Markéta Šichtařová: V Davosu poslouchají nedovzdělanou nedospělou holku, jak jim vypráví o svých klimatických obsesích. Žádné fórum, snobárna!

26.01.2020 17:25 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Světové ekonomické fórum v Davosu se stalo snobárnou, na níž účastníci poslouchají nedovzdělanou nedospělou holku, jak jim vypráví o svých klimatických obsesích. Od dříve významného setkávání finančníků a ekonomů už podle Markéty Šichtařové nelze očekávat, že třeba poradí, jaký směr monetární politiky by byl pro dnešní svět vhodný. K často se opakujícím výkřikům o ohrožení demokracie nebo také nezávislosti veřejnoprávních médií podotýká, že největší hrozbou jsou ti, co se snaží ovlivňovat chod společnosti podobně jako politické strany, ale na rozdíl od nich neprošli volbami.

Markéta Šichtařová: V Davosu poslouchají nedovzdělanou nedospělou holku, jak jim vypráví o svých klimatických obsesích. Žádné fórum, snobárna!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

V alpském středisku Davos se tento týden konal padesátý ročník Světového ekonomického fóra, jemuž letos dominovalo klima jako hlavní téma. Jaká další byste od zasedání, na kterém se každoročně probírají nejnaléhavější problémy, s nimiž svět zápasí, očekávala? A co říkáte tomu, že setkání hlav států včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, miliardářů a šéfů nadnárodních podniků letos okořenila účast deseti aktivistických teenagerů včetně Grety Thunbergové, kterou na místě uvítal sám britský princ Charles?

Loni ekonomické fórum v Davosu začalo tím, že účastníci vypustili společný názor, že žádné ekonomické problémy v podobě zpomalení růstu v roce 2019 nehrozí. No a nakonec se Německo ocitlo na hraně recese a Čína zpomalila na 29leté minimum! Jinými slovy, ono slovo „ekonomické“ v sousloví ekonomické fórum si už klidně můžeme škrtnout, už z původně významného setkávání finančníků a ekonomů zbylo jen společenské setkání. Něco jako ples na Žofíně – skoro každý by tam chtěl být ze snobárny viděn, ale užitek pro ostatní veškerý žádný. Ostatně jak by taky mohl někdo čekat, že fórum třeba poradí, jaký směr monetární politiky by byl pro dnešní svět vhodný, když účastníci poslouchají nedovzdělanou nedospělou holku, jak jim vypráví o svých klimatických obsesích? To není nadávání na Gretu, to je despekt k těm, kteří jsou ochotni jet v takové šaškárně.

V Davosu vystoupil i vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi, jenž upozornil na předpokládaný nápor uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Připomněl čerstvé rozhodnutí Výboru Spojených národů pro lidská práva, podle kterého nelze upřít právo na azyl klimatickým uprchlíkům, pokud je v ohrožení jejich život. Připustil, že půjde o miliony lidí, které se vydají na cestu v důsledku záplav, požárů, zkázy úrody a podobně. Dá se předpokládat, že hlavním cílem na cestě za lepším životem bude Evropa. Zvládne vstřebávat proudy migrantů, nebo se může zachovat jinak?

Proč jen to na mě působí tak, že pan Grandi má zájem na tom, aby přesuny migrantů byly hodně velké, tudíž jeho pozice byla „důležitá“? Víte, co je na tom legrace? Zatímco laická veřejnost má jasno, že nedávné požáry v Austrálii byly důsledkem klimatických změn, tak od odborné veřejnosti jsem četla několik článků, které upozorňovaly, že tak se to jednoznačně tvrdit nedá a že v minulosti byly požáry i větší. A proč o tom mluvím: Napříště se bude moci začít tvrdit, že každý imigrant přichází kvůli klimatické změně. Ale on ve skutečnosti třeba přichází kvůli evropskému sociálnímu systému. Ale zkuste mu to dokázat! Čím dál víc se tak ukazuje, že klimatická hysterie je skutečně pouze záminkou k řízení společnosti totalitním způsobem.

V pondělí náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Před rokem a čtvrt těsně před jeho zvolením do čela horní komory Parlamentu jste řekla, že by mu ta funkce hodně slušela a že byste ho jako předsedu ráda viděla. S čím jste si ho jako nevšední tvář politické scény nejvíce spojovala?

Byl normální. Normální v tom nejlepším a nejvznešenějším slova smyslu. Dalo se s ním šprýmovat o ženských a chlapech, nepohoršovaly ho všelijaké dnes už „nekorektní“ vtípky, mluvil, jak mu pusa narostla. A vždy důsledně hlasoval ekonomicky liberálně a politicky konzervativně – bez ohledu na to, jestli to je, nebo není populární, prostě byl věrný svým zásadám. To už se dneska v politice moc často nevidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…