Blíží se sjezd ČSSD, což je i příležitost pro určité bilancování. Jak si myslíte, že ČSSD zvládá svou roli jako hlavní vládní strany, jak to zvládají zástupci ČSSD ve vládě? Když se bavíte s lidmi, jsou podle vás voliči ČSSD spokojení s vládou a s výkonem ČSSD?
Nemáme jednoduchou roli. Převzali jsme ministerstva, která většinou peníze vydávají, tedy ministerstva školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí, a ty výdaje musíme umět obhájit. Jedná se v součtu pomalu o více než tři čtvrtiny celého státního rozpočtu. Myslím si, že v některých věcech bychom měli být tvrdší a radikálnější vůči naším koaličním partnerům a více prezentovat, jaké má postoje sociální demokracie, než prezentovat postoje vlády na základě koaličních dohod. To slýchám i od lidí. Pak lidé neodliší, co prosazuje ČSSD a co je výsledkem koaličního kompromisu. Pan Babiš svou politiku a své postoje dokáže prezentovat daleko radikálněji a bohužel se setkávám s tím, že lidé říkají: "My volíme toho Babiše, protože on tam konečně něco dělá a konečně něco mění.“ To pro ČSSD není dobrá zpráva.
Jsem přesvědčen, že pokud jsme k novému roku zvyšovali důchody, tak jsme měli daleko radikálněji prosazovat navýšení o těch 450 korun, což byl vlastně jednak růst životních nákladů plus kalousko-schwarzenbergovský propad, který byl v loňském roce. Stejně tak jsem přesvědčen, že daleko radikálnější růst minimální mzdy by ničemu neuškodil. Obzvláště když naši exportéři díky nižšímu kurzu koruny toho více vyvezou a budou mít z prodeje větší profit. Ten zisk by se měl podle mě promítnout i do mezd zaměstnanců privátní, ale i státní sféry.
Vy jste zmínil Andreje Babiše. Občas se v koalici objeví vzájemné šťouchance. Myslíte si, že vláda vydrží do konce volebního období a je stabilní? Nebo je to manželství z rozumu a ne z lásky a až to půjde, tak kdo bude více silnější, půjde tomu slabšímu více po krku a když to bude pro něj výhodné, tak položí vládu?
Já si myslím, že krizové období může být konec letošního roku, protože se už začnou blížit krajské a senátní volby. Někdo si může začít pohrávat s tím, že bude dobré spojit tyto volby s volbami do Poslanecké sněmovny. To bych vnímal jako riziko. Takže ten rok nemusí být tak klidný, jak to na první pohled vypadá. Roli může hrát, jak se budou pohybovat preference politických stran. Jestliže bude přetrvávat výraznější pozice ANO a budou ubývat jeho konkurenti napravo, tak Andrej Babiš může mít výraznější zájem tu konstelaci změnit.
Tady bude záležet na sociální demokracii, aby dokázala svou vládní pozici uhájit, protože si nedovedu představit, kdyby tady mělo dojít k nějaké významné vládní krizi, jak bychom ji dokázali v té situaci ustát. To si myslím, bude i otázka pro nové vedení strany, které vznikne pro sjezdu v březnu. Kandidáti do vedení strany by měli podle mě jasně deklarovat, jak vidí působení ČSSD ve vládě a prosazení našich programových cílů a zároveň, jakým způsobem to dokážeme přetavit ke změně toho trendu našich preferencí a naší volební podpory, který byl spíše sestupný než vzestupný, a obrátit to tak, abychom nám vrátili tradičního voliče ČSSD a zároveň dokázali přilákat další skupiny, které by přirozeně sociální demokracii volily.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík