Trump a Augiášův chlév. Zkušený Milan Syruček shrnuje, jak Obama zdevastoval vztahy mezi velmocemi

19.11.2016 16:14 | Zprávy

ROZHOVOR Hrozí Kyjevu třetí „majdan“ nespokojených? V rozhovoru s novinářským nestorem, bývalým zpravodajem Mladé fronty a znalcem Ruska a Ukrajiny Milanem Syručkem se rovněž dozvíme obsáhlé informace o cizincích ve špičkových funkcích v Kyjevě i o důvodu odchodu oděského gubernátora, bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho. A pak samozřejmě téma Donald Trump. Chce to nový svěží vítr, vždyť velmoci spolu neměly rozsáhlý dialog už šest let!

Trump a Augiášův chlév. Zkušený Milan Syruček shrnuje, jak Obama zdevastoval vztahy mezi velmocemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Autor knihy Milan Syruček

Změní se podle vás nástupem Donala Trumpa do úřadu amerického prezidenta vztah Spojených států a Ruska? Dojde k oživení vztahů a rozplyne se přízrak studené války?

Nevím o tom, že by Trump vlastnil kouzelnou hůlku, s níž by rozplynul přízrak studené války. Ale vím, že vztahy USA a SSSR, resp. Ruské federace, se zlepšily vždy, když byl ve Washingtonu u moci silný republikán-konzervativec a v Moskvě silný vládce Kremlu. Nikoliv proto, že by se póly přitahovaly, ale proto, že jejich vzájemná politika se stala více vypočitatelnou. Zmizelo vzájemné ujišťování o možném přátelství, protože velmoci nikdy nemohou mít přátelské vztahy. Ale silní vládci se spíše mohou scházet a jednat, alespoň o určitých pravidlech vzájemného soužití a soupeření, než je-li jeden z nich slabý nebo nevypočitatelný – tj. naznačuje či dokonce slibuje něco, co nehodlá plnit. A mezi hlavami obou mocností nedošlo k vážnému dialogu už plných šest let! To nebylo ani za období studené války, ale může se dělat politika bez dialogu?

Vzájemná izolace jen narušuje vzájemnou důvěru a její snížení může vést k nepředvídatelným krokům. Proto jsem zásadní odpůrce ruské izolace: nikoliv pro náklonnost k ruské politice, ale hlavně proto, že pak nevíme, co vlastně zamýšlí. Jedno vím jistě: Trump by nikdy nepodřídil zájem Ameriky mezinárodním zájmům, ale právě naopak. Nevím, zda Trump zažene přízrak studené války, může však zahnat nejistotu, zda a jak se může vrátit.

Jak hodnotíte zklamání ukrajinských předáků z amerických voleb? Bude pro Ukrajinu podle vás Trump zastánce tvrdší linie, nebo zájem o tuto zemi ponechá poněkud stranou?

Trump chce vymést Augiášův chlév v americké administrativě a nedovedu si představit, že by ho podporoval jinde. Tak jako ve svých projevech žádal na Evropě, aby se ona sama postarala o sebe a nespoléhala ve všem na přítele za oceánem, bude zřejmě žádat na Ukrajině, aby se sama především dala do pořádku a teprve poté žádala cosi ze zahraničí. Ukrajina není zanedbatelná ani pro USA, ale nikoliv natolik, aby ji živily a chránily.

V Polsku se opět rozhořel spor o příčině letecké katastrofy u Smolenska. Dokonce se exhumují ostatky prezidenta Kaczynského. To určitě nedodá klidu polsko-ruským vztahům. Byla by vůbec nějaká alespoň minimální pravděpodobnost, že šlo o sabotáž? Dovolila by si to vůbec Ruská federace, nebo spíše jde o „dráždění hada bosou nohou“, případně o jakési zoficiálnění konspiračních teorií?

Nejsem odborník, který by se podílel na bezprostředním vyšetřování letecké katastrofy u Smolenska, při níž zahynul polský prezident Kaczynski. Ale z toho, co jsem o tom viděl v televizi a četl v různých více či méně odborných studiích, mám dojem, že se v podstatě stále jedná o  případnou polskou spoluúčast, a to především samotného prezidenta, na katastrofě – a na druhé straně svést to na někoho jiného. Je to jistý syndrom Katyně, kdy Poláci ve svých obviněních byli nakonec v právu, ale asi těžko zde můžeme položit paralelu. Jenže přežívá, stejně jako nedůvěra Poláků, zda Rusové něco nezatajili. Vzpomínám si, jak dlouho se táhl případ Katyně. Když vládl v Kremlu Gorbačov a jel na návštěvu Varšavy, všichni doufali, že předá dokumenty. Nakonec tak neučinil, stejně jako se v roce 1987 při návštěvě Prahy neomluvil za srpnovou invazi. Zdůvodňoval to tím, že mu to většina v politbyru nedovolila a kdyby ji neposlechl, porušil by tím jednu ze zásad demokratických principů, na nichž stála perestrojka. Jenže tím porušil jinou ze svých zásad, na nichž také stála: glasnosť, otevřenost, svoboda informací.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

16:32 „To už rovnou mohli chválit soudruha prezidenta.“ Vyoral a angažovaná otázka z AZ kvízu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Komentátor se věnoval „moderní“ otázce v populární soutěži AZ kví…