Lidé se zdržují spíše doma, málo se vídají, jsou nedůvěřivější. Zdálo by se, že podvodným prodejcům, takzvaným šmejdům, v době koronakrize "pšenka nepokvete". Jak to je?
Je třeba, aby si celá společnost uvědomila, že je čas nazývat všechny společenské jevy pravými jmény. "Šmejdí byznys" není žádné neslušné podnikání, nejde o nepoctivé prodejce, ani o nekalé obchodní praktiky, jak nám ve snaze tyto problémy neřešit a falešně snižovat kriminalitu po řadu let vnucovali a často ještě vnucují někteří političtí manipulátoři. Jde o státem tolerovaný nebo povrchně potíraný organizovaný zločin. Zločin, který lze vnímat jako důsledek laxní policie a chřadnoucí justice s invalidní soustavou státního zastupitelství.
Takže "šmejdí byznys" není nic jiného než podvod. A nutno dodat, že kolébkou takových podvodníků je Mělník. Podvody tady byly, jsou a budou, ale vždy záleží na tom, v jakém rozsahu a jak závažné. Myslím si, že čím větší tíseň lidé pociťují, tím toho podvodníci více zneužívají. A nezapomínejme, že takzvaní šmejdi krom sofistikovanosti oplývají také mimořádným hyenismem. Takže podvodníkům i v době koronakrize "pšenka kvete".
Do jaké míry využívají šmejdi koronakrize, jako určité "neviditelné opony" ke svým podvodům?
Podvodníci jako "neviditelné opony" nevyužívají ani tak koronakrize, jako masky podnikání a anonymitu, kterou jim poskytuje internet či některá tištěná periodika, respektive vydavatelství takových periodik.
Nabízejí i nějaké "šmejďárny" ohledně nemoci Covid-19?
Podvodníci zpravidla nabízejí zázraky a to i ve spojitosti s výskytem nemoci Covid-19. Ve své praxi eviduji případy podvodů s rouškami, dezinfekcí, respirátory a UV lampami. Špatné by ale bylo to jakkoliv zlehčovat nebo dokonce oběti podvodů zesměšňovat.
Aktivně mám rozpracovánu trojici "starých známých" z Mělnicka, kteří zřejmě kují pikle ve spojitosti se "zázračnými" čističkami vzduchu, a kteří se snad ani jinak než podvody a gaunerstvím živit neumí.
Dostal jste se i k něčemu tak nelidskému, že by nabízeli nefungující testy či podvodné vakcíny?
Ne, s tím jsem se naštěstí nesetkal. I když nutno dodat, že to ještě neznamená, že se to někde neděje. Znovu připomínám, že tito podvodníci jsou obrovské hyeny a neštítí se takřka ničeho.
Tištěná inzerce v časopisech a podvodné maily jsou prý u šmejdů nyní nejvíce v kurzu. Jde to nějak omezit?
Podle mě ano. To se ale zase dostáváme k nefunkčnosti našeho státu. Podle mě by měl mít především stát zájem na ochraně společnosti před delikventy. Je-li řeč o časopisové inzerci, pak vidím problém v selhávání nejen již zmíněné policie či státních zastupitelství v konkrétních oznámených případech, ale také správních orgánů, co jsou kompetentní zasáhnout vůči pachatelům či šiřitelům zakázané reklamy ve smyslu zákona o regulaci reklamy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský