Jak hodnotíte americké vojenské a politické intervence na Blízkém východě po 11. září 2001? Jsou na tom dotčené země Blízkého východu nyní lépe? Jsou tyto země více prosperující, stabilnější, je tam více bezpečno a podařilo se omezit islamismus a terorismus?
Myslím, že odpověď je zbytečná – i největší amerikanofil vidí, že USA likvidují stabilní země a zvyšují nejen nebezpečí terorismu, ale samozřejmě veškerá bezpečnostní rizika. Byly povražděny statisíce lidí, miliony jsou bez domova, trpí celé národy a v ohrožení je dnes i Evropa. A místo sebereflexe se USA spolu s NATO chystají na válku s Ruskem.
Co si myslíte o takzvaných konspiračních teoriích o 11. září? Věříte oficiální verzi americké administrativy? I oficiálně se například mluví o vlivu osob blízkých saúdské královské rodině... Ale verzí je více. Jak to podle vás bylo?
Jak to bylo, netuším; a pravdu zná jen málokdo. Ale je jisté, že napojení teroristů na Saúdy tu bylo – ostatně teroristé nebyli Afghánci, ale Saúdové financovaní ze Saúdské Arábie, takže zpětně je neuvěřitelné, že svět spolkl 11. září jako záminku pro útok na Afghánistán. Ovšem i tamější džihádisté – Tálibánci byli přímý výtvor americké vlády, což ví každý, kdo se podrobně zajímá o historii.
Co byste vzkázal Georgi Bushovi a takzvaným neokonzervativcům? Co měl americký prezident po 11. září dělat? A do jaké míry Bush věci aktivně ovlivňoval a do jaké míry byl jen loutkou nějakých skupin?
Bushovi nemám co vzkázat – s takovými lidmi se nedá jednat, oni rozumí jen politice síly. Jsou to bezohlední lidé, kteří mají jediný cíl – podmanit Spojeným státům celou planetu. Část amerických elit se upnula k takzvanému Novému světovému řádu, a i když každou vlivovou skupinu vedou jiné zájmy, tak cíl je stejný – těžit z globální nadvlády USA. Zní to šíleně, ale má to logiku. Z globálních konfliktů netěží jen zbrojaři – když země opanují proamerické síly a nastolí takzvaný americký kapitalismus, pak tu profitují jak finančníci, tak i zdánlivě apolitické firmy jako Coca-Cola nebo McDonalds.
Vývoz takzvané demokracie amerického typu znamená nikoli demokracii, ale rozvrácení tradičních hodnot a nástup amerického konzumu. A to znamená nové trhy pro upadající americkou ekonomiku. Zbraně nebo ropa jsou jen dvěma z mnoha důvodů, proč Američané po celém světě svrhávají nepohodlné vlády a nastolují proamerické loutkové režimy. Když tahle imperialistická politika zkrachovala v Latinské Americe, přesunuli se Američané na východ. Bushové nebyli podle mne loutky, ale nepochybně sami bytostně považují sebe a USA za nadřazené zbylému světu. Ale bezesporu jsou to lidé placení těmi nejmocnějšími skupinami – tak jako dnes Clintonová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík