Viděli jste někdy migranty stát frontu na úřadu práce nebo zneužívat sociální dávky? Já ne, sdělil PL senátor ČSSD syrského původu

24.05.2016 12:10 | Zprávy

ROZHOVOR Viděla jste někdy migranty stát frontu na úřadu práce nebo zneužívat sociální dávky? Já ne. Cizinci bývají pracovití, tvrdí lékař a senátor za ČSSD Hassan Mezian, původem ze Sýrie. Jeho rodné zemi by nejvíce pomohlo místo bez konfliktů, kam by se uchýlili prchající lidé, humanitární pomoc a pokračující mírové rozhovory v Ženevě. A likvidace Islámského státu, bez toho to prý nepůjde.

Viděli jste někdy migranty stát frontu na úřadu práce nebo zneužívat sociální dávky? Já ne, sdělil PL senátor ČSSD syrského původu
Foto: Archiv
Popisek: Krajský zastupitel Ústeckého kraje MUDr. Hassan Mezian

Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že uprchlíci nehodlají v Evropě pracovat, ale spíše budou využívat sociální dávky. Co si o tom myslíte?

Uprchlíci prchají před něčím anebo za něčím. Ti ekonomičtí migranti půjdou do země, kde si snadno najdou práci a mohou slušně vydělávat, aby tam mohli žít a živit rodinu. Ti, co prchají před nebezpečím života, se o sociální dávky nezajímají, koukají se co nejrychleji dostat do bezpečí. Zíral jsem, když jsem slyšel první prezidentovy výroky k uprchlíkům, pak jsem je přestal vnímat.

Takže s výroky prezidenta nesouhlasíte?

Nesouhlasím. Uprchlíci navíc nejsou natolik informováni, co se děje. Určitě by nejeli takovou vzdálenost kvůli sociálním dávkám. Podívejme se pořádně, kdo u nás zneužívá sociální dávky. Viděla jste cizince, nebo migranta, který by je zneužíval, nebo stál frontu na pracovním úřadu? Já ne. Možná nějací budou, ale minimum. Bývají pracovití.  

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička v Terezíně řekl, že migrace je řízená. Jak vnímáte jeho prohlášení?

Podle mého názoru slyšel někde tento názor a přenesl ho. Neřekl bych, že si to vážně myslí, osobně ho znám a spíše zopakoval názor, který někde slyšel.

A je migrace podle vás řízená?

Ne, není řízená. Je to malér, ve světě se děje něco špatného a ti lidé buď prchají před válkou, nebo to může být ještě horší, že budou prchat dál a ve větší míře před nedostatkem vody nebo z hladu.

Jak se díváte na informace, které k nám míří z Německa či Rakouska, že zde v řadách migrantů stoupá zločinnost?

To je další otázka. Byl jsem v Německu i v Rakousku a setkal jsem se s lidmi, kteří se tím zabývají, jak na ministerstvu zahraničních věcí, tak na ministerstvu vnitra. Zločinnost je tam srovnatelná jako v ostatních společnostech. Nehledě na to, že migranti v tak velkém množství vyvolávají zmatek. V tom bych nehledal logiku. Ale například děti migrantů ze Sýrie nebyly pět let ve škole, nejsou očkované, ti lidé jsou bezprizorní, bez úřadů, chybí jim jistota a základní životní podmínky, takže se dají problémy předpokládat. Na druhé straně jde o úkol země, ve které se uprchlíci vyskytují, aby se s tím vypořádala.

V souvislosti s kriminalitou se mluví o problémovosti migrantů přicházejících z Afriky. Měli bychom se toho obávat?

Největší problém je ilegální migrace. V tom, odkud přicházejí, bych znovu neviděl logiku. Všichni uprchlíci přicházející do Evropy s vízem musejí být nuceni chovat se podle zákonů dané země. Záleží také na situaci států, odkud prchají, jak se tam dodržují pravidla, jaká je kulturní úroveň. Zda je migrant na určité úrovni naučen, či nikoliv. Nechci posuzovat Afriku podle toho, že je zaostalá. Dá se předpokládat, že migrace je malér, kde lze očekávat, že se projeví kriminalita i jiné negativní jevy. Záleží ale zároveň na zemi, která je přijme.  

Zvyšuje se tím i nebezpečí terorismu v Evropě? Obáváte se, že v první vlně sem zamířili radikální bojovníci Islámského státu?

Když už migranti přišli, tak nastolili předpoklady k tomu, aby se stalo cokoliv. Ať už porušování zákona, ale můžeme najít i další, horší stupně. Na druhé straně záleží, zda se s tím Evropská unie dokáže vypořádat a vnutit pravidla pro migranty – stejně jako pro občana i turistu. Problémy mohou nastat později, pokud je špatně integrujeme, umístíme do ghetta nebo nenajdou práci. V důsledku toho může narůstat kriminalita a také zdroje terorismu.  

Jak se díváte na současný vývoj ve vaší rodné zemi, v Sýrii?

To je nejtěžší otázka. Sýrie vždy byla země snášenlivá, kde žila četná náboženství pohromadě. V Sýrii je pětadvacet náboženství a bez problémů zde spolu lidé žili a respektovali se. Momentálně je situace zlá, každý válčí proti každému, každý bojuje proti každému a je tu spousta opozičních bojovníků a takzvaný Islámský stát, který znamená malér sám o sobě. Navíc země, které se do toho vměšují, nemusejí mít vždy za cíl problémy vyřešit, mají také své vlastní zájmy.  

Co by tedy Sýrii pomohlo?

Zastavit boje.

Ale jak?

Dohodnout příměří, vytvořit například bezletové zóny, kam by se lidé mohli bezpečně uchýlit, aby neutíkali do jiných zemí. Aby zde byla zajištěna humanitární pomoc a současně aby mírové rozhovory v Ženevě pokračovaly. A samozřejmě likvidovat Islámský stát, bez toho to nemůže být.

Jak byste přesvědčil Čechy, aby nebyli odmítaví vůči uprchlíkům?

Musíme věřit ve své instituce, armádu a bezpečnostní síly, že nás dokáží ochránit, mají hotové plány a jsou připraveni jak proti ilegální migraci, tak proti zločinnosti. Nejlepší boj proti ilegální migraci je migrace legální. Měli bychom uprchlíka přijmout v rámci našich pravidel a zákonů a dokázat mu otevřít trh práce i možnost vzdělání. Nezavírat je do nějakých ghett. Samozřejmě ve spolupráci s Evropskou unií.

Mluvíte o legální migraci. Ve chvíli, kdy začneme uprchlíky přijímat, všichni čekající u hranic tuto legální cestu alespoň vyzkouší. Měli bychom přijímat všechny? Třeba miliony?

Ekonomičtí migranti se musejí vrátit zpátky, odkud přišli. U uprchlíků z válečných míst musíme řešit válku v jejich zemích. Zřídit zázemí mimo hranice Evropské unie. Pomáhá také dohoda s Tureckem a začínají se objevovat výsledky.  

Schvalujete dohodu s Tureckem?

Je to jediné, co můžeme dělat se zeměmi, které jsou v této oblasti klíčové. Dohoda je nutná, bez ní nemůžeme zajišťovat návrat migrantů do Turecka a ono to funguje. Je to krok správným směrem. Evropská unie tím, jak řeší migraci, tak vytváří mechanismy, které pak budeme mít i do budoucna.

Mělo by Turecko získat bezvízový styk s Evropskou unií? Obáváte se slov tamního prezidenta Erdogana, že může dojít k mírnější ochraně tureckých hranic a tím k většímu nebezpečí přílivu migrantů do Evropy? Je bezvízový styk cenou, kterou budeme muset zaplatit?

Myslím, že ne, neměli bychom akceptovat vydírání. Pokud jedná takovým způsobem, tak jde o vydírání. Bezvízový styk by Turecko mělo dostat, pokud si ho zaslouží, ale nikoliv výměnou.

A zaslouží si ho?

Je v NATO, patří mezi spřátelené země a uchází se o členství v Evropské unii v rámci pravidel pro vstup do Evropské unie. Když bude mít všechny podmínky splněny, nevidím v tom problém.

Jaký je váš názor na vzestup pravicových stran jak v Rakousku, tak třeba v Německu nebo ve Francii? Jsou proti migraci a voliči na to, zdá se, slyší. Jedná se o novou politickou proměnu Evropy? Znamená to, že současné elity dosud vlivných politických stran ztrácejí podporu, protože se lidem nelíbí, jak v této krizi postupují a jaké vyznávají názory?  

Doufám, že ne. Nechtěl bych, aby se do politických stran dostaly extrémní, fašistické strany kvůli uprchlické krizi. Byli jsme v Rakousku, kde žije normálně osm a půl milionu obyvatel a kde nastavili horní hranici migrantů ročně na třicet sedm a půl tisíce. My se můžeme zbláznit kvůli jednomu migrantovi. To se týká Rakouska. Otázka je na místě, fašistické strany by se nakonec mohly obrátit proti ostatním menšinám.

Máte dojem, že Svobodní v Rakousku, AfD v Německu nebo Le Penová ve Francii jsou fašisté?  

Ne, ale extrémní pravicové strany by neměly zvítězit. Uspějí u části občanů, kteří jsou nějakým způsobem buď a priori proti uprchlíkům anebo jsou vystrašení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

12:31 „Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

Ostravský politik Radim Ivan (ODS), zakladatel platformy ČESKO.plus, považuje vyjádření premiéra Pet…