Protesty proti Trumpovi? A co dělal Trump po inauguraci Obamy. Europoslanec Pospíšil sleduje dění v USA a nemá dobrou zprávu pro Le Penovou, Okamuru a další

27.01.2017 15:02 | Zprávy

ROZHOVOR „Z Trumpa budou nakonec Le Penová a spol. dost zklamaní,“ myslí si europoslanec Jiří Pospíšil, který se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pozastavuje nad tím, že se některé strany chtějí svézt na vlně popularity nového amerického prezidenta. Europoslanec se věnuje situaci neziskových organizací a s ohledem na protesty ve Washingtonu připomenul: „Něco podobného se dělo, i když v menší míře, také po zvolení Obamy. Tehdy například sám Donald Trump vedl velkou kampaň zpochybňující, že se Barack Obama narodil v USA a může být legálně zvoleným prezidentem.“

Protesty proti Trumpovi? A co dělal Trump po inauguraci Obamy. Europoslanec Pospíšil sleduje dění v USA a nemá dobrou zprávu pro Le Penovou, Okamuru a další
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Americký prezident Donald Trump začal úřadovat za hlasitých protestů aktivistů či aktivistek. Čemu to přisuzovat? Je něco zásadního, čeho bychom si měli všímat, a mohou tyto protesty přerůst v nějaké organizované hnutí?

Protesty provázejí skoro každé zvolení amerického prezidenta, příznivci poraženého kandidáta jsou vždy zklamáni a část z nich se s výsledkem nechce smířit. Je pravda, že letos jsou protesty silnější. Ale nečekám, že by přerostly v něco organizovaného.

Zastánci Trumpa tvrdí, že je jen trestán liberálními, multikulturními a globalistickými kruhy za to, že jde proti právům menšin či gayů a že nechce po světě šířit lidská práva a demokracii. Dokonce se mluví o angažmá George Sorose coby jakéhosi ochránce obamovského uspořádání. Jak takové úvahy vysvětlit? Je neziskový sektor ve vleku odcházející politické reprezentace?

V Americe najdeme různé organizace, kterým se říká neziskovky, na obou stranách politické barikády. Některé přejí demokratům, jiné republikánům. Ty demokraticky laděné se nyní po drtivé porážce jejich spřátelené strany ozývají. Ale něco podobného se dělo, i když v menší míře, také po zvolení Obamy. Tehdy například sám Donald Trump vedl velkou kampaň zpochybňující, že se Barack Obama narodil v USA a může být legálně zvoleným prezidentem. Vždycky platí, že den po volbách už je zase před dalšími volbami a každá politická síla si chystá předpolí pro další volební klání.

Vysokoškoláci bývají proti Trumpovi, proti odpůrcům multikulturalismu atd... Někteří pozorovatelé tvrdí, že provázanost médií, univerzit a neziskovek vytváří systém oborů typu gender studies, multikulturních studií, kulturologie a dalších oborů. Je to křivda vůči univerzitám? Projde v důsledku vlny „Trump, Brexit“ proměnou i vzdělávací systém?

Myslím, že je to velká paušalizace a spíše ideologický výklad skutečnosti. Tato konstrukce totiž více než trochu pokulhává, když se podíváme na volební výsledek. Trump porazil mezi bělošskými vysokoškoláky Clintonovou o čtyři procenta. Jak by se to mohlo stát, kdyby platilo, že univerzity jsou jen levicové? Měnit systém vzdělávání kvůli jedněm volbám mi nepřipadá vůbec namístě. 



Pokud jde o George Sorose, konglomerát jeho nevládních organizací je podezírán z organizování ,,barevných revolucí“, ovlivňování politiky po celém světě ve prospěch liberálních představ apod. U nás sponzoroval boj za práva Romů či boj proti ruské propagandě. Jak nahlížet chladně a v souvislostech na dílo tohoto muže, který některými bývá oceňován jako ochránce západních hodnot? O co mu jde?

Je to jednoduché. George Soros za vlastní peníze prosazuje hodnoty, kterým věří, a na to má plné právo.

Europoslanec Jan Zahradil napsal, že Trump dělá tečku za 90. léty Clintona, Albrightové či Havla. Je způsob chápání mezinárodních vztahů jakožto boje USA za lepší svět u konce? Je dobře, když už Trumpovi nebude záležet na boji Ukrajiny proti Rusku, ochraně lidských práv a naopak s Ruskem může uzavírat pragmatické dohody? V čem přesně tento „starý svět“ skončil?

Nikde není psáno, že Donaldu Trumpovi nebude záležet na ochraně lidských práv. Většina jeho nastupujících ministrů je dokladem, že tato víra se vůbec nemusí naplnit. Jistě bude více hledět na domácí politiku než jeho předchůdce, ale na druhou stranu bude možná ještě silněji naplňovat zájmy USA navenek. A Spojené státy jsou přece demokratickou zemí. A i kdyby tomu nakonec bylo tak, jak píšete v otázce, neznamená to, že bychom měli nějaký odklon od politiky podpory lidských práv kopírovat. Jsme země, která má zkušenosti se dvěma totalitními režimy, a dobře z historie víme, co je to být okupován silnějším sousedem. Pro nás v tomto určitě „starý svět“ neskončil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

12:31 „Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

Ostravský politik Radim Ivan (ODS), zakladatel platformy ČESKO.plus, považuje vyjádření premiéra Pet…