Měli bychom zatnout zuby a prostě to vydržet. Nic jiného se dělat nedá. To radí úspěšná spisovatelka Mornštajnová

13.02.2021 23:59 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Osobně koronavirus nepodceňuji a opravdu si myslím, že je to nebezpečné. A je potřeba dodržovat zaváděná opatření. To nám řekla čtená spisovatelka Alena Mornštajnová. Bavili jsme se hlavně o koronaviru a její nové knize Listopád. Stalo se v rámci projektu Knihy v kobce, tedy série autorských čtení v kobce číslo 17 na Smíchovské náplavce v Praze. Každý první čtvrtek v měsíci tam po celý rok budou známí autoři číst ze svých děl. Nejdříve on-line a pak se uvidí.

Měli bychom zatnout zuby a prostě to vydržet. Nic jiného se dělat nedá. To radí úspěšná spisovatelka Mornštajnová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatelka Alena Mornštajnová

Veřejné čtení je pro spisovatele něco jako koncert pro muzikanta. Jak se budete cítit, když tady skoro žádní posluchači nebudou?

Je to zvláštní pocit, protože nevidíte u čtenářů, jak se tváří. Jestli mluvíte zajímavě, a když čtete, tak vůbec nevíte, jestli je ten text nějak zaujal…

Vašeho románu Hana se prodalo přes sto tisíc výtisků. V rozhovoru s Lidovými novinami se vás ptali, jestli vidíte nějakou souvislost s knižní tyfovou situací a dnešní pandemií koronaviru. Vy jste sice řekla, že ne, ale mohla byste to pro naše čtenáře rozvést?

Opravdu se to nedá srovnat. V roce 1954, když tyfová epidemie ve Valašském Meziříčí vypukla, tak zaprvé se první měsíc nevědělo, o jakou nemoc se jedná a pak se zjistilo, že je to tyfus z nakažené vody. V každém případě byla epidemie omezená na jeden region. A přesto, že už tehdy byly nemocnice plné a pacienti byli stejně jako nyní převáženi do volných nemocnic, pořád šlo o omezenou epidemii a stále byly kapacity.

Druhý podstatný rozdíl je v tom, že nyní jsme dopředu věděli, o jakou nemoc se jedná. Byl nějaký prostor a čas se na to připravit, což tehdy nebylo.

Myslíte fakt, že když se první případy onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2 objevily v čínském Wuhanu v prosinci roku 2019, tak jsme se vlastně až po třech měsících proti tomu začali bránit?

Ano, dá se to tak říci. Ale na druhou stranu jsme zase neznali účinnou léčbu. Právě u tyfu se už tehdy vědělo, jak se k tomu postavit. Ale hlavní rozdíl byl samozřejmě v tom, že to byla regionální epidemie, kdežto tato pandemie je problémem celého světa. Tehdy tyfus odezněl během jednoho jara, ale dnes se s tím potýkáme již druhý rok.

Vy bydlíte ve Valašském Meziříčí, ale na okraji města. Jak se k vám zprávy o koronaviru dostávaly?

Když se začalo mluvit o koronaviru, tak jsem zrovna byla v Praze. Nyní bydlím na střídačku v Praze a ve Valašském Meziříčí. V dnešní době je ale úplně jedno, jestli bydlíte na nejmenší vesnici nebo v metropoli. Prostřednictvím sdělovacích prostředků a internetových sítí se všechno dozvídáte stejně rychle jako v hlavním městě. To je úplně jiná situace, než byla dejme tomu v roce 1989, tedy před třiceti lety. Když v Praze vypukla sametová revoluce, tak jsme se to v Meziříčí dozvěděli až za tři dny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Rychetský

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…