Prezident má konat, to není žádné vydírání. Já jsem tu Ústavu psal, prohlašuje Cyril Svoboda

04.07.2019 4:46 | Zprávy

ROZHOVOR „Zajímalo by mne, kolik má třeba prezident České republiky pozvání do zahraničí, nebo kolik lidí potvrdilo, že navštíví prezidenta u nás. Jestli jsou jiné hlavy státu rády a připraveny jezdit do České republiky, či zda dostává pozvání z jiných zemí,“ hodnotí českou zahraniční politiku lidovec bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Rošády na ministerstvech vidí jako obvyklou politikou věc, nic nestandardního se prý neděje. A prezident do rozhodnutí premiéra vlády nemá nijak zasahovat.

Prezident má konat, to není žádné vydírání. Já jsem tu Ústavu psal, prohlašuje Cyril Svoboda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Máme za sebou pokus o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Andreje Babiše. Co podle vás toto hlasování ukázalo o vládě a co o opozici?

Nejprve začnu obecně. Určitě to, že se schází tak velká shromáždění, kde je třeba 250 tisíc lidí, je vážný signál společnosti, který nelze brát na lehkou váhu a je potřeba tento fakt vnímat. Na druhou stranu Milion chvilek pro demokracii zatím předvádí aktivitu, která znamená sdružování lidí a je to vlastně sdružování lidí ad hoc – vždy na nějaké shromáždění. A zatím to není formace nové politické síly. Do příštích voleb by mělo váhu, kdyby z toho vznikla politická strana, nebo hnutí, a to je ale úplně jiný úkol, který zatím v intenci Milionu chvilek není.

Jde v přítomném okamžiku o vážný signál, který se musí brát vážně, ale co se politické soutěže týká, bude rozhodující, kdo se přihlásí a kdo bude v soutěži při volbách. Teprve uvidíme, zda tu energie bude a v jaké síle, to nyní nikdo neví.

Pokud jde o vládu, tak vláda v tomto ohledu samozřejmě nebyla ústavně ohrožena, protože poměr sil v Poslanecké sněmovně se nezměnil, a podle toho, co zaznělo, jsme na nic nového nepřišli, ani ze strany těch, kdo vyvolali hlasování o nedůvěře. Zároveň vláda využila situace k tomu, že ministr za ministrem popisoval, co všechno ve svém resortu udělal. Takže v čase, kdy se lidé dívali na televizi, ministři sdělovali, co všechno vykonali.

Využily to v uvozovkách obě strany. Opozice ukázala: jsme tu a náš boj nevzdáváme. Vláda zase využila tento čas velmi užitečně k tomu, že ministr za ministrem udělal výčet vykonaných věcí.

Řekl jste, že to velké množství lidí na pražské Letné je vážný signál o nějaké situaci ve společnosti a je třeba ho brát vážně. Činí tak premiér Andrej Babiš?

Vážně se vzít musí, ale jak to bere premiér, je otázka. Já si myslím, že komunikačně to bere vážně. Na druhé straně politická soutěž je politická soutěž a náš ústavní systém je založen na svobodném vzniku a soutěži politických stran. Změna poměrů může nastat pouze volbami a ve volbách musí soutěžit ti, kdo mohou. Politické strany a hnutí. Nikdo jiný to nemůže udělat. Nejsme v roce 1989, v tom nesouhlasím s těmi, kdo podporují Milion chvilek pro demokracii – nejde o zásadní změnu systému vládnutí v České republice, jsme demokratickou zemí.

Mnoho se mluví o vládě odborníků i změnách, které se na ministerstvech konají. Během vlády Andreje Babiše se jich vystřídalo už hodně. Ukazuje to na problémy ve vládě, nebo tomu přikládáme příliš velkou váhu?

Podle mne to neznamená nic zásadního. Když se podíváte na minulé vlády, byly změny ministrů podobné, takže se neděje něco, co by vybočovalo ze standardu. Je v pořádku, když premiér obměňuje členy vlády, protože tím připomíná, že to nemají jisté a musejí se snažit. Dojde také k jistému odsíření kabinetu, protože přijdou noví lidé do týmu a mohou vnést něco nového, novou energii, to vládě jen svědčí. Pokud nejde o kaskádovitou změnu – každý týden aspoň jedna obměna, tak to vládě jen prospívá. Drobná změna jen prospěje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…