Blíží se volby do Evropského parlamentu. Jak moc je podle vás ovlivní například uprchlická krize nebo třeba dlouhotrvající nepokoje ve Francii, protiunijní nálady? Jak podle vašeho odhadu volby dopadnou?
Všichni jsme viděli poslední volební odhady. Nejdůležitější byl odhad 28 procent volební účasti, to je dobrý signál. Ostrá fáze volební kampaně je před námi, ale nemyslím si, že by došlo k nějakému překvapení. Kandidátky jsou stranické a největší šanci má ANO.
Když zmiňujeme uprchlickou krizi, jak by se měla Evropa postavit k uprchlíkům, kteří sem přišli v letech 2015 a 2016? Jsou či budou pro evropskou společnost jednou přínosem, nebo by bylo dobré, aby se vrátili domů?
Vzpomínám na slova mého kamaráda, francouzského herce, který studoval DAMU v Praze ještě před revolucí. Před více než třiceti lety mi řekl, že by Francie bez přistěhovalců zakrněla. Ani na tuhle otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Hodně cestuji a léta pozoruji kulturní rozdíly v různých zemích. Souhlasím s názorem, že by se tito lidé měli přizpůsobit právu a zvykům zemí, do kterých přicházejí. Pak mohou být přínosem.
A v této souvislosti, jak naložit s džihádisty, kteří se chtějí vrátit do Evropy? Evropské státy je budou přijímat zpět, pokud jde o jejich občany… Není to příliš velké bezpečnostní riziko?
Pořád jsou to nepřátelé naší civilizace.
Miliardář a filantrop George Soros si postěžoval, že EU se hroutí jako SSSR v roce 1991 a že „politbyro“ jen vydává zbytečné příkazy. Je jeho hodnocení trefné? Co by EU potřebovala, aby se zase „postavila na nohy“?
Vybalancovat evropskou centralizaci, aby neškodila, je úkol vhodný pro krále Šalamouna. Jako čerstvý senátor vidím ještě lépe, jak jsou někteří politici odtrženi od reality. Co teprve byrokratická armáda EU, to bude ještě horší. Přísloví „cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly“ se samo nabízí. Za posledních pár let jsme byli svědky mnoha opravdu hloupých a také nebezpečných nápadů vzešlých z tohoto centra. Srovnání s bývalým SSSR bych nepoužil, stejně je to jen provokativní heslo do sdělovacích prostředků.
Premiér Andrej Babiš na nedávném sněmu ANO obsáhle kritizoval 90. léta. Šlo prý o dobu, kdy naší zemi vznikly „nevratné škody“, kdy si ODS „nakradla miliardy“ a „ničila celý demokratický systém“. Souhlasíte s jeho slovy?
Od pana Babiše mi to přijde vysloveně srandovní. Dobře si tu dobu pamatuji, nejvíce na ni byli připraveni právě lidé jeho typu, tedy hoši z podniků zahraničního obchodu, pragmatičtí komunisté a podobná cháska. Ti jediní měli ty „správné“ informace. Mají je ostatně dodnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora