V České republice byla údajně schválená nová léková forma vakcíny Comirnaty 3 pro děti ve věku od 6 měsíců do 4 let. Víte o tom, od kdy by měla být k dispozici?
Nevíme kdy ji dodají, nebo jestli už je na skladech, ale rodiče i pediatři dostávají reklamní e-maily. Mé kolegyně, dětské lékařky, o tom měly dokonce seminář, ale bližší údaje mně o tom také nesdělily.
Jaký je váš názor jako dětské neuroložky na očkování proti covidu takto malých dětí?
K očkování dětí nepřistupují všechny státy stejně. Například v Austrálii je očkování proti covid-19 doporučeno jen pro rizikové skupiny dětí. V Dánsku se doporučuje očkovat pouze osoby starší 50 let a u mladších věkových skupin očkovat pouze rizikové osoby. V novém doporučení vakcinologů je již přímo uváděno očkovací schéma vakcíny proti covid-19 pro děti ve věku 6 měsíců až 5 let. Vakcína je doporučena v třídávkovém schématu a není přesně definováno, jakým dětem je doporučena. Klinická studie výrobce očkovací látky Comirnaty od firmy Pfizer, na základě které byla vakcína schválena v CDC a EMA, neposkytuje přesvědčivé důkazy o její efektivitě a její bezpečnosti. Děti touto vakcínou chráněny před infekcí nejsou, naopak zveřejněné výsledky studie na nejmladších dětech naznačují spíše trend k častějšímu onemocnění u dětí očkovaných touto vakcínou, než u dětí neočkovaných. Navíc jde o vakcínu připravenou proti původnímu wuchanskému viru. Můj postoj jako dětské neuroložky je stejný jako uplatňují v Dánsku.
Proběhla podle vás důkladná klinická studie ohledně očkování proti covidu u dětí? Jaké jsou nejběžnější vedlejší účinky?
Již v červenci 2022 jsem se společně s kolegy z Iniciativy 21 a SMIS (sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků) ohradila proti přijetí této vakcíny, jelikož klinická studie nesplnila předepsaná kritéria pro prokázání efektivity a bezpečnosti. Po první dávce vakcíny bylo víc dětí nemocných v očkované skupině, prokazatelně účinná nebyla ani druha dávka. Na zbytku souboru proběhla dodatečně vakcinace třetí a tam se na velmi malém poctu dětí „prokázala” účinnost.
Nejběžnější nejsou téma. Jde o ty závažné. Žádné dítě nesmí být poškozeno na zdraví. Vakcína pro děti nepředstavuje bonus, jen riziko. Proto v Dánsku neočkují děti vůbec. Podobně tuto vakcínu nedoporučili dětem v Austrálii. V obou zemích ji doporučují jen rizikovým dětem.
A jsou případy, kdy by očkování mohlo mít prospěch?
Myslím si, že spíše ne. Dostupná data nejsou dostačující.
Jak se k očkování staví Česká lékařská komora, jejíž jste členkou představenstva?
O očkování malých dětí proti covidu-19 (od 6 měsíců do 4 let) se zatím diskuze na půdě představenstva nevedla. Obecně ČLK podporuje očkování proti covidu-19, ale já s touto absolutní podporou nesouzním.
Jak se stavíte vůči očkování dětí vůbec? Ve společnosti na očkování dětí nepanuje shoda. Někteří ho odmítají zcela. Je to podle vás v pořádku?
Osobně jsem zastáncem základního očkovacího schématu, kterým je v současné době hexavakcína (obsahuje 6 vakcín) a očkovací látka tzv. MMR (obsahuje vakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím). Přesto si myslím, že očkovací kalendář by měl doznat změn. Například místo hexavakcíny by se mohla vyrábět pentavakcína s vynecháním vakcíny proti žloutence typu B, protože v prvém roce věku je takřka nulová pravděpodobnost, že se dítě nakazí touto chorobou. Za mě by bylo vhodnější začít očkovat proti žloutence typu B po prvém roce věku dítěte.
Je k diskuzi, zda bychom se neměli vrátit k očkování proti TBC, jednak s ohledem na větší migraci, ale také proto, že toto očkování posiluje buněčnou imunitu.
Občas se dostávám s některými kolegy z řad pediatrů do rozporu u nedonošených dětí, které se očkují ve stejných termínech po narození jako donošené. Zde bych se řídila vzhledem k nezralosti nedonošených vždy gestačním a nikoli kalendářním věkem. Dále bych doporučovala vždy očkovat pouze jednou očkovací látkou v jeden den a další vakcínou s odstupem alespoň 14 dnů.
Jsem ovšem dětský neurolog a je na vakcinolozích a imunolozích, zda si sednou ke společnému stolu a navrhnou dobré řešení.
Vraťme se k očkování proti covidu. Čtvrtou dávkou bylo na konci listopadu naočkováno přibližně 730 tisíc lidí. Je to dost, nebo málo? Doporučila byste očkování čtvrtou dávkou vy osobně?
Já určitě ne. Nevidím důvod. Nejsem přesvědčena o tom, že tato cesta vakcinace je k užitku, naopak se bojím rizik spojených například s autoimunitními či trombotickými stavy a náhlými komplikacemi, jako je embolie, infarkt nebo mozková mrtvice. Ale na posouzení jsou potřebná data, v ČR špatně dosažitelná. Tady budeme spíše spoléhat na státy jako je Velká Británie či USA.
Máte jako ČLK informace o tom, kolik se vakcíny objednalo? Co se dělá s těmi, kterým končí expirace?
Oficiální data, kolik stát nakoupil očkovacích vakcín, nemám. Na můj dotaz na sjezdu ČLK v Brně pan ministr Vlastimil Válek sdělil, že v roce 2023 budou nakoupeny vakcíny ve velkém množství, pokud si dobře pamatuji, vycházelo by to 10 vakcín na každého občana České republiky. Zrušit kontrakty s Pfizerem nelze.
Já osobně Informaci, co se děje s expirovanými vakcínami, nemám, ale říká se, že je likviduje výrobce a prý se za likvidaci platí.
Médii proběhla také diskuze nad možností očkovat lidi v lékárně, co si o tom myslíte?
Myslím si, že je to velmi nebezpečné. Lékárníci nemají znalosti o zdravotním stavu pacienta a nejsou vybaveni na náhlé anafylaktické reakce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Barbora Richterová