Řádění pravdoláskařů v ČT končí, lidem už se otevřely oči. Zkušený televizní šéf odhaluje fintu, kterou si připravili k udržení vlivu

23.02.2016 20:04 | Zprávy

ROZHOVOR O veřejnoprávní média a jejich podobu se bojuje na mnoha frontách. Na jedné z nich o sobě dává čím dál více vědět iniciativa Svobodu médiím!, jež přesvědčuje poslance i senátory o tom, že je třeba odpolitizovat rady České televize a Českého rozhlasu. Mediální analytik a bývalý ředitel Slovenské televize Radim Hreha se angažmá pravdoláskařů ve zmíněné iniciativě nediví, protože mnozí z nich v souvislosti s migrační krizí tuší, že se lidem otevřou oči a ukončí jejich kolonizaci Kavčích hor.

Řádění pravdoláskařů v ČT končí, lidem už se otevřely oči. Zkušený televizní šéf odhaluje fintu, kterou si připravili k udržení vlivu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Už téměř rok vyvíjí aktivitu iniciativa s názvem Svobodu médiím – Platforma pro nezávislost a pluralitu sdělovacích prostředků. Klade si za cíl bojovat proti prorůstání politické a mediální moci v České republice. Jedna z jejích představitelek, advokátka Hana Marvanová, vysvětlovala před pár dny v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že je třeba odpolitizovat rady České televize a rozhlasu. Je právě tohle jeden z hlavních problémů našich veřejnoprávních médií?

Předně bych rád zdůraznil, že si paní Marvanové vážím jako inteligentní, kultivované dámy a současně korektní političky. Proto nepochybuji o její upřímné snaze vytvořit podmínky pro zvýšení profesionality, tudíž důvěryhodnosti veřejnoprávních médií. Jsem přesvědčen, že se vždy rozhoduje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně v rámci rozsahu a úrovně svých znalostí o příslušné problematice. Proto předpokládám, že není obeznámena s některými důležitými aspekty značně sofistikované externí a především interní problematiky médií veřejné služby. Odpolitizování médií je totiž chimérou, která pouze zastírá prosazování záměrů bezohledných či naivních členů různých zájmových skupin. Jinými slovy, odpolitizování veřejnoprávních médií je principiálně protimluv, který vylučuje, chcete-li, sabotuje poslání veřejnoprávních médií. To je pregnantně definované v úvodních ustanoveních zákonů o ČTK, ČT i ČRo. 

Tvrdíte, že poslání veřejnoprávních médií je jasné. Jak si tedy vysvětlujete permanentní polemiku na uvedené téma včetně diskurzu o správnosti termínu veřejnoprávní média, respektive média veřejné služby?

Termín veřejnoprávní média je synonymem označení média veřejné služby, tečka. O poslání veřejnoprávních médií v demokratické společnosti rovněž nemůže být pochyb. Jejich právní rámec vychází z Ústavy ČR včetně Listiny základních práv a svobod, zákonů o ČTK, ČT, ČRo včetně tiskového zákona a dalších. Kupříkladu zákon o České televizi v úvodních paragrafech pregnantně specifikuje jednotlivé povinnosti tohoto média. Tedy že zpravodajství z Kavčích hor má veřejnosti zprostředkovat realitu s důrazem na minimalizaci jejího zkreslení. V praxi nás však tito žurnalisté obtěžují svými propagandistickými názory, domněnkami a spekulacemi. To ani nemluvě o aktivismu či angažovanosti publicistů, kteří se nerozpakují zneužívat veřejnoprávní vysílání k prosazování svých osobních názorů a sympatií k politickým stranám. V této kategorii vyniká zejména část profesionálů v ČRo Plus.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…