Petr Nečas promlouvá: Nenuťme Rusku naše hodnoty. Uznali jsme Kosovo, nedivme se Krymu. Kvóty na imigranty jsou šílené. Debatujme o konci Schengenu a zavedení hraničních kontrol

09.06.2015 7:41 | Zprávy

ROZHOVOR V reakci na imigrační krizi bychom měli nastolit otázku udržitelnosti schengenského prostoru. Takto silné prohlášení v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zvolil expremiér Petr Nečas, nyní vyučující v Centru transatlantických studií Vysoké školy CEVRO Institut. Rusko podle něho musí představovat pro Západ strategického partnera a současný protiruský afekt, bouchnutí pěstí do stolu a izolaci Ruska považuje doktor Nečas za hloupý, dětinský a krátkozraký.

Petr Nečas promlouvá: Nenuťme Rusku naše hodnoty. Uznali jsme Kosovo, nedivme se Krymu. Kvóty na imigranty jsou šílené. Debatujme o konci Schengenu a zavedení hraničních kontrol
Foto: archiv CEVRO
Popisek: RNDr. Petr Nečas, pedagog Centra transatlantických studií Vysoké školy CEVRO Institut

Pane doktore, čím se aktuálně zabýváte? Které oblasti jsou v rámci vašeho působení v CEVRO Institutu předmětem vašeho zájmu?

Na CEVRO se zabývám třemi oblastmi. První je hospodářská politika ve vazbě především na veřejný sektor a veřejné rozpočty, kde mám dlouholeté, dvacetileté, zkušenosti. Druhou oblastí je samozřejmě evropská politika, zde opět využívám své znalosti a zkušenosti, které jsem získal v politice. Třetí oblastí je zahraničněbezpečnostní a obranná politika, kde opět využívám, že jsem se touto věcí po více než dvě desítky let zabýval na politické úrovni.

Nyní už ke konkrétním tématům. Za dobu vašeho veřejného působení jste byl vnímán jako prozápadně a eurorealisticky laděný člověk, nedávno jste také vystoupil s kritikou protiruských sankcí. Na základě těchto tří směrů, jakým způsobem by lidé měli chápat vaši představu o dnešní české zahraniční politice?

Chci zdůraznit, že nadále jsem zastáncem silné transatlantické vazby mezi USA a Evropou včetně České republiky. Nedovedu si představit fungování celé bezpečnostní architektury bez této silné transatlantické vazby. Nadále zastávám eurorealistické postoje ve vztahu k Evropské unii, to znamená, že nejsem příznivcem prohlubování integrace. Na druhé straně výhody členství v EU převažují nad nevýhodami, které samozřejmě existují.

Má kritika sankcí vůči Rusku směřovala především k lacinosti antiruského afektu, do kterého se dostala část západních i českých politických elit a žurnalistů. Tvrdím, že nadále Rusko musí představovat strategického partnera pro EU i pro NATO, a velmi otevřeně říkám, že si nedovedu představit, jak se bez Ruska vyřeší takové závažné strategické globální bezpečnostní problémy, jako je eliminace Islámského státu na území Iráku a Sýrie, jak se bez Ruska vyřeší problematika íránského jaderného programu nebo jak se bez Ruska vyřeší problematika výroby balistických raket a jaderných zbraní v Severní Koreji a celá řada dalších strategických záležitostí. Mnohokrát jsem opakoval příměr, že v politice, i té zahraniční, nevybíráte mezi dobrem a zlem, ale volíte velmi často mezi dvěma špatnými variantami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…