Co vás několik posledních týdnů napadá při pohledu na počínání ČSSD, jejíž členkou jste byla do roku 2011 a v Poslanecké sněmovně jste ji osm let zastupovala?
Kam a jak hluboko lze klesnout. Luigi Comencini natočil v roce 1974 komedii Mio Dio come sono caduta in basso!.... o dívce, nacházející nakonec útěchu v náručí svého šoféra. I zde je nulová sebereflexe zúčastněných. Ono nejde jenom o to, co se ukazuje v médiích, ale hlavně o to, co se děje v zákulisí. A pokud slyšíte staré „socany“, kteří po mnoha letech stranu opouštějí, protože nevidí šanci na jakoukoli změnu, spíše naopak, pokud slyšíte o planých slibech poslanců řadovým členům, kterým pak spíše pomůže nejmenovaný bývalý člen ODS nebo současný člen hnutí ANO či komunista, tak co vás může napadnout?
Jsem stále více přesvědčena o tom, že rozpad sociální demokracie je řízeným procesem, kdy jakékoli hodnoty a zájmy voličů jdou stranou a všemu je nadřazen vlastní prospěch několika málo vlivných jedinců, kteří si dočasně uzurpovali právo rozhodovat.
Vzhledem k tomu, že „oligarcha“ Babiš dělá lidem srozumitelnou konzervativně levicovou politiku, stává se rozhádaná nesebejistá ČSSD zbytečnou. Otázkou je, zda bude Babiš dělat levicovou politiku i za situace, kdy k tomu nebude nucen sociální demokracií ve vládě a komunisty ve Sněmovně.
Čím to, že voliči sociální demokracii tak zavrhli, když ji v roce 2006 dalo za Jiřího Paroubka hlasy přes 32 procent voličů, o čtyři roky později za stejného předsedy ještě přes 22 procent, v roce 2013 za Bohuslava Sobotky přes 20 procent a nyní aby se nejstarší politická strana v zemi bála, jestli se při příštích volbách do Sněmovny vůbec dostane? Co jí nejvíce ublížilo?
ČSSD si ublížila hlavně sama. Odklonem od svých tradičních témat a lidí práce, odklonem od střední a starší generace, která má životní zkušenost a ví, že život není jenom o růžové cestě na obláčku. Orientací na městskou střední liberální třídu. Orientací na kosmopolitní mládež.
Odklonem od hodnot, které i přes moderní liberální dobu nejsou zapomenuty a v lidech existují. Touha po solidaritě, vzájemné pomoci, spravedlnosti je stará jako lidstvo samo a vždycky budou existovat semínka pozitivní deviace, ze kterých tyto touhy budou, byť v sofistikovanější a modernější podobě vyrůstat. Městský liberálně středový volič sice bude sociální demokracii tleskat, když bude hovořit o jejím programu, protože přece on je sociálně inteligentní. Třídí odpad, obnošené šatstvo dává bezdomovcům a podporuje program Housing first. Vítá africké migranty a na nádraží jim nosí minerálku v petkách. Proč by ale volil sociální demokraty, když jsou jiné, cool strany? Mladé… Piráti, TOP09.
Dalším důvodem je absence lídra, osobnosti, která je schopná pojmenovat cílovou skupinu, pojmenovat i voliče jiných stran a nebát se jít proti mediálnímu proudu. Bývalí podržtaškové, dnes šediví kravaťáci bez životní zkušenosti asi těžko osloví utahanou samoživitelku nebo prodavačku ze supermarketu, která řeší, z čeho zaplatí dítěti tábor. Spíš vyvolají trpký úsměv na tváři. Proč se přesouvají voliči od ČSSD k ANO? Volič ví, co Babiš říká, rozumí mu. Čau lidi. Věty jednoduché, jazyk srozumitelný. Minimum cizích slov. Hamáčkovi při nejlepší vůli volič nerozumí a dalším viditelným členům socdem, pokud si vůbec vzpomene na jejich jména, také ne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník