Niedermayer pro PL: S eurem bychom Západ doháněli rychleji. Protesty v Moskvě? Putin omezil volby, nesrovnávejte s Francií

08.08.2019 12:48 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud by se Čína v reakci na americká cla rozhodla oslabit svou měnu, bude to mít dopady i na Evropu, říká europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Někdejší viceguvernér a také dlouholetý člen bankovní rady ČNB vyjádřil naději, že čínský odvetný krok v podobě snahy zastavit dovoz amerických produktů na domácí trh je jen obdobou „tweetové politiky“ Donalda Trumpa, a nikoli skutečnou odvetou. „Cesta, kterou zvolil americký prezident, se mi nezdá být nejlepší,“ říká Niedermayer k novému oživení obchodní války velmocí. Policejní násilí v Rusku je podle europoslance zcela odlišné od toho, co se dělo během protestů ve Francii. „Tamní režim se pokusil administrativní cestou omezit zásadně demokratičnost voleb,“ říká Niedermayer a dodává, že Putinův režim zvolil cestu násilí a zastrašování. V souvislosti se situací v Rusku a v Číně si Niedermayer stojí za svým názorem, že Miloš Zeman by měl změnit kurz. A řeč přišla i na výměnu koruny za euro.

Niedermayer pro PL: S eurem bychom Západ doháněli rychleji. Protesty v Moskvě? Putin omezil volby, nesrovnávejte s Francií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer ve studiu OVM

Čínský renminbi oslabil poprvé za 11 let vůči dolaru nad hranici 7:1. Peking měnu oslabuje v reakci na nová cla, která zavedla Trumpova administrativa.  Jde podle vás o počátek dalšího kola obchodní války mezi USA a Čínou?

Zatím bych z toho nedělal silné závěry, nicméně, pokud by se Čína v reakci na americká cla rozhodla oslabit svou měnu, což díky regulaci trhu a „spolupráci“ centrální banky s vládou (resp. politbyrem) lze, bylo by to závažné. Nejen proto, že by to poškodilo ostatní obchodní partnery včetně Evropy. Ti by museli hledat cestu, jak stav napravit.

Potvrzuje se to, že obchodní konflikty, včetně nápravy dnešního nevyváženého vztahu mezi Západem a Čínou, se mají řešit jednáním, a ne jednostrannými kroky.

Vláda v Pekingu zároveň požádala státní společnosti, aby zastavily dovoz zemědělských produktů z USA. Ublíží tato zákopová válka více Číně, nebo Spojeným státům? Hrozí, že se rozjede kolotoč odvetných opatření?

Pokud by se Čína opravdu vydala takovouto cestou, byla by to cesta k vyostření konfliktu, na který by v případě pokračování doplatil celý svět. Doufám, že jde spíše o obdobu „tweetové“ politiky prezidenta USA než o opravdovou eskalaci konfliktu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

4:44 Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

Jsou všude kolem nás samí ruští špioni a bude Evropa o vánočních a novoročních svátcích čelit útokům…