Máte pocit, že mělo smysl vyvolávat hlasování o nedůvěře vládě, když bylo předem jasné, že vzhledem k přesile vládní koalice, kterou navíc podrželi i komunisti, kabinet Bohuslava Sobotky přežije?
Myslím, že to určitě smysl mělo. Těch důvodů bylo několik, ale hlavní byl, aby ta část opozice, která hlasovala pro vyslovení nedůvěry, znovu upozornila na to, co se ve vládě děje, co by dřív vůbec nebylo myslitelné. Tím myslím konflikt zájmů Andreje Babiše, jeho čerpání peněz ze státního rozpočtu a dvojaká politika sociálních demokratů a KDU-ČSL, kteří na svých stranických sjezdech velmi ostře napadali riziko, že se Česká republika proměňuje z parlamentní demokracie na oligarchický systém, v jehož čele stojí Andrej Babiš, který kumuluje ve svých rukou moc mediální, hospodářskou a politickou. I když socialisté dokonce mluví o riziku, že tady budeme mít pouze parodii na demokratický systém, tak oni i lidovci, když přijde na věc a mají se k tomu postavit čelem a říci, co je příčinou tohoto nebezpečí, tak tu příčinu – Andreje Babiše - přikryjí a celý problém zametou pod koberec. Je třeba, aby to veřejnost viděla.
Neopakuje se stále dokola problém koaličních vlád, že se do poslední chvíle, i když je to z různých důvodů neúnosné, snaží překonat problémy v koalici, jen aby vláda nepadla? Vaše strana musela v minulém období také proto spoustu věc v koalici s Věcmi veřejnými a LIDEM spolknout. Vzhledem k tomu, že prezident Miloš Zeman prohlásil už před časem, že kdyby padla vláda, příští šanci na sestavení kabinetu dostane šéf hnutí ANO Andrej Babiš, nebyla by to ještě horší varianta?
Uznávám, že je to problém koaličních vlád. Koaliční vládnutí je velmi složité, je pravda, že dochází k velkým ústupkům jak na úrovni programu, tak personální. Ale nic takového, jako je tento střet zájmů, tady v minulosti nebyl. A je nemyslitelné, aby některý předseda vlády za ODS, ať Mirek Topolánek nebo Petr Nečas nebo kdokoli z ministrů měl firmy, do kterých by si posílali tak ohromné sumy ze státního rozpočtu. V minulosti museli naši ministři odstoupit za daleko menší prohřešky, vzpomenu-li na Pavla Drobila a ostatní. Máte pravdu v tom, že prezident Zeman prohlásil, že by ve druhém pokusu jmenovat vládu pověřil Andreje Babiše. Ale nevím, kdo by dal ve sněmovně takové vládě důvěru. Nějakou dobu by sice mohla vládnout, dejme tomu měsíce od doby, kdy by nedostala důvěru. Protože nevěřím, že by jí dali důvěru sociální demokraté nebo že by s ní tvořili vládu. Nevěřím, že by to byli lidovci, TOPka určitě ne, možná by získali podporu od komunistů, a to by bylo všechno. Ta vláda by tedy dlouho nevydržela. A potom nastává třetí pokus, který má v rukou předseda Poslanecké sněmovny, a byť by to byla asi taková ústavní krize, věřím, že bychom jí byli schopni projít s tím, že ve třetím pokusu by zase předseda sněmovny Jan Hamáček mohl vrátit situaci do normální roviny a pověřit stranu, která zvítězila ve volbách, což byli sociální demokraté. A ti by měli možnost ukázat, zda jsou schopni sestavit nějakou rozumnější vládu než tu s Andrejem Babišem. Takže není pravda, že konečná by bylo jmenování Andreje Babiše premiérem. Mohlo by se to stát, myslím, že by to nebylo dobře, ale to už je potom zase odpovědnost pana prezidenta, který musí v každé situaci velmi citlivě zvažovat, jak své kompetence využívá, aby země dobře fungovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová