Miloš Zeman: Škromach není podrazák. Což je dnes v ČSSD výjimka

21.12.2012 10:15 | Zprávy

ROZHOVOR Poté, co skončila čtvrteční schůzka prezidentského kandidáta Miloše Zemana s místopředsedou senátu Zdenkem Škromachem, poskytl Miloš Zeman rozhovor pro ParlamentníListy.cz.

Miloš Zeman: Škromach není podrazák. Což je dnes v ČSSD výjimka
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Kandidát na prezidenta Miloš Zeman a Zdeněk Škromach

Schůzka proběhla, jaký z ní máte dojem?

Se Zdenkem Škromachem se známe dlouhá léta a já jsem vždy oceňoval jeho postoj, který nebyl podrazácký, což je, žel, v poslední době u sociálně demokratických funkcionářů spíše výjimka, než pravidlo.

Jaký závěr z té schůzky vyplynul?

Myslím, že jsme se shodli v tom, že sociální demokracie, jíž je Zdeněk Škromach místopředsedou, by měla mít korektní a dobrý vztah s budoucím prezidentem. Což v mém případě, kdybych byl zvolen, by určitě byl. Pokud jde o ostatní kandidáty, měli by svůj vztah s ČSSD vyjádřit sami.

Na schůzce bylo zmíněno i vaše setkání s rakouskými sociálními demokraty. Povíte nám o tom něco více?

Velice jsem uvítal setkání se svým dlouholetým přítelem a současným rakouským prezidentem Heinzem Fischerem a velice mě potěšil i bývalý velmi slavný rakouský kancléř Franz Vranicky, který sám, aniž bych ho o jakékoliv hodnocení žádal, jednoznačně prohlásil, že mě považuje za nejlepšího prezidentského kandidáta.

Padlo jméno i bývalého britského premiéra Tonyho Blaira…

Návštěvu u Tonyho Blaira jsem komentoval už v době, kdy proběhla, jen dodávám, že ho stále pokládám za jednoho z nejvýraznějších evropských, ale i světových sociálních demokratů.

Podpory se vám ale dostává také na domácí půdě…

Ano a velice mě například potěšilo setkání s předsedou odborů Jaroslavem Zavadilem, který rovněž, aniž bych ho o to požádal, oznámil, že mě bude v prezidentském klání volit.

A samozřejmě, nemohu v žádném případě zapomenout na krásné setkání s Lucií Bílou na jejím koncertě v Pardubicích, kdy před naplněným sálem vyzvala k mé podpoře.

V poslední době je společnost znepokojena vývojem v souvislosti s takzvanými církevními restitucemi, a především s možností prolomení Benešových dekretů. Jak se k této otázce staví Miloš Zeman?

Na tuto otázku jsem odpovídal už nejméně tisíckrát, a to velmi jednoznačně. Neuznávám pojem „Benešovy dekrety“. Vždyť ve skutečnosti se jedná o zákony Národního shromáždění Republiky Československé. Bývalé dekrety prezidenta Beneše byly recipovány (převzaty – pozn.red) Národním shromážděním jako zákony.

Jsem jednoznačně proti prolomení hranice 25. února 1948, a to i v případě církevních restitucí.

Co vás čeká dál?

Velmi si vážím návštěvy paní Livie Klausové, která se uskutečnila zde, v mé kanceláři na Loretánském náměstí. No a pak mě čeká standardní program – rozhovory, ať už pro rozhlasové vysílání, či pro noviny.

Zítra budu, mimo jiné, vystupovat v televizi v pořadu Hyde Park, na což se rovněž velice těším. Setkání s občany na mítinku znamená, že mohu oslovit několik set lidí, zatímco televizní diskuze přitáhnou několik tisíc, někdy i několik desítek tisíc diváků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…