Do voleb zbývá osm měsíců. KSČM je nejsilnější opoziční stranou. Jak byste hodnotil současnou vládu? V čem vidíte její přínos pro občany a co jí naopak vyčítáte?
Vláda je po celé období „nemastná, neslaná“. Po předchozích jasně pravicových vládách je to však alespoň změna mírně k lepšímu. Vláda se nepustila do žádných zásadních změn, které se nabízely vzhledem k síle jejich mandátu. ČSSD i hnutí ANO rezignovaly na dva své předvolební sliby – revize církevních restitucí (případně alespoň zdanění finančních náhrad) a progresivní zdanění, což byl jeden z hlavních volebních sloganů ČSSD, u kterého by u KSČM našla jasnou podporu. Myslím, že ji lze označit jako „další“ vládu, která tu prostě byla a je, a pokud se změní, nic se nestane.
Vláda podle premiéra Bohuslava Sobotky přinesla Česku politickou i ekonomickou stabilitu. To však zpochybňují mnozí ekonomové, ale i pravicová opozice. Podle nich vláda jen těží z toho, že se ekonomice daří, a naopak jí vyčítají, že nevyužívá ekonomického růstu. Co vy na to?
Kdyby tato vláda nastoupila do funkce v roce 2008 či 2009, měla by výsledky, jaké dosáhla? Nikoliv. I dosažené výsledky se dají zpochybnit, neboť neproinvestovanost 100 miliard neznamená, že jsme ušetřili, ale neobnovovali to, co jsme si naplánovali. V budoucnu se nám to vrátí a náklady budou ještě vyšší. Omezily se výrazně investice do státních stavebních zakázek a ministerstvo dopravy nebylo schopné kromě stříhání pásek a zahajování staveb silniční infrastruktury posunout se dále. Například řidiči v Moravskoslezském kraji zoufale postrádají dokončení obchvatu Ostravy 1/11.
Jak hodnotíte aktuální kauzu kolem financování dluhopisů Andreje Babiše? Je to podle vás důvod Andreje Babiše odvolat?
V době, kdy dluhopisy kupoval, byl A. Babiš skutečně jen podnikatelem a využil zcela logicky možnosti, které se mu nabízely. Jeho vstupem do politiky se však situace změnila. Kdyby to byl politik skutečně s charakterem, rezignuje a vrátí se do soukromého sektoru, neboť využil možnosti legálního krácení daně, které je však s funkcí ministra financí či jinou vysokou funkcí neslučitelné. Andrej Babiš při jakékoliv kritice na svou osobu a podnikání reaguje nadmíru podrážděně až popudlivě, ovšem díky práci mediálních marketingových poradců dovede bohužel „opít voliče rohlíkem“ a přetavit i negativa v pozitivní marketingový slogan – viz např. „sorry jako“.
I přes všechna obvinění, kterým Andrej Babiš čelí, u voličů je stále nejpopulárnějším politikem a má nakročeno k volebnímu triumfu. Co podle vás dělá tak skvěle nebo politická konkurence tak špatně, že se v tuto chvíli rýsuje jako jasný vítěz? Může mu vůbec něco v očích voličů ublížit, aby jeho popularita u veřejnosti do voleb významně klesla?
Populismus hnutí ANO je zjevný. Jeden den je senát důležitý, protože schvaluje zákony, druhý den je k ničemu, protože jsme prohráli volby. Stejné je to s anonymní možností oznamovat finančnímu úřadu nevydané účtenky EET – neboť nálada většiny občanů tomu není nakloněna. Je to jako boj s větrnými mlýny. Člověk, který je čtyři roky ministrem financí, není politik???!!! Voliči by měli zřejmě více vnímat i vyjádření ostatních, a ne jen toho „dobráckého miliardáře“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková