To tam máme poslat letáky? Diplomat Svoboda o uneseném Čechovi v Libyi i Zaorálkově postoji k terorismu

15.03.2015 10:33 | Zprávy

ROZHOVOR Pomoc, která může přispět k efektivnímu zásahu proti teroristům, kteří unesli v Libyi také občana České republiky, může podle exministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU – ČSL) nabídnout jen člověk s diplomatickým krytím přímo na místě. V souvislosti s debatami o snaze Egypta získat mandát OSN také Svoboda v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Egypt je odhodlán se s Islámským státem poprat. My říkáme, že vojenská mise v žádném případě ne, ale jaké alternativní řešení nabídneme? Posílat tam letáky?“

To tam máme poslat letáky? Diplomat Svoboda o uneseném Čechovi v Libyi i Zaorálkově postoji k terorismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Spolu s dalšími osmi pracovníky firmy VAOS byl i jeden Čech unesen radikály z libyjské odnože organizace Islámský stát. Kvůli pohřešovanému zamířili do oblasti čeští diplomaté, kteří se budou snažit získat kontakt na únosce. Jak vnímáte tento postup?

Jediné, co se dá dělat, je, že tam bude vyslán člověk s diplomatickým krytím. Bude důležité, aby zjistil, do jaké míry lze s kým spolupracovat a navázat kontakty. Nemá smysl svolávat schůze Poslanecké sněmovny nebo zasedání vlády, tím se nic nevyřeší.

I když je to podle dostupných informací nepravděpodobné, pokud by přišla žádost o výkupné, jak by bylo vhodné reagovat?

Samozřejmě, že s teroristy se o penězích nevyjednává a to z jednoduchého důvodu. Jestli by na to mezinárodní společenství přistoupilo, tak se naopak zvýší nebezpečnost pro naše občany kdekoli, protože pak budou unášeni proto, aby evropské státy platily a to je absurdní. Je možné případně najít jiná řešení, jak peníze použít, ale o výkupném se určitě nevyjednává.

Jaká řešení máte na mysli?

Může se například zaplatit někomu, kdo má místní vliv, ví, jak pomoci, případně může spolupracovat při osvobození rukojmích. Těch možností je více. Není jen varianta přímého vyjednávání s teroristy.

Jaké jsou šance unesených pracovníků ropného pole Al-Ghání na přežití?

Těžko říci. Přeji si, aby přežili a byli osvobozeni. Pokud bych se vyjadřoval k šancím, bylo by to nezodpovědné. Samozřejmě obecně všichni vědí, a to neříkám nic nového, že situace je velmi závažná, těžká. Víme, jak se teroristé k uneseným chovali, protože případů je více. Nemá smysl tady žít v nějaké naději, že budeme v lepší situaci, ale může se přímo na místě objevit řešení, o kterém my tady nevíme.

Premiér Bohuslav Sobotka považuje současnou situaci i za výstrahu. „Rád bych apeloval na odpovědnost našich občanů. Je důležité zdůraznit, že by občané ČR měli respektovat doporučení ministerstva zahraničí, jež se týkají teritorií, ve kterých není záhodno pobývat a do kterých není záhodno cestovat, protože tam hrozí nebezpečí smrti, hrozí tam nebezpečí únosu,“ varoval ministerský předseda. Může ještě jinak ovlivnit ministerstvo zahraničí Čechy, aby nevyjížděli do problémových lokalit, než na ně v tomto smyslu apelovat?

Je dobře, že to pan premiér řekl. Mám ale pocit, že pracovat do Libye jedou jen lidé, kteří řeší nějaký osobní problém, potřebují peníze za každou cenu nebo lidé s dobrodružnou náturou. Do rizikových zemí tohoto typu nemá smysl jezdit. Je dobře, že varování zaznělo, ale každý soudný člověk, který si trochu něco o Libyi zjistí, než tam jede, by měl zabrzdit, pokud to není dobrodruh z povolání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…