Senátor Dryml zděšeně sleduje, co ČSSD provádí v Senátu

21.11.2012 16:33 | Zprávy

Senátor Vladimír Dryml je poprvé mimo klub a zatím se jeho snahy vytvořit nový míjejí účinkem. Jak ale řekl pro ParlamentníListy.cz, nic není ztraceno. Podle něj je to jen otázka několika měsíců. ČSSD pak podle Drymla dělá to, za co kritizuje koalici ve sněmovně, „válcuje“ Senát svou 58procentní většinou.

Senátor Dryml zděšeně sleduje, co ČSSD provádí v Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu se projednávalo schválení zákona o církevních restitucích

Rozešel jste se s klubem ČSSD. Jaký je to pocit být nezařazený?

Jen pro upřesnění. Já byl z klubu vyloučen, ne že bych odešel sám. Důvodem se stal spor, zda má být prezidentským kandidátem Miloš Zeman, nebo kandidát, kterého navrhl David Rath a úzké vedení ČSSD, Jiří Dienstbier.

Je to ale tak velký rozdíl být v klubu nebo být nezařazený?

Nebýt v klubu je hodně svízelné. Samotný senátor jen těžko něco dokáže a ostatní se snaží upřednostňovat členy svého klubu. Názorně to vidíme za situace, kdy ČSSD získala 58 procent mandátů, tedy určuje všechno. Je to určitý způsob válcování.

To ale přece zažívá ČSSD ve sněmovně…

A velmi mě to proto překvapuje. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka žádá poměrné zastoupení ve sněmovně, a na druhé straně tady praktikuje pan Vícha, který je ostatně jeho (Sobotkova) prodloužená ruka, politiku, že vítěz bere vše.

Jak vnímáte ty nové kluby, které vznikly?

Ty slepence KDU-ČSL, takzvaných nezávislých v Klubu otevřené demokracie jsou úsměvné, stejně jako je úsměvné, jak se TOP 09 urychleně přejmenovala na „Starostové a nezávislí“.

Kolik je v tuto chvíli nezařazených?

Teď je zde šest nezařazených. Problém je, že si tito lidé neuvědomují, že poměrně veliká skupina lidí je vyřazená z veškerých informací, ze všech možností zasahovat do projednávání některých organizačních věcí. Tito lidé jsou navíc vyšachováváni z celé řady výborů či komisí. Na jejich místo pak nastupují ti z těch „správných“ klubů.

Například…

Vidíme to kupříkladu dokonce na volbě místopředsedy Senátu, kdy byl tím svým novým klubem navržen Jiří Čunek. Myslím, že pan Čunek také nedostal tolik hlasů, na kolika se s panem Víchou domluvil. (Jiří Čunek (KDU-ČSL) neprošel jako kandidát na místopředsedu Senátu ani v druhé volbě - pozn.red.). Myslím ale, že je to jak nyní problém pro lidovce, tak v budoucnu i pro ČSSD.

Nedá se ale nic dělat. Voliči rozhodli, jak rozhodli, a teď záleží i na tom, jak budou vnímat to obsazování vlivnějších míst pouze senátory ČSSD, nebo jestli bude respektováno poměrné zastoupení i při sestavování různých výborů a komisí.

Jakým způsobem se vlastně sestavují výbory?

O výborech sice rozhoduje schůze, ale tentokrát to je už dílem jakési tajné dohody, takže to, co se odehrává, je spíše divadlo pro veřejnost, kde se ty čtyři kluby už dohodly a těch šest senátorů bude jen trapně přihlížet, jak si ostatní mezi sebou rozdělují vliv a přístup k informacím.

Oficiálně by si měli předsedu výboru volit členové výboru. To, že se volba dělá plénem, je další nová „pozoruhodnost“. Problém navíc je, že ve všech výborech mají pečlivě srovnanou většinu sociální demokraté. Takže si spolu s lidovci prosadí doslova všechno.

Rýsuje se tu zkrátka nová koalice, což se může odrazit i na celostátní úrovni. Já si ale pamatuji, jak lidovci zradili sociální demokracii, pamatuji i jak zradili ODS. A člověk se nemění.

Připustil byste možnost, že by například paní senátorka Wagnerová mohla získat i jako nestraník členství v klubu ČSSD?

V této době a za této situace, kdy se v Senátu dějí některé podivné věci je možné naprosto všechno.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…