neměl zůstat. Nenecháme se od států, které každý den porušují lidská práva, nemají žádné demokratické hodnoty, jako Saúdská Arábie, Turecko a podobně, poučovat, jak máme spravovat věci v naší vlasti. My v Sýrii nedokážeme pochopit, jak si může stát jako Saúdská Arábie, která prakticky neví nic o demokracii, neprobíhají tam volby, existuje tam obrovská diskriminace žen, zatýkání a popravování členů opozice, dovolit diktovat Sýrii, kdo by ji měl vést. Tyto státy válčí proti sekulárním státům a považují vyznavače jiných náboženství za nevěřící („káfir“). Jak nás takové státy můžou naučit demokracii?

Pan prezident Asad vícekrát řekl, že na té funkci nelpí a když syrský lid řekne, aby odešel, tak odejde, a když řekne, že by měl pokračovat, tak zůstane. Kdybychom chtěli teď zorganizovat volby v Sýrii, měly by být splněny dvě podmínky. První je osvobození oblastí, které jsou nyní pod kontrolou Islámského státu či jiných teroristických skupin. Tyto organizace bohužel stále kontrolují velkou část území Sýrie. Tyto skupiny rozhodně nepovolí, aby se uspořádaly volby v oblastech pod jejich kontrolou. Ty skupiny neuznávají princip státu. Druhou podmínkou je, aby byla zajištěna bezpečnost pro voliče. Samozřejmě, že nemohou jít volit, když by na ně padaly rakety a střely. Takže logickou cestou je porazit teroristy či je výrazně oslabit, a tím vytvořit podmínky pro uspořádání voleb. Mohu vám potvrdit, že jediná osoba, která je schopna porazit terorismus a vrátit stabilitu Sýrii, je prezident Bašár Asad, protože většina Syřanů a syrská armáda mu věří a stojí za ním.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

12:31 „Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

Ostravský politik Radim Ivan (ODS), zakladatel platformy ČESKO.plus, považuje vyjádření premiéra Pet…