Psycholog Brančík: Benešová? Ti lidé nejdou protestovat spontánně. Položte si otázku, proč dochází k cenzuře. Mocichtiví se bojí

01.06.2019 4:51 | Zprávy

„My jako západní civilizace, ač máme samozřejmě určité přednosti, také máme jednu vadu. Že si myslíme, že naše demokracie musí být vzorem pro všechny lidi na celé zeměkouli. Ono to tak není. Plno společenství má jinou představu o tom, co je pro ně dobré. Naše západní civilizace si myslela, že je velmi dobré vyvážet tyto naše představy o demokracii do jiných konců světa třeba i silou. My vám uděláme dobře, i kdybychom vám přitom měli zpřerážet nohy. Toto je zásadní omyl. Ale platí to, že každý má často představu, že jeho pravda je ta nejlepší,“ konstatuje v rozhovoru pro PL.cz Jiří Brančík, primář psychologického oddělení VN Brno.

Psycholog Brančík: Benešová? Ti lidé nejdou protestovat spontánně. Položte si otázku, proč dochází k cenzuře. Mocichtiví se bojí
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Jiří Brančík

Blízkého spolupracovníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla zbili v pražském metru kvůli tomu, že si dovolil kandidovat do Senátu za SPD. Mnozí si stěžují, že oproti nedávnému napadení mladého poslance TOP 09 Dominika Feriho, o kterém se psalo a mluvilo ve všech médiích a byla to skoro událost číslo jedna, o tom Jaklově se v nich píše a mluví mnohem méně. Čím si vysvětlujete tento rozdíl v přístupu?

Dominik Feri je pro mainstreamová média více oblíbený, je to větší miláček, než pan Jakl. Tím si to hlavně vysvětluji. Když se popere pan Feri – a já nevím, jestli on byl vyloženě nevinně napadnutý – tak je to útok na demokracii. Kdežto když je napadený pan Jakl, tak je ticho po pěšině. Dnes se často používá termín dvojí metr, tak toto je podobné.

Institut Václava Klause vydal prohlášení, ve kterém viní z útoku ty, kteří nerespektují výsledky demokratických voleb a politickou moc chtějí získat mimo demokratické volby prostřednictvím rozvášněných davů a spřátelených médií. „V takové atmosféře je už pouze malý krůček k tomu, aby si leckdo vyložil tento stav jako normu, ve které je dovoleno naprosto všechno – včetně hrubých fyzických útoků a pokusů likvidovat lidi s odlišným názorem,“ píše Institut. Co říkáte tomuto hodnocení situace?

Nevím jaká byla motivace napadení pana Jakla. Hypoteticky to může být širší spektrum od politických odpůrců až po obyčejného opilce, který ho z nějakého důvodu nemá rád.

Podle zpráv z médií ovšem fyzickému útoku prý předcházela slova „ty seš ten Jakl, lídr SPD“...

Tak to napovídá politickému motivu. Opravdu dnes jsou emoce rozvášněné, nevím přesně, čím to je. Například demonstrace proti nějaké ztrátě demokracie v osobě Marie Benešové, tak to napovídá o tom, že prosazování takzvané demokracie je velmi pofidérní. Jsem přesvědčený, že většina lidí, která se zúčastní takovýchto demonstrací ani neví, o čem ta demonstrace je. Nebo kdyby měli odpovídat, tak odpoví nějakou naučenou frází. Připadá mi absurdní demonstrovat proti něčemu co by mohlo být.

Ale že se objevují takové rozvášněné davy, tak je otázka, jak je to možné. Tito lidé se určitě spontánně neseberou ze svých domovů a neodejdou demonstrovat. Tady to napovídá, že jsou něčím zmanipulováni. A pokud se okruhem vracíme zpátky k panu Jaklovi a panu Ferimu, jestli média jsou nakloněna k někomu více a k někomu méně, tak to napovídá, že se podílejí na manipulaci v nějakém směru. Což by samozřejmě u nezávislých médií být nemělo, ale to je známé téma.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…