Co říkáte propadu sociální demokracie v evropských volbách? Čekal jste, že nezíská ani jeden mandát?
Myslím, že ovzduší předznamenala těžko uvěřitelná sprosťárna jesenického předsedy ODS a radního za tuto stranu Langa, který se vyjádřil na adresu prezidenta a poslanců těžko uvěřitelným způsobem. Mirek Topolánek v době, kdy byl šéfem ODS, taky nedělal politiku v rukavičkách, ale nepamatuji si z té doby tak nehoráznou sprosťárnu, jakou se nyní snaží uhladit jakoby kultivovaný předseda ODS Fiala. Je to rub a líc politiky ODS, na jedné straně Fiala, na druhé straně Lang. Ať si občané rozhodnou, která strana se jim jeví důvěryhodnější. To je věc, která by neměla být zapomenuta.
Pan Lang se omluvil a rezignoval na funkci předsedy organizace ODS v Jesenici. Ale vraťme se k původní otázce na volební výsledek sociálních demokratů…
Teď tedy k té vlastní otázce. Musím říci, že jsem nečekal nějaký velký úspěch sociální demokracie, protože její vnitřní problémy a v důsledku toho i problémy jejího vnějšího působení jsou dlouhodobé, ale přece jen jsem nepředpokládal, že nezíská ani pět procent hlasů.
Je mi to líto, protože si myslím, že sociální demokracie jako tradiční strana má své místo na české politické scéně. A že její problémy, i po všech těch turbulencích, kterými prošla od doby, kdy došlo k jejímu vnitřnímu rozštěpení tím, že její část v roce 2003 nepodpořila Miloše Zemana jako svého někdejšího nesporného vůdce ve volbě prezidentem republiky, stále trvají. Paroubek byl silný předseda vlády i silný předseda ČSSD, ale jeho příliš hypertrofované ego bránilo normálnímu demokratickému životu v sociální demokracii, proto se tam vytvářely určité rozpory, které se projevily po jeho odstoupení v roce 2010. Po jeho demisi se do čela strany dostal Sobotka a prvním místopředsedou se stal Hašek, byla tam symbióza, jejíž pravá povaha se ukázala až při návštěvě u prezidenta republiky v Lánech, která byla brána jako protisobotkovská akce. A další problémy pokračovaly. To je něco, co sociální demokracii oslabovalo a mělo to své důsledky v tom, jak působila na veřejnosti.
Zajímavé na těchto evropských volbách bylo také to, že velmi významní členové ČSSD z minulosti, jako Ivan David nebo Jaroslav Bašta, nekandidovali za sociální demokracii, ale za jiné strany. Na kandidátce ČSSD byla řada jmen, o kterých veřejnost nic neví. A já myslím, že to byl moment, který přispěl k tomu volebnímu neúspěchu. Ale příčiny jsou samozřejmě širší.
Nesouvisí špatný výsledek i s účastí sociální demokracie v koalici s hnutím ANO?
Ano. Souvisí s také ne zcela vyjasněnou pozicí sociální demokracie jako vládní strany, protože část sociálních demokratů včetně jejích dříve významných činitelů byla proti účasti ve vládě, ale většina členů v referendu rozhodla, že ČSSD do vlády vstoupí. Já jsem to považoval za jediné rozumné řešení, protože Babišova vláda programově pokračuje v orientaci, jakou měla Sobotkova vláda, kdy ANO bylo jejím účastníkem a to i poté, kdy Babiš musel z té vlády vystoupit, což se ukázalo jako velká chyba Sobotky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová