Výsledky voleb vyvolaly obrovské emoce, z jedné strany ČR se ozývá jásot, z druhé zklamání a varování. Mají pravdu ti, kteří mluví o „probruselské vládě“, v případě, že budou skutečně vládnout koalice SPOLU a PirSTAN, nebo ti, kteří mluví o tolik potřebně změně? Co nám tato pravděpodobná nová vláda přinese?
Hlavně se ozývá jásot většiny médií, zejména z Kavčích Hor. Domnívám se ale, že Fiala utrpěl vítězství Pyrrhovo. Bude-li vládnout, pak to bude z titulu polovičního mandátu, kterým ho vybavili voliči ODS ve srovnání s 27 % Babiše za ANO! Chci tím říct, že další strany dvou koalic, vlastně tedy koalice koalic, které podepsaly memorandum a chtějí vystřídat vládu premiéra Babiše, tak to je hodně nesourodý mix, na kterém si pan profesor může udělat další politologický výzkum, leč fungovat mu to zřejmě moc nebude. A to má za zády milion propadlých hlasů voličů, kteří by ony dvě koalice nevolili, jsou naštvaní a počkají si. Na co? Na skutky. Ale zpět k Babišovi a jeho ANO. Po osmi letech ve vrcholné politice ho lidé volí masově dál, má největší počet poslaneckých mandátů a k tomu navíc bude mít volné ruce nesvázané obviňováním ze střetu zájmů. Při jeho velké pracovitosti a profesionalitě to bude mít pan profesor politologie věru těžké a má se na co těšit. Leč těší se už Bruselští a mám vážné obavy, že v případě vlády pětikoalice naše země přijde o zbytky své státnosti a možná začne hra o Benešovy dekrety. To bych pokládal za tragédii a novou Bílou horu.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová hned po volbách avizovala, že se ti, kteří je nevolili, nemusejí ničeho obávat, že tady budou pro všechny. Je taková představa reálná?
Tak to samozřejmě nebude, nastane vyřizování účtů. Předseda STAN Vít Rakušan už přece vyhlásil úmysl očisty státní správy, jakousi „deagrofertizaci“. Nic nového pod sluncem, my starší pamatujeme Husákovy prověrkové komise, které začaly své čistky v roce 1970. Odnesly to desetitisíce kvalitních odborníků jenom proto, že nesouhlasili s okupací Československa, které se tenkrát říkalo bratrská pomoc a která začala 21. srpna 1968. Teď budou vyhozeni ze státní správy pro to, že naopak souhlasili s vládou vzešlou ze svobodných voleb v čele s Andrejem Babišem. Očekávám, že my voliči budeme důkladně seznámeni s kritérii, podle jakých bude „očista“ probíhat a jaké kádry dosadí na jejich místa.
Ze Sněmovny de facto zmizela tradiční levice. Čím to? Proč se lidé najednou odklonili od ČSSD a čekal jste takový neúspěch KSČM?
Pokud se týká ČSSD, naší nejstarší strany, tak ta do propadliště směřovala cílevědomě a dlouho. Od roku 1989 tam byli pouze 2 silní vůdci – Miloš Zeman, který ji vytáhl z nicoty až do Strakovky, respektive na 32 %, deficit státního rozpočtu stáhl na 46 miliard, inflaci z 10 % na 3 %, zčtyřnásobil příliv přímých zahraničních investic atd. Za to se mu spolustraníci odměnili zradou při volbě hlavy státu v roce 2003, kdy 27 poslanců ČSSD hlasovalo proti němu, byť byli zavázáni dvěma vnitrostranickými referendy ČSSD k opaku. Tam začíná nedůvěra levicových voličů k sociální demokracii. Druhý silný vůdce ČSSD Jiří Paroubek sice kredit strany držel, ale byl poražen podlým způsobem, Kubiceho zprávou cíleně předhozenou médii 4 dny před parlamentními volbami 2006. Mimochodem při letošních volbách byla proti Babišovi použita stejná metoda, tentokrát ale ji připravovaly stovky zahraničních aktivistů. Ale zpět k sociální demokracii. Když k tomu všemu připočteme v dalších létech až dodnes nečitelnou, těžko srozumitelnou politiku ČSSD, pak zákonitě postupně odešli její voliči. Copak Petříček, Dientsbier, Netolický, či poslední ministr zahraničí dělali identickou levicovou politiku? Nedělali a voliči to dnes a denně viděli. A KSČM? Příliš dlouho, snad 20 let to její vedení hrálo na údržbu a nepustili nové lidi, například Konečnou. Sečteno a podtrženo, levicoví voliči neměli důvod je volit. Zklamete se jednou, možná snesete i dvakrát, ale pak je konec.
Můžeme očekávat určité „opakování“ Nečasovy vlády? Dojde podle vás k výrazným škrtům v souvislosti se sociální sférou, to znamená konec navyšování důchodů, konec nebo výrazné okleštění různé pomoci v hmotné nouzi a podobně?
Tak Nečasovu vládu sundal Šlachta a z velkých bulvárních titulků zbyly nakonec dámské kabelky. To je všeobecně známo, a pokud se týká nové vlády, tak tam bych zatím nepředbíhal, protože pan profesor politologie a výzkumník demokratizace v Barmě vůbec nemusí být tím, kdo povede novou vládu. Pan prezident Zeman je maestro složitých politických her a dal jasně najevo, že sestavením vlády pověří šéfa nejúspěšnější strany, nikoliv hnutí. No, a tím je suverénně současný premiér a předseda Hnutí ANO Andrej Babiš, který se ale už jasně vyjádřil, že vládu sestavovat nebude a že přejde do opozice. Ale abych neutekl z vaší otázky. Pravděpodobný koaliční slepenec je programově a politicky natolik nesourodý, že je téměř jisté, že trend trvalého navyšování životní úrovně sociálně slabým a důchodcům, který nekompromisně razil Babiš, novou vládou končí. Možná se vrátíme k debatám přidat či nepřidat 40 Kč měsíčně starobním důchodcům, které jsem zažil v Senátu v roce 2015.
Odpůrci pravděpodobné nové vlády mluví o strachu z ještě horších vztahů s Ruskem a Čínou, které už nyní nejsou rozhodně dobré. Je tato obava na místě?
Bude-li vládnout čtyřkoalice plus čtyři poslanci Pirátů, k tomu plus nové vedení Poslanecké sněmovny a starý Tchajwanec Vystrčil v Senátu, pak jistě přiloží pod kotel a ujmou se role užitečných idiotů. Odpovídám tedy ano, taková obava je na místě. Jenom není zatím jasné, od koho budou dostávat úkoly. Zda z Washingtonu nebo z Bruselu. Po fiasku v Afghánistánu jsou transatlantické vztahy mezi USA a EU nejasné, renomé USA velmi otřeseno a musíme si tedy počkat, co se z toho vyvine. Notabene začíná drama se zajištěním dostatku energie v nadcházejícím zimním období, konkrétně na trhu zkapalněného zemního plynu (LNG). USA preferují jeho dodávky do solventní Číny, které se podle bezpečnostního analytika Miloše Balabána letos zvýšily čtyřnásobně a naopak dodávky do EU a Británie se snížily o plných 17 procent! Inu byznys je byznys a na okopávání kotníků a poštěkávání má západ svoje lidi, není-liž pravda, pane Vystrčile alias Tchajwanče, a další natěšení do vládních funkcí. Hluboký předklon před Bruselem a maření vztahů s Ruskem a Čínou, to budou zcela jistě politické linie, na kterých se obě koalice shodnou, a to bude asi tak všechno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora