V souvislosti s teroristickými útoky i tím posledním v Evropě v Paříži obhájci islámu říkají, že za to nemůže islám jako takový, ale islamismus – tedy prý pokřivený fanatický výklad islámu. Co si o tom myslíte? Lze rozlišovat islám a islamismus? Není problém v samotném islámu, který vychází z koránu, kde je řada nenávistných a k násilí vyzývajících veršů či v právu šaría, které se uplatňuje v muslimských zemích a které je v rozporu s naším pojetím svobod? Existuje mírumilovný islám? Není to tak, že mohou existovat relativně mírumilovní muslimové, kteří se tak chovají ale navzdory islámu, protože jsou ve víře vlažní? Že jsou jakýmisi „matrikovými“ muslimy?
Rozlišování mezi islámem a islamismem je oprávněné. Vzpomínám si, že jsem byl s dcerou v Londýně bezprostředně po aféře s dánskými karikaturami. Na Trafalgar Square jsme viděli demonstraci sdružení The Friends of Prophet. V městě, kde je 800 tisíc muslimů tam bylo jen 500 zoufalců. S některými účastníky jsem mluvil a oni příliš jasno o cílech akce neměli. Dcera celou událost fotografovala a nic se nám nestalo. V londýnské muslimské komunitě akce islamistů měla nulový ohlas.
S kým také hovořily ParlamentníListy.cz o tragédii v Paříži a o problematice soužití muslimů a většinové populace:
Kněz a exsenátor Zdeněk Bárta, evangelický pastor Dan Drápal, politoložka Vladimíra Dvořáková, politolog Petr Robejšek, exministr zahraničí Cyril Svoboda, generál v z. Andor Šándor, vojenský analytik Martin Koller, sociolog Libor Prudký, publicista Roman Joch, analytik Jan Schneider, Ředitel Česko-arabského centra Šádí Shanaáh ,ministr kultury Daniel Herman, armádní generál v z. Jiří Šedivý, profesor Stanislav Štech, důstojník Řádu akademických palem, novinářská legenda Jan Petránek, mnohonásobný šéfredaktor Pavel Šafr, poslankyně ODS Jana Černochová, senátor ODS Jaroslav Kubera, emeritní biskupka Jana Šilerová, věřící z Valašska, šéf Společnosti česko-arabské Josef Regner, senátor a někdejší kněz František Bublan
Na druhé straně vznikla v Londýně milice, která šikanuje ty, kteří v okolí mešit prý porušují zásady slušného chování. O tom jsem vlastně psal na stránkách Parlamentních listů. Ve světě islámu je třeba diferencovat a získávat spojence. To možné je. Když třeba vydal svou brožurku Chátamí, bývalý íránský prezident, Bush ho odmítl, že mezi ním a ajatolláhy není rozdíl. To bylo ignorantství, stejně jako přehlížet vliv ajatolláha Montazerího, na kterého uvalili vládcové domácí vězení. Osobně bych vydával spisy islamistů v masových nákladech, aby Evropané viděli, jak prázdné a neargumentované to je. To může být Velájat-e-fakíh Chomejního, může to být Sajjid Qutb nabo Banna. Gilles Kepel vydal i dokumenty hnutí Al Kajdá. Když normální Evropan uvidí, jak myšlenkově chudé to je, bude mít jasno.
Představitelé českých muslimů oficiálně odsoudili teroristické útoky v Paříži, ale pánové Abbas i Sáňka obhajují právo šaría s tím, že by mělo vládnout nad Evropou. Pan Abbas řekl, že kamenování je slovem Božím... Když tu otázku položím trochu provokativně, nedá se tedy „mírumilovný muslim“ definovat tak, že říká: „Jsem proti vyhazování lidí do vzduchu, ale kamenování je dobré a žena má poloviční hodnotu muže?“
Právě ženská otázka je slabou stránkou islámského světa. I v Íránu je například silné ženské hnutí, jsou tu odbory, které nejsou bez významu, je tu silná občanská společnost. A třeba i filmová a jiná kultura, o které si muslimové v arabském světě mohou jen nechat zdát. A Západ toto vše přehlížel. Přehlížel i to, že nacionalistické sekulární režimy udělaly pro práva žen docela hodně. V Sýrii mohly například mít zodpovědné funkce na ministerstvech, studovat a učit na vysokých školách a tak dále. A Američané tím, že rozbili Blízký východ, jejich situaci jen zhoršili. To se týká i postavení křesťanů. V Iráku jich před sankcemi a válkou bylo devět procent. A dnes zůstalo jen jedno procento. Platí to, že čím víc je v nějaké arabské zemi křesťanů, tím je kulturnější. V dnešním Egyptě se postavení koptské křesťanské menšiny systematicky zhoršuje a Sísího převrat byl sice trnem v oku demokratů, ale zabránil nejhoršímu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík