Sankce proti Rusku byly hloupým nápadem. Barroso byl tragédií, říká velevlivný muž z Bruselu

26.01.2015 14:01 | Zprávy

ROZHOVOR Evropská unie zažije pět let obrovského rozvoje, ale i turbulence. José Barroso byl absolutní tragédií, zato Donald Tusk se chová velmi odpovědně. Sankce uvalené na Rusko byly nicméně unáhlené. Ještě dlouho si poneseme jejich následky. To říká jeden z nejznámějších lobbistů v Bruselu a právník Daniel Guéguen. Čtyřicet let hájí zájmy cukrovarníků, zemědělců či farmaceutických firem a napsal mimo jiných i knihu Změny v evropském lobbingu.

Sankce proti Rusku byly hloupým nápadem. Barroso byl tragédií, říká velevlivný muž z Bruselu
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Ještě před pár lety jste tvrdil, že mladší členské státy v Evropské unii (EU) jsou nesmělé a jejich komunikace je těžkopádná. Změnilo se něco?

Hodně se změnilo, tyto státy dospěly. Byly velmi stydlivé a cítily se jako podřadní členové EU. Při každé cestě do těchto zemí jsem jim kladl na srdce, aby se tak nechovaly. Nyní se to ale opravdu velmi zlepšilo. Hlavně Česká republika, Chorvatsko či pobaltské země se chovají velmi sebevědomě, což je dobře. Začínají mít také velmi schopná lobbistická uskupení, jako třeba česká organizace Access EU. Ta je velmi dobře organizovaná.

Můžete v kostce popsat moderní pravidla lobbingu v rámci EU?

Otevřené jednání je dobrou praxí, kdežto korupce tou špatnou. Korupce je v Bruselu nejrychlejší cestou, jak neuspět. Poslanci Evropského parlamentu a všichni úředníci jsou dobře placení a nemusí přijímat doping v podobě úplatků. Když chcete dát peníze politickým stranám v Bruselu, je to velmi špatně chápáno. Nejlepší praxe je opravdu profesionalita a přesvědčování skrze argumenty. Musím lidi přesvědčit, nechci s nimi bojovat. Člověk musí znát, jak systém funguje, protože je dost odlišný od těch národních. Je třeba vědět, kdo je za co zodpovědný, kdo se na co soustředí. Budete úspěšný, když se soustředíte na svůj problém. A když jste lobbistou, tak nejdřív zaklepáte na hlavní dveře. Pak zkusíte vedlejší vchody i ten zadní, a když se vám to nepodaří, tak to zkusíte oknem. Máte mnoho možností a je to práce.

Proč se chápání lobbismu v některých zemích zploštilo na to, že jste podvodníci?

Mnoho lidí si myslí, že je to práce chamtivců spojená s manipulací. Vím, že v Česku, ale i v mnoha jiných zemích, třeba v jižní Evropě, má lobbismus špatné konotace. Mluví se o korupci a tak dále. Jinak slovo zní v anglosaské Evropě a USA. Tam je lobbismus normální součástí rozhodovacího procesu. V něm hraje důležitou roli občanská společnost, tedy spotřebitelé, soukromé společnosti, byznys, obchodní unie, ekologické společnosti a tak dále. V Bruselu je lobbismus součástí společnosti. Je to normální.

Přes ten prvotní optimimus si ale myslíte, že by se měly novější země EU v mnohém zlepšovat. V čem?

Myslím si, že pan Donald Tusk je dobrý předseda Evropské rady, dobrý "prezident". Chová se s velkou odpovědností. Polsko je jednou z evropských zemí, které bychom měli naslouchat. Problémy se stávají mnohem komplexnějšími. Když chcete být dobrým lobbistou, musíte znát dobře otázky, které jsou na stole. O vládách jednotlivých zemí, o jejich touhách, ale i o tamním zemědělství či logistice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

4:44 Střely nebo letadla F-16? Podle Jaroslava Štefce by se Rusové měli obávat něčeho docela jiného

Jsou všude kolem nás samí ruští špioni a bude Evropa o vánočních a novoročních svátcích čelit útokům…