Může být krácením výdajů u bezpečnostních sborů ohrožena bezpečnost v ČR?
D. K.: Stavy na výjezdech hasičů jsou již dnes výrazně poddimenzovány. Konkrétně tady ve Zlínském kraji s tím máme dost velké problémy. Nastávají komplikace s výběrem dovolené, hasiči se musí přesouvat mezi jednotlivými stanicemi. Momentálně je sice uvolněno nabírání nových příslušníků, ale jak se to bude vyvíjet dál, to opravdu nevíme, protože situace se někdy mění ze dne na den.
P. V. : Já osobně si myslím, že ano, protože pokud by se měl opravdu snížit rozpočet ministerstva vnitra tak, jak je uvedeno ve vládním usnesení č. 590 z loňského roku, tak věřím tomu, že pokud bude muset odejít třetina policistů, protože provozní výdaje krátit nemůžeme, budou se muset patrně zavřít některé služebny, což může pochopitelně ohrozit bezpečnost lidí. Ale pevně věřím, že k tomu nedojde.
D. K.: S ohledem na střednědobý rozpočtový výhled, který vláda schválila v červnu loňského roku, Generální ředitelství HZS vypracovalo materiál, který nastiňuje možné způsoby šetření. Obsahuje dvě varianty. Jedna bez dopadu na obyvatelstvo, druhá s přímými dopady na bezpečnost občanů. V první variantě se jedná o různé reorganizace a rušení míst na denních směnách s tím, že ale tato varianta ušetří minimum prostředků. Spoléhá se na to, že se podaří schválit změnu zákona o pojišťovnictví, kdy by pojišťovny přispívaly na chod HZS povinnými odvody z vybraného povinného ručení. To je návrh, který je schopný dát dohromady asi miliardu korun pro hasiče.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka